Tilburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tilburg (kthjellim).


Tilburg
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Tilburg.svg
Pamje nga Tilburg

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Brabanta Veriore – stema Brabanta Veriore
Kryeqëndra Tilburg
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°34′V 5°04′L / 51.57°V 5.07°L / 51.57; 5.07 (Tilburg)Koordinatat: 51°34′V 5°04′L / 51.57°V 5.07°L / 51.57; 5.07 (Tilburg)
Sipërfaqja 119,15 km2
Popullsia 204.924 banorë 2010
Dendësia 1.719,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 013
Kodi Postar 5000-5049, 5056, 5070, 5071
Kodi statistikor 0855
Vendndodhja
Tilburg is located in Hollandë
Tilburg
Tilburg
Tilburg – harta_foto
www.tilburg.nl

Tilburg është një qytet dhe komunë në provincën Brabanta VerioreHolandë me sipërfaqe 119.15 km² dhe popullsi 204924 banorë[1]. Tilburg është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]