Salvador Sobral

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salvador Sobral
Instrument(et)
 • Vokal
 • piano
LabeliValentim de Carvalho

Salvador Vilar Braamcamp Sobral ComM lindur më 28 dhjetor 1989) është një këngëtar portugez, i cili fitoi në Festivalin Evropian të Këngës 2017 për Portugalinë me këngën "Amar pelos dois", shkruar dhe kompozuar nga motra e tij, Luísa Sobral.[1] Duke vepruar kështu, ai i dha Portugalisë fitoren e saj të parë ndonjëherë në garën që nga debutimi i saj më 1964, duke i dhënë fund kohës më të gjatë pa fitore nga një vend në historinë e Eurovision (53 vjet). Sobral dhe hyrja e tij mbajnë rekordin e Eurovizionit për fituesin me rezultatin më të lartë, pasi kishin fituar gjithsej 758 pikë nën sistemin aktual të votimit, pasi fituan si votën e jurisë ashtu edhe televizorin.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2009–2010: Ídolos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, ai garoi në sezonin e tretë të Ídolos, versionin portugez të serisë Idols.[3] Ai përfundoi i shtati në konkurs. Motra e tij, Luísa Sobral, është gjithashtu një këngëtare që më parë vendosi të tretën në sezonin e një prej Ídolos.[4]

2011–2014: Barcelona dhe koncertet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salvador Sobral, i shoqëruar nga pianisti Júlio Resende, në festivalin Folio në Obidos, duke kënduar poezi nga Alexander Kërko (një nga Fernando Pessoa heteronyms 's).

Pasi u largua nga programi i Psikologjisë, ai aplikoi në Taller de Músics, një shkollë muzikore në Barcelonë, ku mbaroi studimet në 2014.[5] Në vitin 2015, ai mori pjesë në festivalet Vodafone Mexefest dhe EDP Cool Jazz.[6][7] Gjatë kësaj kohe, Sobral udhëtoi nëpër disa qytete në Spanjë dhe në mesin e tyre, Tenerife, ku performoi në një festë private të një çifti të pasur.[8]

2016–sot: Excuse Me, Festivali Evropian i Këngës dhe çështje shëndetësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 gusht 2016, Sobral publikoi këngën e tij debutuese "Excuse Me ", si tekja kryesore nga albumi i tij i parë në studio. Në të njëjtën ditë ai lëshoi albumin e tij të parë në studio Excuse Me. Albumi arriti kulmin në numrin 10 në Listën e albumeve në Portugeze. "Nem Eu" u publikua si tekja e dytë nga albumi më 27 tetor 2016. Në vitin 2017, Sobral u konfirmua se po merrte pjesë në Festival da Canção 2017, me këngën "Amar pelos dois".[9] Ai vazhdoi të fitojë konkursin më 5 mars 2017, dhe përfaqësoi Portugalinë në Festivalin Evropian të Këngës 2017.[10]

Më 23 prill 2018 ai mori - së bashku me motrën e tij, Luísa Sobral - Urdhrin Portugez të Meritave, të dy duke marrë medaljet e Komandantëve (ComM). Ky çmim nderi u dha nga vetë presidenti Portugez, Marcelo Rebelo de Sousa.[11]

Në maj të vitit 2018, Sobral performoi në Finalen e Madhe të Festivalit Evropian të Këngës 2018 së bashku me muzikantin brazilian Caetano Veloso.[12]

Në vitin 2020, Sobral bëri një paraqitje të shkurtër në filmin e Netflix Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, duke luajtur një muzikant në rrugë duke interpretuar këngën e tij "Amar Pelos Dois" në një piano në një park në Edinburgh. Kënga luan gjatë një montazhi të personazheve kryesore të filmit që mbërrijnë dhe vendosen në Edinburgh.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salvador Sobral është një adhurues i këngëtarëve popullorë të brasileira Chet Baker dhe Música, përfshirë Caetano Veloso dhe Chico Buarque. Ai flet gjashtë gjuhë: portugalisht, spanjisht, anglisht, katalanisht, frëngjisht dhe pak italisht.[13] Në vitin 2019, ai filloi të mësojë suedisht, pasi është një tifoz i krijuesit të filmave Ingmar Bergman.[14]

Sobral u martua me aktoren belge Jenna Thiam me një ceremoni të vogël në Lisbonë më 29 dhjetor 2018.[15]

Shëndeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 shtator 2017, Sobral njoftoi përmes Facebook se do të ndërpresë karrierën e tij përkohësisht për shkak të shqetësimeve shëndetësore, pas një koncerti të fundit më 8 shtator, në kopshtet e Casino Estoril, në Cascais. "Nuk është sekret që kam një shëndet të brishtë; kam një problem. Fatkeqësisht është koha të dorëzoj trupin tim në shkencë dhe të braktis jetën time të koncerteve dhe muzikës; koha për të lënë për një kohë nga kjo botë civile dhe për të shkuar në një tjetër ku, sigurisht, problemi im do të rregullohet. Fatkeqësisht, nuk e di se sa do të zgjasë kjo.”[16] Më 8 dhjetor 2017, Sobral iu nënshtrua një transplanti të suksesshëm të zemrës.[17] Ai u largua nga spitali në janar 2018, me mjekët që i thanë që "të merrte jetën qetësisht" dhe "të mbajë larg turmave".[18]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio
 • Excuse Me (2016)
 • Paris, Lisboa (2019)
Albume live
 • Excuse Me (Ao Vivo) (2017)

Urdhrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Komandant i Urdhrit të Meritës (23 prill 2018).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Smith-Spark, Laura; Almasy, Steve. "Portugal's Salvador Sobral wins Eurovision Song Contest". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2017. Marrë më 14 maj 2017.
 2. ^ "Full coverage: Eurovision 2017". BBC (në anglisht). 13 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2017. Marrë më 13 maj 2017.
 3. ^ "A hora da decisão final no Festival da Canção". Jornal de Notícias (në portugalisht). 5 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2017.
 4. ^ "O Tivoli foi a casa de Luísa Sobral, Comunidade Cultura e Arte" (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2017. Marrë më 6 mars 2017.
 5. ^ "Salvador Sobral – O vencedor que nunca tinha visto um festival da canção" (në portugalisht). Global Media Group. 9 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2017. Marrë më 13 maj 2017.
 6. ^ "Salvador Sobral – Vodafone Mexefest 2015 – 28 Novembro 2015 – musicfest.pt" (në portugalisht). Equipa musicfest.pt. Marrë më 13 maj 2017.
 7. ^ "Salvador Sobral e HMB vão actuar no EDP Cool Jazz" (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2017. Marrë më 13 maj 2017.
 8. ^ Mucha, Martín (1 qershor 2018). "Salvador Sobral: 'Yo quería tener un corazón andaluz'". El Mundo (në spanjisht). Lisboa: Unidad Editorial. Marrë më 22 qershor 2018.
 9. ^ "Conheça os intérpretes da 1.ª Semi-final do Festival da Canção 2017". RTP.pt (në portugalisht). 18 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2017. Marrë më 18 janar 2017.
 10. ^ Foster, Luis (6 mars 2017). "PORTUGAL: SALVADOR SOBRAL WINS FESTIVAL DA CANÇÃO 2017 WITH 'Amar pelos dois'" (në anglisht). wiwibloggs.com. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2017.
 11. ^ "Eurovisão. Irmãos Sobral nomeados comendadores por 'êxito singular'". Público (në portugalisht). Marrë më 23 prill 2018.
 12. ^ "Salvador Sobral performs with Caetano Veloso at the Grand Final of the 2018 Eurovision Song Contest" (në anglisht).
 13. ^ "Salvador Sobral (Portugal) interview @ Eurovision 2017 – wiwibloggs" (në anglisht). YouTube. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2017. Marrë më 14 maj 2017.
 14. ^ "ESC-vinnaren Salvador Sobral: 'Jag älskar att plugga svenska'". SVT Nyheter (në suedisht). 8 mars 2019. Marrë më 8 mars 2019.
 15. ^ Adams, William Lee (2 janar 2019). "Salvador Sobral marries French actress Jenna Thiam at private wedding in Lisbon" (në anglisht). Wiwibloggs.
 16. ^ "Salvador Sobral anuncia pausa na carreira por motivos de saúde" [Salvador Sobral announces break in his career due to his health]. Público (në portugalishte evropiane). Marrë më 6 shtator 2017.
 17. ^ "Salvador Sobral está a recuperar bem" (në portugalishte evropiane). RTP. Marrë më 9 dhjetor 2017.
 18. ^ "Salvador Sobral leaves hospital following heart transplant surgery - but 'there can be no hugs'". Portugal Resident (në anglisht). 12 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2018. Marrë më 5 mars 2018.
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Leonor Andrade
me "Há um mar que nos separa"
Portugalia në Festivalin Evropian të Këngës
2017
Pasardhësi 
Cláudia Pascoal
me "O jardim"
Parardhësi 
Ukraina Jamala
me "1944"
Fitues në Festivalin Evropian të Këngës
2017
Pasardhësi 
Izraeli Netta
me "Toy"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]