Netta Barzilai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Netta Barzilai
Instrument(et)
 • Vokal
 • kitarë
 • sintetizues
Labeli

Netta Barzilai (hebraike: נטע ברזילי; lindur më 22 janar 1993), e njohur gjithashtu në mënyrë mononime si Netta, është një këngëtare izraelite, artiste regjistruese dhe artiste loop që fitoi sezonin e pestë të HaKokhav HaBa. Kjo i fitoi asaj të drejtën për ta përfaqësuar vendin e saj në Festivalin Evropian të Këngës 2018. Më 12 maj 2018, ajo fitoi konkursin, të zhvilluar në Lisbonë, Portugali, me këngën e saj "Toy", duke shënuar fitoren e katërt të Izraelit në Festivalin Evropian të Këngës (pas 1978, 1979 dhe 1998).

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Shtator 2017, Barzilai dëgjoi audicionin për sezonin e pesë të HaKokhav HaBa, përzgjedhja kombëtare e Izraelit për Festivalin Evropian të Këngës, me "Rude Boy" nga Rihanna. Pasi mori 82% të votave, ajo përparoi në fazën e dytë të konkursit në të cilën këndoi "Hey Mama" nga David Guetta.[1][2] Në shkurt 2018, ajo performoi "Wannabe" nga Spice Girls, dhe megjithëse humbi një duel ndaj Ricky Ben Ari, ajo vazhdoi në fazën tjetër pasi u zgjodh nga gjyqtarët.[3]

Kënga e fundit që Barzilai interpretoi në konkurs ishte një përzierje e "Gangnam Style" nga Psy dhe "Tik Tok" nga Kesha. Pasi mori 210 pikë nga gjyqtarët dhe audienca, Barzilai fitoi vendin e parë dhe të drejtën e përfaqësimit të Izraelit në Eurovision.[4][5][6]

Festivali Evropian i Këngës 2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barzilai në një konferencë për shtyp pasi u kualifikua në finalen e Festivalit Evropian të Këngës 2018

Më 25 shkurt 2018, u raportua se kënga që do të interpretonte Barzilai në festivalin e këngësEurovision u quajt "Toy" dhe se ajo do të performohej në anglisht, përveç një frazë në hebraisht.[7][8] Kënga është shkruar dhe kompozuar nga Doron Medalie dhe Stav Beger, dhe është prodhuar nga Berger.[9]

Pas Eurovizionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2020, ajo performoi këngën e saj "Cuckoo" gjatë edicionit special Eurovision: Europe Shine a Light.

Netta bën një prezantim në filmin e Netflix të vitit 2020 Eurovision Song Contest: The Story of Saga.[10]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume të zgjeruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detaje të albumit
Goody Bag
 • Lëshuar: 25 qershor 2020
 • Label: Productions Tedy
 • Formati: Shkarkim digjital

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicioni më i lartë Albumi
ISR

[11]
BEL

(FL)

FRA

NLD

NOR

SPA

SWE

SWI

UK

US Dance

"Toy" 2018 1 29 16 60 19 16 5 34 49 1 Goody Bag
"Bassa Sababa" 2019 1 3
"Nana Banana"[12] 1
"BEG"

(with Omer Adam)
1 Omer
"Ricki Lake" 2020 1 Goody Bag
"Cuckoo" 1
"—" shënën një këngë që nuk arriti të futej në top listë ose nuk u publikua.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "CHEN AHARONI AMONG QUALIFIERS ON EPISODE 2 OF ISRAEL'S "THE NEXT STAR FOR EUROVISION 2018"" (në anglisht). wiwibloggs.com. 1 nëntor 2017. Marrë më 1 nëntor 2017.
 2. ^ "Israel: Four Artists Qualify for Next Round of The Next Star 2018" (në anglisht). eurovoix.com. 5 janar 2018. Marrë më 5 janar 2018.
 3. ^ "Six acts left in Israel, final on 13th of February". escdaily.com (në anglisht). 8 shkurt 2018. Marrë më 8 shkurt 2018.
 4. ^ "Netta Barzilai to represent Israel in Lisbon!". Eurovision.tv (në anglisht). 13 shkurt 2018.
 5. ^ Kavaler, Ron (13 shkurt 2018). "Israel: Netta Barzilai wins 'The Next Star for Eurovision 2018'" (në anglisht). Wiwibloggs.
 6. ^ Farren, Neil (13 shkurt 2018). "Israel: Netta Barzilai to Eurovision 2018" (në anglisht). Eurovoix.
 7. ^ "נחשף רשמית שיר האירוויזיון הישראלי של נטע ברזילי - וואלה! תרבות". Walla! culture (në hebraisht).
 8. ^ "Netta Barzilai to sing Toy in Lisbon". escchat.com (në anglisht). 25 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2018. Marrë më 25 shkurt 2018.
 9. ^ "פרסום ראשון: נבחר השיר לאירוויזיון 2018 - ישראל היום". Israel Hayom (në hebraisht).
 10. ^ Yapalater, Lauren. "Here Are All The Cameos Of Real Eurovision Contestants In "Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga"". BuzzFeed (në anglisht). Marrë më 2020-07-04.
 11. ^ "Media Forest". mediaforest.biz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2017. Marrë më 19 maj 2019.
 12. ^ "השיר החדש של נטע ברזילי: "Nana Banana"". EuroMix (në hebraisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Imri Ziv
Fitues në HaKokhav HaBa
2018
Pasardhësi 
Kobi Marimi
Parardhësi 
Imri Ziv
me "I Feel Alive"
Izraeli në Festivalin Evropian të Këngës
2018
Pasardhësi 
Kobi Marimi
me "Home"
Parardhësi 
Portugalia Salvador Sobral
me "Amar pelos dois"
Fitues në Festivalin Evropian të Këngës
2018
Pasardhësi 
Holanda Duncan Laurence
me "Arcade"