Nederlandse Omroep Stichting

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nederlandse Omroep Stichting
NOS logo.svg
Logo since 17 December 2005
Themeluar më29 Maj 1969 (1969-05-29)
SeliaHilversum, Netherlands
PronarNOS
Faqja në internetnos.nl

Nederlandse Omroep Stichting (shkurt: NOS; shqip: Fondacioni Holandez i Transmetimit) është një nga organizatat e transmetimit që përbën sistemin e Transmetimit Publik Hollandez. Ai ka një detyrim të veçantë ligjor për të bërë lajme dhe programe sportive për tre kanalet televizive publike holandeze dhe shërbimet e radios publike holandeze.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]