Nederlandse Publieke Omroep

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stichting Nederlandse Publieke Omroep
Logoja e NPO
Formuar më2000
Vendndodhja
Koordinatat52°14′20″N 5°10′08″E / 52.238886°N 5.168882°E / 52.238886; 5.168882
Anëtarësia
Njerëzit kyç
Shula Rijxman (Kryetar i Bordit të Drejtorëve)
Faqja në internetwww.npo.nl (në holandisht)

Stichting Nederlandse Publieke Omroep (shpesh me shkurtesën NPO, përkthyer si "Transmetuesi Publik Holandez") ose Fondacioni Holandez për Transmetimet Publike është një organizatë transmetuese publike holandeze që administron sistemin publik holandez të transmetimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para riorganizimit në vitet 2000, sistemi i transmetimit publik holandez ishte menaxhuar nga një organizatë tjetër e transmetimit publik, Nederlandse Omroep Stichting (NOS).

Më 18 maj 2019, pas fitores së Holandës në Festivalin Evropian të Këngës 2019 me këngën "Arcade" të Duncan Laurence, u njoftua se Holanda dhe NPO (me transmetuesit publik AVROTROS dhe NOS) do ta organizonin Festivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam; konkursi u anulua më vonë për shkak të pandemisë së COVID-19, dhe Rotterdam u mbajt më vonë si nikoqir për konkursin e vitit pasues.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]