Boni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bonn
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Bonn is located in Gjermania
Bonn
Bonn

Koordinatat: 50°44′2.37″V 7°5′59.33″L / 50.7339917°V 7.0998139°L / 50.7339917; 7.0998139

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi
Qarku Nordrhein-Westfalen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 141,22 km2
Popullsia 312.996(30. Qërshor 2006) banorë
Dendësia 2.216 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 53111 deri 53229
Prefiksi 0228
Koordinatat 50° 44′ 2.37″ Veri

7° 5′ 59.33″ Lindje

Faqja Zyrtare Bonn (sq.Boni)

Boni (gjermanisht: Bundesstadt Bonn shtrihet në pjesën Jugore të Nordrhein-Westfalen në të dy anët e brigjeve të lumit Rheins (Rajna).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti historikisht mund të kthehet më shumë se dy mij vitesh pas, dhe është një prej qyteteve më të vjetra gjermane. Deri kah fundi i shekullit të XVIII, Boni ka qenë Rezidencë e prijësve të Kölnit. Këtu u lind dhe Ludwig van Beethoven. Gjatë shekullit të XIX u zhvillua Universiteti i cili më pas u bë një ndër shkollat e larta më e rrëndësishme gjermane.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1949 gjer në vitin 1990 Boni ishte kryeqyteti i Gjermanisë, kurse gjer në vitin 1999 ka qenë selia e Qeverisë së Republikës Federale Gjermane. Pas transferit të parlamentit dhe të disa udhëheqësive federale në Berlin, në qytet kanë selin e parë gjashtë ministritë federale, kurse të tjerat kanë selinë e dytë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Bon përkujdeset Shoqata shqiptare 'Alternativa Kosovare'[1].

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]