Tel Aviv-Jafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tel Aviv-Jafa
תל אביב (Hebraisht)
تل أبيب يافا (Arabisht)
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Nofkat: 
″Qyteti i bardhë″,
″Qyteti që nuk flenë kurrë″
Popullsia
 • Gjithsej426.138
Faqja zyrtarehttps://tel-aviv.gov.il

Tel Avivi (Hebraisht: תל אביב; Arabisht: تل أبيب يافا Tal Abib Jafa) është qytet në Izrael, dhe qyteti i dytë më i popullarizuar pas Jerusalemit. Ndodhet në bregdetin e Mesdheut në qendër-perëndim Izraelit, Tel Aviv ka një popullsi prej 426,138. Tel Avivi u themelua më 1909. Tel Avivi është qyteti i njëzet e pesë më e rëndësishme financiare në botë.

Klimë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tel Avivi ka klimë mesdhetare. Temperatura mesatare është 20.2 °C. Temperatura mesatare në det është 18–20 °C gjatë dimrit, ndërsa gjatë verës është 24–29 °C. janari është muaji më i ftohtë, ndërsa muaji më e nxehtë është gushti. Vera zgjat gjashtë muaj, nga maji deri në tetor.

Shteti i Izraelit (1948-)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kryetari i Tel Avivit E morri pozitën U largua nga pozita
Israel Rokach 1948 1953
Chaim Levanon 1953 1959
Mordechai Namir 1959 1969
Yehoshua Rabinovitz 1969 1974
Shlomo Lahat 1974 1993
Roni Milo 1993 1998
Ron Huldai 1998 Në detyrë

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tel Avivi ka 426,138 banorë, dendësia e popullsisë është 7,606 kilometra katrorë.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Singoga e Madhe

Tel Avivi ka 544 sinagoga, përfshirë edhe ndërtesën "Sinagoga e Madhe" e cila u themelua që nga vitet 1930. Tensionet mes hebrenjve fetare dhe laike para paradës së krenarisë së homoseksualëve përfundoi në vandalizmin e një sinagogë. Popullsia ishte 93% jehudë, 1% muslimanë dhe 1% krishterë. Yisrael Meir Lau është kreu i rabinëve në qytet.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tel Avivi tërheq mbi një milion vizitorë në vit ndërkombëtare. Tel Avivi u emërua si qyteti i tretë më i nxehtë për vitin 2011 dhe si qyteti i nëntë i plazhit në botë. Tel Avivi është qyteti i pestë më i vizituar në Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Tel Avivi ka 44 hotele me më shumë se 6,500 dhoma.

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Izraeli ka tre gazeta më të njohura: Yedioth Ahronoth, Maariv dhe Haaretz. Tre rrjetet kryesore televizive izraelite, Israel Autoriteti Broadcasting, Keshet, Reshet dhe Channel 10, janë të bazuara në qytet, si dhe dy nga stacionet më të njohura radio në Izrael: Galatz dhe Galgalatz, të cilat janë të dyja të bazuara në Jaffa. Studiot e ndërkombëtare i24news kanalin e lajmeve është e vendosur në Jaffa Port Doganës. Një gjuhë stacioni English radio, TLV1, është i bazuar në Kikar Hamedina.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]