Jump to content

AVROTROS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
AVROTROS
Themeluar më7 September 2014 (1927/1965)
Njerëzit kyç
Ed Nijpels (chairman)
Faqja në internetwww.avrotros.nl
Vondelparkpaviljoen në Amsterdam

AVROTROS është një transmetues holandez i radios dhe televizionit që është pjesë e sistemit publik holandez të transmetimeve. Ai u themelua në 2014 si rezultat i një bashkimi midis Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO) dhe Televisie Radio Omroep Stichting (TROS). Emri AVROTROS është përdorur për programe të prodhuara bashkërisht që nga 1 janari 2014. Nga 7 shtatori 2014 e tutje, të gjitha programet ekzistuese AVRO dhe TROS transmetohen gjithashtu nën emrin AVROTROS.[1]

Pas fitores së Holandës në Festivalin Evropian të Këngës 2019 me këngën "Arcade" nga Duncan Laurence, AVROTROS (së bashku me NPO dhe NOS) do të kishte qenë transmetuesi mikpritës i Festivalit Evropian të Këngës 2020. Sidoqoftë, ky edicion i konkursit u anulua më vonë për shkak të pandemisë së COVID-19. Të tre transmetuesit në vend të kësaj do të presin dhe prodhojnë edicionin e vitit 2021.

  1. ^ Historie Arkivuar 22 tetor 2016 tek Wayback Machine, AVROTROS (in Dutch)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]