Roxen (këngëtare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roxen
LabeliGlobal

Larisa Roxana Giurgiu (e lindur më 5 janar 2000), e njohur profesionalisht si Roxen, është një këngëtare rumune e nënshkruar nga Global Records. Ajo u bë e njohur kur u shfaq në producentin rumun Sickotoy "You Don't Love Me" (2019), i cili arriti numrin tre në Rumani dhe mori radio transmetim në disa vende të tjera. Këngët e saj të mëposhtme, "Ce-ți cântă dragostea" dhe "Spune-mi", përfundimisht arritën kulmin në top listën kombëtare. Ajo ishte planifikuar ta përfaqësonte Rumaninë në Festivali Evropian i Këngës 2020 me këngën "Alcohol You" para anulimit të lidhur me ngjarjen e sëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19). Roxen u zgjodh brenda vendit si përfaqësuesja e vendit për konkursin 2021. Stili i saj muzikor është konsideruar si deep house nga kritikët e muzikës, dhe pamja e saj është krahasuar me artistet Billie Eilish dhe Dua Lipa.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ROM[1]
"Ce-ți cântă dragostea"[2] 2019 1 Pa album
"I Don't Care"[3]
"Alcohol You" 2020
"Spune-mi"[4] 1
"How to Break a Heart"[5]
"Wonderland"[6]
(me Alexander Rybak)
"—" denotes a title that did not chart, or was not released in that territory.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ For peak positions in Romania:
  • For "You Don't Love Me": Arvunescu, Victor (25 nëntor 2019). "Top Airplay 100 - Fie iarnă, fie vânt, pe "Străzile din București" ne luăm avânt!" [Top Airplay 100 – Be it winter or wind, on the streets of Bucharest we are thriving!] (në rumanisht). Un site de muzică. Marrë më 25 nëntor 2019.
  • For "Ce-ți cântă dragostea": Arvunescu, Victor (23 mars 2020). "Top Airplay 100 - Nu mai ajunge la Eurovision, dar a ajuns pe primul loc" [Top Airplay 100 – She will not go to Eurovision but reached number one] (në rumanisht). Un site de muzică. Marrë më 25 mars 2020.
  • For "Spune-mi": Arvunescu, Victor (26 tetor 2020). "Top Airplay 100 - Spune-mi că Roxen e pe primul loc!" [Top Airplay 100 – Tell me Roxen is on the top!] (në rumanisht). Un site de muzică. Marrë më 26 tetor 2020.
 2. ^ "Ce-ți cântă dragostea - Single by Roxen on iTunes" (në rumanisht). iTunes Store. 12 nëntor 2019. Marrë më 5 shkurt 2020.
 3. ^ "I Don't Care - Single by Roxen on iTunes" (në rumanisht). iTunes Store. 2 dhjetor 2019. Marrë më 5 shkurt 2020.
 4. ^ "Roxen lanseaza "Spune-mi"" [Roxen releases "Spune-mi"] (në rumanisht). Pro FM. Marrë më 13 prill 2020.
 5. ^ Chirilă, Raluca (31 korrik 2020). "Videoclip oficial: Roxen - How to Break a Heart" (në rumanisht). InfoMusic. Marrë më 31 korrik 2020.
 6. ^ Stănescu, Alex (28 nëntor 2020). "Videoclip oficial: Roxen x Alexander Rybak - Wonderland" (në rumanisht). InfoMusic. Marrë më 4 dhjetor 2020.
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Ester Peony
me "On a Sunday"
Rumania në Festivalin Evropian të Këngës
2020 (anuluar)
2021
Pasardhësi 
Panjohur