Breda (Holandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Breda (kthjellim).


Breda
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Breda.svg
Pamje nga Breda (Holandë)

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Brabanta Veriore – stema Brabanta Veriore
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°35′15″V 4°46′30″L / 51.5875°V 4.775°L / 51.5875; 4.775 (Breda)Koordinatat: 51°35′15″V 4°46′30″L / 51.5875°V 4.775°L / 51.5875; 4.775 (Breda)
Sipërfaqja 129,15 km2
Popullsia 174.544 banorë 31 dhjetor 2010 - burimi: CBS
Dendësia 1.351,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 076, 0161
Kodi Postar 4800-4841, 4847, 4850-4854
Kodi statistikor 0758
Vendndodhja
Breda is located in Hollandë
Breda
Breda
Breda – harta_foto
www.breda.nl

Breda është një qytet dhe komunë në provincën Brabanta VerioreHolandë me sipërfaqe 129.15 km² dhe popullsi 174544 banorë[1]. është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]