Jump to content

Duncan Laurence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duncan Laurence
Background information
Emri i lindjesDuncan de Moor
Lindi (1994-04-11) 11 prill 1994 (30 vjeç)
Spijkenisse, Holandë
Këngëtar
Instrument(et)Vokal  • Piano
Vitet aktik2014-prezent
Websitehttps://duncanlaurence.nl/

Duncan de Moor (lindur më 11 prill 1994), profesionalisht i njohur si Duncan Laurence, është një këngëtar holandez, i cili fitoi Festivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv, Izrael[1] me këngën "Arcade".[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Spijkenisse, Laurence u rrit në Hellevoetsluis. Ai filloi karrierën e tij muzikore në Akademinë e Rrokut në Tilburg, duke luajtur në një numër grupesh shkollore.[3] Ai u diplomua nga shkolla më 2017.[4] Ai mori pjesë në sezonin e pestë të The Voice of Holland, nën stërvitje të Ilse DeLange.[5] Ai, me Jihad Rahmouni, shkroi këngën "Closer" në albumin 2018 të duetit të K-pop TVXQ New Chapter # 1: Chance of Love.[6]

Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 maj 2019, Duncan Laurence fitoi Festivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv, Izrael me 492 pikë nga 41 juritë ndërkombëtare dhe votimin publik. Juritë i dhanë 231 pikë, ndërsa votimi publik i dha atij 261 pikë. Ai përfundoi 27 pikë përpara Italisë dhe 123 pikë përpara Rusisë, dy të parët.[7]

Laurence duke mbajtur trofeun e Festivalit Evropian të Këngës 2019

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siç thuhet në Instagram personal në tetor 2018, Laurence doli si biseksual "Nja dy vjet më parë".[8] Në një konferencë shtypi pak para përfundimit të Eurovizionit, Laurence pohoi seksualitetin e tij: "Unë jam më shumë se një artist, unë jam një person, unë jam një qenie e gjallë, jam biseksual, jam muzikant, qëndroj për gjërat Dhe unë jam krenar që kam mundësi të tregoj atë që jam, se kush jam."[9] Në qershor 2019, ai konfirmoi në një intervistë me Sergiuz Królak për Plejada.pl se ai është në një marrëdhënie me një burrë.[10]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Laat Gaan - 2017
 • Arcade - 2019

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Groot, Evert (21 janar 2019). "Duncan Laurence will represent The Netherlands this year". eurovision.tv (në anglisht).
 2. ^ "The Netherlands: Duncan Laurence To Sing 'Arcade' In Tel Aviv" (në anglisht).
 3. ^ "Who is The Netherlands 2019 Eurovision entrant Duncan Laurence?" (në anglisht). Metro. 16 maj 2019. Marrë më 17 maj 2019.
 4. ^ "Duncan Laurence Information - meet the Dutch star". Radio Times (në anglisht). Marrë më 17 maj 2019.
 5. ^ Popescu, David (21 janar 2019). "Netherlands: Duncan Laurence on his way to Tel-Aviv!". escunited.com (në anglisht).
 6. ^ Koeleman, Danja (21 janar 2019). "Duncan Laurence naar Songfestival: Wie is de 24-jarige zanger?". nu.nl (në holandisht).
 7. ^ "Eurovision 2019: Netherlands wins song contest" (në anglisht). BBC News. 19 maj 2019.
 8. ^ https://www.instagram.com/p/BpPKG_lit5i/
 9. ^ Moore, Matt (18 maj 2019). "Dutch Eurovision contestant Duncan Laurence comes out as bisexual". Gay Times (në anglisht). Marrë më 19 maj 2019.
 10. ^ Sergiusz Królak (2019-06-02). "Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019, o biseksualnym coming oucie i niesamowitym geście rodziców: to piękne uczucie". Plejada.pl (në polonisht). Marrë më 2019-06-03.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]