Billie Eilish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Billie Eilish
Eilish posing on the street
Billie Eilish
Informacione
Label
Instrument(e)Vocals

Billie Eilish Pirate Baird O'Connell (/ ˈaɪlɪʃ /; e lindur më 18 dhjetor 2001), e njohur profesionalisht si Billie Eilish, është një këngëtare dhe shkruese kengesh amerikane. Lindur dhe rritur në Highland Park, Los Angeles, ajo filloi të këndojë në një moshë të re. Ajo fitoi një tjetër në vitin 2016 kur realizoi ​​këngën e saj "Ocean Eyes" në platformën e shpërndarjes audio SoundCloud, e realizuar më pas në etiketat e regjistrimeve Darkroom dhe Interscope Records. Debutimi i saj i parë EP, Mos buzëqeshni me mua (2017), arriti në 15 vendet e para në Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanada dhe Australi dhe nxori " Bellyache ". Eilish bashkëpunoi gjithashtu me këngëtarin amerikan Khalid për këngën " Lovely ", e cili u publikua në prill 2018 dhe shtoi në kolona zanore për sezonin e dytë të 13 Arsyet Pse . [1] Albumi i saj i parë në studio, Kur të gjithë biem në gjumë, Ku shkojmë? (2019) debutoi sipër Billboard 200 dhe arriti numrin një në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada dhe Australi. Albumi përmbante pesë teke të Billboard Hot 100 të 100 topave të mëdhenj: " When the Party's Over ", " Bury a Friend ", " Wish You Were Gay " dhe " Bad Guy ", kjo e fundit e cila u bë numri i saj i parë numër një në Shtetet e Bashkuara. Ajo është e para dhe, deri më sot, e vetmja artiste e lindur në vitet 2000 për të regjistruar një teke # 1 në Shtetet e Bashkuara.

[2] Eilish dhe vëllai i saj muzikant Finneas shpesh bashkëpunojnë në muzikën e saj.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

O'Connell lindi në Los Angeles, California, më 18 dhjetor 2001, [3] e bija e Maggie Baird dhe Patrick O'Connell. [4] [5] [6] Ajo është me origjinë irlandeze dhe skoceze [7] dhe u rrit në Highland Park të Los Angeles. [8] [9] Eilish u shkollua në shtëpi dhe u bashkua me Chorus-in e Fëmijëve në Los Angeles në moshën tetë vjeç. Ajo filloi të këndonte në një moshë të re dhe filloi të shkruante këngë në moshën 11 vjeç, duke marrë pas vëllait të saj të madh Finneas O'Connell, i cili tashmë ishte duke shkruar, performuar dhe prodhuar këngë të tij me grupin e tij. [10]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2015–2017: Mos më buzëqesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eilish duke performuar në gusht 2017

Në Tetor 2015, Eilish regjistroi këngën " Ocean Eyes ", e shkruar fillimisht nga Finneas për grupin e tij, dhe ia dërgoi mësuesit të saj të vallëzimit, i cili ndihmoi në koreografinë per nje kërcim për të. [10] [11] "Ocean Eyes", u realizua si debutimi i Eilish e për SoundCloud në vitin 2016. Një video muzikore u publikua në Mars 2016, dhe një video e Eilish duke realizuar një kercim me këngën u publikua në nëntor 2016. Kënga u certifikua me platin nga RIAA [12] dhe arriti kulmin në numrin 84 në Billboard Hot 100 në maj 2019. Po atë vit, Eilish publikoi edhe këngën "Six Feet Under". "Ocean Eyes" u ribotua në të gjithë botën përmes Darkroom dhe Interscope Records më 18 nëntor 2016. Më 14 Janar 2017, Eilish realizoi një EP me katër remixe të "Ocean Eyes". [13]

2018 – e tashmja: Kur të gjithë biem në gjumë, Ku shkojmë?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eilish duke performuar në MTV në vitin 2019

Në shkurt të vitit 2018, Eilish nisi në turneun Where's My Mind, i cili përfundoi në Prill 2018. [14] Për Record Store Day 2018, Eilish realizoi një vinyl me 7 "që paraqet një version akustik të këngës së saj" Party Favor "dhe një mbulesë akustike të Drake 's" Hotline Bling ". [15] Eilish bashkëpunoi me këngëtarin amerikan Khalid për këngën " Lovely ", e cila u publikua në Prill 2018 dhe shtoi në kolona zanore për sezonin e dytë të 13 Arsyet Pse . [1] Ajo gjithashtu publikoi këngën "Bitches Broken Hearts" dhe " You should See Me in a Crown ", [16] Në korrik 2018, Eilish performoi në .Mo Pop Festival [17] Në Tetor 2018, Eilish publikoi këngën "Wh ", [18]P de' nënshkroi një kontratë modelimi me Next Models . [19] Ajo u vendos në listën Forbes 30 Under 30 2018 në nëntor të atij viti, [20] [21] dhe lëshoi beqarinë "hea sruar për një lee me taedmëash. [22]

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Interscope Records Preps To Release "13 Reasons Why" Season 2 Soundtrack With Proceeds Going To Charity". Clizbeats. Marrë më maj 12, 2018.
 2. ^ "Gold & Platinum - Billie Eilish". RIAA.com. Recording Industry Association of America. Marrë më prill 1, 2019.
 3. ^ "Billie Eilish on Apple Music". itunes.apple.com. Marrë më tetor 21, 2017.
 4. ^ "A Day In The Life Of Billie Eilish". Lnwy.co.
 5. ^ "The Groundlings". The Groundlings Website. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 16, 2018. Marrë më janar 15, 2018.
 6. ^ "Scrumptious Mom Maggie Baird - October 2013". Scrumptiousmoms.com. 1 tetor 2013. Marrë më maj 16, 2018.
 7. ^ Power, Ed. "An Interview with Billie Eilish: Pop's Ferocious New Enigma | Hotpress". Hotpress. Marrë më nëntor 8, 2018.
 8. ^ "Get to Know: Billie Eilish | MTV UK". Marrë më prill 1, 2018.
 9. ^ Savage, Mark (15 korrik 2017). "Billie Eilish: Is she pop's best new hope?". BBC News. Marrë më korrik 25, 2017.
 10. ^ a b "Meet Billie Eilish, Pop's Next It Girl". Vogue. Marrë më shkurt 3, 2018.
 11. ^ Cirisano, Tatiana. "15-Year-Old Pop Prodigy Billie Eilish Announces Debut EP & First-Ever Tour". Billboard. Marrë më korrik 25, 2017.
 12. ^ "Gold & Platinum: Billie Eilish - 'Ocean Eyes'". RIAA. Marrë më qershor 5, 2019.
 13. ^ "Record World Magazine Introduces Billie Eilish - ARTICLES - Record World Magazine". Recordworldmagazine.com. Marrë më mars 27, 2019.
 14. ^ Shackleford, Tom. "Billie Eilish announces 2018 Where's My Mind? headlining tour". AXS. Marrë më tetor 23, 2018.
 15. ^ Billie Eilish - Party Favor/Hot Line Bling [Pink Vinyl Single] | RECORD STORE DAY
 16. ^ "Billie Eilish Drops Dramatic Track 'You Should See Me in a Crown': Listen". Billboard. Marrë më korrik 18, 2018.
 17. ^ "Mo Pop Festival: 2018 lineup & tix (Bon Iver, The National, St. Vincent, more)". BrooklynVegan. Marrë më qershor 5, 2019.
 18. ^ Engelman, Nicole (17 tetor 2018). "Billie Eilish Releases Haunting New Song 'When The Party's Over': Listen". Billboard. Marrë më tetor 18, 2018.
 19. ^ Patel, Shyam (24 tetor 2018). "Billie Eilish Just Got Signed to a Major Modeling Agency". PAPER (në anglisht). Marrë më maj 27, 2019.
 20. ^ Shaw, Syd. "Billie Eilish, Timothée Chalamet & 21 Savage Lead Forbes Eclectic "30 Under 30"". Refinery 29 (në anglisht). Marrë më qershor 5, 2019.
 21. ^ Greenburg, Zack O'Malley. "Meet Billie Eilish, The 30 Under 30 Music Sensation Poised To Pop". Forbes (në anglisht). Marrë më qershor 5, 2019.
 22. ^ Moore, Sam (21 nëntor 2018). "Listen to Billie Eilish's heartfelt new single 'come out and play'". NME. Marrë më qershor 5, 2019.