Birth of a New Age

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Birth of a New Age"
Këngë nga Jeangu Macrooy
Publikimi4 mars 2021
Zvicra "Birth of a New Age"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiHolanda
PerformuesJeangu Macrooy
GjuhaAnglisht
Performanca e Finales
Vendi në FinaleE 23-ta
Pikët në Finale11
Paraqitjet tjera
◄ Grow (2020)   

"Birth of a New Age" është një këngë e këngëtarit dhe kompozitorit surinamez Jeangu Macrooy. Kënga e ka përfaqësuar HolandënFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1] Videoklipi u regjistrua në Rijksmuseum.[2]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 mars 2020, direkt pas anulimit të Festivalit Evropian të Këngës 2020, transmetuesi kombëtar, AVROTROS, njoftoi qëllimin e tij për të organizuar përsëri Festivalin Evropian të Këngës 2021, si dhe se Macrooy do të mbahej si përfaqësuesi i kombit për ngjarjen.[3]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si shtet pritës, Holanda u kualifikua automatikisht për të garuar në finale. Ajo do të interpretohet e 23-ta në finale.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "🇳🇱 Netherlands: Jeangu's 2021 Entry Titled "Birth Of A New Age"". Eurovoix (në anglishte britanike). 2021-03-04. Marrë më 2021-03-04.
  2. ^ songfestivalweblog. "Nederlandse inzending heet 'Birth Of A New Age'" (në holandisht). Marrë më 2021-03-04.
  3. ^ Herbert, Emily (2020-03-13). "The Netherlands: Jeangu Macrooy Will Represent The Netherlands at Eurovision 2021". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2020-12-04.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021". Eurovision.tv (në anglisht). 2020-11-19. Marrë më 2021-03-04.