Boni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bonn
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
312.996(30. Qërshor 2006) banorë
2.216 Banorë në km² banorë/km²
Sipërfaqja 141,22 km² km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Nordrhein-Westfalen
Adresa e kuvendit Berliner Platz 2 53111 Bonn 53103 Bonn
Kodi postal 53111 deri 53229
Prefiksi telefonik 0228
Faqe zyrtare Bonn (sq.Boni)
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Boni (gjermanisht: Bundesstadt Bonn shtrihet në pjesën Jugore të Nordrhein-Westfalen në të dy anët e brigjeve të lumit Rheins (Rajna).

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti historikisht mund të kthehet më shumë se dy mij vitesh pas, dhe është një prej qyteteve më të vjetra gjermane. Deri kah fundi i shekullit të XVIII, Boni ka qenë Rezidencë e prijësve të Kölnit. Këtu u lind dhe Ludwig van Beethoven. Gjatë shekullit të XIX u zhvillua Universiteti i cili më pas u bë një ndër shkollat e larta më e rrëndësishme gjermane.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga viti 1949 gjer në vitin 1990 Boni ishte kryeqyteti i Gjermanisë, kurse gjer në vitin 1999 ka qenë selia e Qeverisë së Republikës Federale Gjermane. Pas transferit të parlamentit dhe të disa udhëheqësive federale në Berlin, në qytet kanë selin e parë gjashtë ministritë federale, kurse të tjerat kanë selinë e dytë.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Bon përkujdeset Shoqata shqiptare 'Alternativa Kosovare'[1].

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova - në int. prill 2007Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Boni

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Link FA

Stampa:Link FA