Veldhoven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Veldhoven (kthjellim).


Veldhoven
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Veldhoven.jpg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Brabanta Veriore – stema Brabanta Veriore
Kryeqëndra Veldhoven
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°25′11″V 5°23′57″L / 51.419722°V 5.399166°L / 51.419722; 5.399166 (Veldhoven)Koordinatat: 51°25′11″V 5°23′57″L / 51.419722°V 5.399166°L / 51.419722; 5.399166 (Veldhoven)
Sipërfaqja 31,92 km2
Popullsia 43.256 banorë 2010
Dendësia 1.355,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 040
Kodi Postar 5500-5509
Kodi statistikor 0861
Veldhoven is located in Hollandë
Veldhoven
Veldhoven
Veldhoven – harta_foto
www.veldhoven.nl

Veldhoven është një qytet dhe komunë në provincën Brabanta VerioreHolandë me sipërfaqe 31.92 km² dhe popullsi 43256 banorë[1]. Veldhoven është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]