Veghel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Veghel (kthjellim).


Veghel
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Veghel.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Brabanta Veriore – stema Brabanta Veriore
Kryeqëndra Veghel
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°37′01″V 5°32′53″L / 51.616944°V 5.548055°L / 51.616944; 5.548055 (Veghel)Koordinatat: 51°37′01″V 5°32′53″L / 51.616944°V 5.548055°L / 51.616944; 5.548055 (Veghel)
Sipërfaqja 78,92 km2
Popullsia 37.301 banorë 2010
Dendësia 472,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0413
Kodi Postar 5460-5467
Kodi statistikor 0860
Veghel is located in Hollandë
Veghel
Veghel
Veghel – harta_foto
www.veghel.nl

Veghel është një qytet dhe komunë në provincën Brabanta VerioreHolandë me sipërfaqe 78.92 km² dhe popullsi 37301 banorë[1]. Veghel është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]