Eindhoven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eindhoven (kthjellim).


Eindhoven
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Eindhoven.svg
Pamje nga Eindhoven

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Brabanta Veriore – stema Brabanta Veriore
Kryeqëndra Eindhoven
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°26′08″V 5°28′50″L / 51.43555°V 5.48055°L / 51.43555; 5.48055 (Eindhoven)Koordinatat: 51°26′08″V 5°28′50″L / 51.43555°V 5.48055°L / 51.43555; 5.48055 (Eindhoven)
Sipërfaqja 88,84 km2
Popullsia 214.036 banorë 2010
Dendësia 2.409,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 040
Kodi Postar 5600 - 5658
Kodi statistikor 0772
Vendndodhja
Eindhoven is located in Hollandë
Eindhoven
Eindhoven
Eindhoven – harta_foto
www.eindhoven.nl

Eindhoven është një bashki në provincën Brabanta VerioreHolandë me sipërfaqe 88.84 km² dhe popullsi 214036 banorë[1]. Eindhoven është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]