Arcade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Arcade"
Këngë nga Duncan Laurence
nga albumi Small Town Boy
Publikimi7 mars 2019
FormatiDigital Download, Streaming
Regjistrimi2019
ZhanriPop
Gjatësia3:04
TekstshkruesDuncan de Moor
Joel Sjöö
Wouter Hardy
Will Knox
ProducerWouter Hardy
Oscar Holleman
Kronologjia e këngëve
"Arcade"
(2019)
"Love Don't Hate It"
(2019)
Zvicra "Arcade"
Festivali Evropian i Këngës 2019
ShtetiHolanda
PerformuesDuncan Laurence
GjuhaAnglisht
KompozitorëDuncan Laurence, Wouter Hardy
TekstshkruesDuncan Laurence, Joel Sjöö, Wouter Hardy, Will Knox
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 1-ra
Pikët në Gjysëm-Finale280
Vendi në FinaleE 1-ra
Pikët në Finale498
Paraqitjet tjera
◄ Outlaw in 'Em (2018)   
Grow (2020) ►

"Arcade" (e njohur edhe si "Loving You is a Losing Game")[1] është një këngë e këngëtarit holandez Duncan Laurence. Kënga u lançua për shkarkim dixhital në 7 Mars 2019 si kënga kryesore nga albumi i tij debutues në studio Small Town Boy dhe gjithashtu shfaqet në debutimin e tij EP Worlds on Fire.[2][3] Kënga u shkrua nga Duncan Laurence, Joel Sjöö, Wouter Hardy dhe Will Knox.

"Arcade" përfaqësoi HolandënFestivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv, Izrael, të cilin ajo fitoi.[4] Pasi u njoftua formacioni i plotë i këngëve, Arcade ishte favoriti i bastoreve për të fituar Eurovision, dhe kishte mbetur i tillë derisa të mbaronte konkursi.[5] Një version akustik i këngës u publikua më 19 korrik 2019.[6][7] Në Shkurt 2020, "Arcade" fitoi një Çmim Edison për këngën më të mirë pop të vitit.[8]

Më 27 nëntor 2020, Laurence lëshoi një version duet të "Arcade" me këngëtarin amerikan FLETCHER.[9]

Listat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafiku (2019) Pozita
Belgjikë (Ultratop Flanders)[10] 23
Holandë (Dutch Top 40)[11] 3
Holandë (Single Top 100)[12] 9

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Loving You Is A Losing Game – EP by Duncan Laurence" (në anglisht). Apple Music. Marrë më 30 dhjetor 2020.
 2. ^ "Arcade – Single by Duncan Laurence" (në anglisht). Apple Music. Marrë më 17 maj 2019.
 3. ^ "Worlds On Fire – EP by Duncan Laurence" (në anglisht). Apple Music. Marrë më 13 maj 2020.
 4. ^ "Duncan Laurence takes 'Arcade' to Eurovision for The Netherlands". eurovision.tv (në anglisht). 7 mars 2019. Marrë më 8 mars 2019.
 5. ^ "The Netherlands: Duncan Laurence Now Favourite to Win Eurovision 2019". eurovoix.com (në anglisht). 9 mars 2019. Marrë më 15 mars 2019.
 6. ^ "Arcade (Acoustic Version) – Single by Duncan Laurence". Apple Music (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2019.
 7. ^ "Duncan Laurence – Arcade (Acoustic Version)". YouTube (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2019.
 8. ^ "Winnaars Pop Edison 2020 bekend". edisons.nl (në holandisht). 11 shkurt 2020. Marrë më 11 shkurt 2020.
 9. ^ "Arcade (feat. FLETCHER) – Single by Duncan Laurence". Apple Music (në anglisht). Marrë më 30 nëntor 2020.
 10. ^ "Jaaroverzichten 2019" (në holandisht). Ultratop. Marrë më 20 dhjetor 2019.
 11. ^ "Top 100-Jaaroverzicht van 2019" (në holandisht). Dutch Top 40. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 12. ^ "Jaaroverzichten – Single 2019". dutchcharts.nl (në holandisht). Marrë më 5 janar 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Netta Barzilai
me "Toy"

Fitues në Festivalin Evropian të Këngës

2019
Pasardhësi 
Måneskin
me "Zitti e buoni"
Parardhësi 
Waylon
me "Outlaw in 'Em"

Holanda në Festivalin Evropian të Këngës

2019
Pasardhësi 
Jeangu Macrooy
me "Grow"