Tout l'univers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Tout l'Univers"
Këngë nga Gjon's Tears
Publikimi10 mars 2021
Gjatësia3:03
TekstshkruesCharlie Mason, Ana Soklič, Žiga Pirnat
ProducerGjon Muharremaj, Wouter Hardy, Nina Sampermans, Xavier Michel
Zvicra "Tout l'Univers"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiZvicra
PerformuesGjon's Tears
GjuhaFrëngjisht
KompozitorëGjon Muharremaj, Wouter Hardy, Nina Sampermans, Xavier Michel
TekstshkruesWouter Hardy
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 1-ra
Pikët në Gjysëm-Finale291
Vendi në FinaleE 3-ta
Pikët në Finale432
Paraqitjet tjera
◄ Répondez-moi (2020)   

"Tout l'univers" (shqip: Krejt gjithësia) është një këngë e këngëtarit zvicerano-shqiptar Gjon's Tears. Kënga e ka përfaqësuar ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1] Kënga përfundoi në vendin e 3-të, duke marrë 432 pikë, rezultati më i mirë i Zvicrës në shekullin e 21-të dhe rezultati më i mirë që nga viti 1993.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 mars 2020, SRG SSR konfirmoi se Gjon's Tears do ta përfaqësojnë Zvicrën në garën 2021.[2]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[3] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjithë shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 shtetet e para nga progresi përkatës gjysmëfinale në finalen e madhe.[4] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Zvicra do të performonte në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gjon's Tears presents 'Tout l'Univers' - Eurovision Song Contest". eurovision.tv (në anglisht). 10 mars 2021. Marrë më 10 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Jansen, Esma (20 mars 2020). "Cry no more! Gjon's Tears confirmed as Switzerland's Eurovision 2021 act" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2020. Marrë më 27 tetor 2020.
  3. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  4. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  5. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.