Ingmar Bergman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ingmar Bergman
Bergman në vitin 1944.
U lind në
Ernst Ingmar Bergman

14 korrik 1918
Uppsala, Suedi
Vdiq30 korrik 2007
Profesioni
  • regjisor
  • skenar
  • producent
  • montazhier
Vite aktiviteti1940-2007
Vepra të shquara
Lista e plotë

Ernst Ingmar Bergman (14 korrik 1918, Uppsala, Suedi - 30 korrik 2007, ishulli Fårö, Suedi) ka qenë një kineast, shkrimtar dhe regjisor teatri suedez, njëri prej regjisorëve më të mëdhenj të shekullit të kinematografisë.[1] Ingmar Bergman është njëri ndër regjizorët më të mëdhenj të shekullit të njëzet, i cili krijoi dhe rinovoi zhanrin e kinemasë auteur. Në arsenalin e tij gjenden jo vetëm një zotërim i profesionit të kineastit, por edhe talenti i fuqishëm i skenaristit dhe shkrimtarit. Mjeshtri suedez krijoi 40 filma, dhe më shumë se njëqind e pesëdhjetë shfaqje dhe skenare.[2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bergman lindi më 14 korrik 1918 në familjen e një pastori luteran. Pikëpamjet fetare konservatore të babait, ndëshkimi fizik në familje - e gjithë kjo më vonë do të gjejë jehonë në punën e regjizorit. Kur Ingmar ishte nëntë vjeç, ai u përpoq të krijonte karikaturat e tij me ndihmën e "fanarit magjik" të atëhershëm të njohur. Pikërisht atëherë lindi dashuria e tij për kinemanë dhe teatrin.

Në vitin 1937, Bergman hyri në Universitetin e Stokholmit, ku ai planifikon të studiojë historinë e artit. Por hobi për teatrin rinor i shtyn studimet në plan të dytë. Pak më vonë, pason një skandal me babanë e tij dhe Ingmar largohet nga shtëpia e babait të tij, i lë studimet dhe shkon në një turne me një trupë teatri si ndihmues. Sidoqoftë, vënia në skenë e shfaqjes Babai dështon, dhe i riu duhet të gjejë një punë si ndihmës regjisor në Shtëpinë e Operës. Në të njëjtën kohë, Bergman shkroi disa drama. Në fillim të viteve 1940, një nga shfaqjet u vu në skenë në Teatrin Studentor dhe mori kritika të mira nga kritikët dhe shtypi. Berman është me fat - produksioni dhe dramaturgu i ri vërehet nga krerët e kompanisë suedeze të filmit. Bergman merr një ftesë për të punuar në departamentin e skenarit, ku ai jo vetëm që redakton skenarët e të tjerëve, por gjithashtu shkruan edhe të tijat.

Bergman, një djalosh i ri.

1943, Bergman martohet me Elsa Fischer, dhe lindin një vajzë, Lena. Pak më vonë, një lajm tjetër i shtohet këtij lajmi të mirë - fillojnë xhirimet e filmit Bullying sipas skenarit të Bergman. Filmi ka sukses dhe është pritur mirë nga publiku jo vetëm në vendet skandinave, por edhe në Amerikë dhe Britaninë e Madhe.

Martesa me Elsën nuk zgjat shumë. Tashmë në Prill të vitit 1945, Bergman e divorcon dhe martohet me Ellen Lundström. Më vonë, vajza e parë Lena ka gjysmë vëllezër dhe motra - Eva, Jan, Anna dhe Mats. Tani Bergman nuk është vetëm një ndihmës regjisor. Ai është vetë regjisor dhe xhiron disa filma, ndër të cilët më domethënës është Burgu. Pesimistët dhe rebelët janë personazhet kryesorë në filmin e regjisorit në këtë periudhë. Në fillimin e viteve '50, Bergman u martua për herë të tretë me gazetaren Gun Hagberg dhe ata patën një djalë. Në vitin 1952, Bergman u nda me Hagberg dhe u transferua në Malmö, ku jeton me aktoren e re Harriet Andersson. Në këtë kohë, ai ishte i ndërthur me punën e një regjisori, dhe me punën e shefit të prodhimeve në teatrin e qytetit.

Njohja ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1957, regjisori krijon filmin e tij më të famshëm Vula e shtatë, i cili fitoi një çmim special në Kanë dhe e vendosi krijimtarinë e tij në një nivel me regjisorët e njohur bashkëkohorë. Një vit më vonë, Bergman martohet me pianisten Kabi Laretei, ata më pas, do të kenë një djalë, Danielin. Në më pak se dhjetë vjet, deri në vitin 1967, Bergman krijoi disa filma, nga të cilët më të spikaturit ishin Vendi i luleshtrydheve dhe trilogjia e errët rreth "heshtjes hyjnore".

1958.

Në fund të viteve "60, regjisori martohet me aktoren norvegjeze Liv Ullman, ata do të kenë një vajzë, Lynn. Për një jetë të qetë familjare, Bergman ndërton një shtëpi të madhe në ishullin Forø, në Detin Baltik. Sidoqoftë, kjo martesë gjithashtu rezulton të jetë jetëshkurtër, dhe në vjeshtën e vitit 1971, Bergman lidh nyjën e humbur me Ingrid van Rosen, duke gjetur më në fund paqe në jetën e tij personale. Deri në vdekjen e gruas së tij më 1995, Bergman vazhdon të realizojë filma, shfaqje në skenë, skenare dhe shkrime autobiografike. Pas vdekjes së gruas së tij, Bergman del në pension në një shtëpi në ishullin Foreo dhe dy vite më vonë ai realizon filmin e tij të fundit Në praninë e një kllouni (Larmar och gör sig till). Ingmar Bergman vdiq më 30 korrik 2007, duke lënë pas një trashëgimi të madhe krijuese.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma me metrazh të gjatë
Viti Filmi Roli në film Shënime
1946 Krizë (Kris)
1946 Bie shi mbi dashurinë tonë (Det regnar på vår kärlek)
1947 Anije për në Indi (Skepp till India land)
1948 Muzikë në errësirë (Musik i mörker)
1948 Qyteti i portit ose Qyteti i mjegullës (Hamnstad)
1949 Etje (Törst)
1949 Drejt lumturisë (Till glädje)
1950 Kjo nuk mund ndodhë këtu (Sånt händer inte här)
1951 Një verë dashurie (Sommarlek)
1952 Gra në pritje (Kvinnors väntan)
1953 Një verë me Monikën (Sommaren med Monika)
1953 Një flakë dashurie (Gycklarnas afton)
1954 Një leksion dashurie (En lektion i kärlek)
1955 Ëndrrat e një gruaje (Kvinnodröm)
1955 Buzëqeshjet e një nate vere (Sommarnattens leende)
1957 Vula e shtatë (Det sjunde inseglet)
1957 Vendi i luleshtrydheve (Smultronstället)
1958 Në pragjet e jetës (Nära livet)
1958 Magjistari ose Fytyra (Ansiktet)
1960 Shatërvani i virgjëreshës (Jungfrukällan)
1960 Syri i djallit (Djävulens öga)
1961 Si në një pasqyrë (Såsom i en spegel)
1963 Të ftuarit e kungimit ose Drita dimri (Nattvardsgästerna)
1963 Heshtja (Tystnaden)
1964 Për të mos përmendur të gjitha këto gra (För att inte tala om alla dessa kvinnor)
1966 Persona (Persona)
1967 Episodi Daniel Nga filmi Stimulantia
1968 Ora e ujkut (Vargtimmen)
1968 Turpi (Skammen)
1969 Një pasion (En passion)
1971 Prekja (Beröringen)
1972 Pëshpëritje dhe bërtitje (Viskningar och rop)
1973 Skena nga një martesë (Scener ur ett äktenskap)
1975 Flauti magjik (Trollflöjten)
1976 Ballë për ballë (Ansikte mot ansikte)
1977 Veza e gjarpërit (The Serpent's Egg)
1978 Sonata e vjeshtës (Höstsonaten)
1980 Nga jeta e kukullave ose Një botë kukullash (Aus dem Leben der Marionetten)
1982 Fanny dhe Aleksandri (Fanny och Alexander)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Faqja e Ingmar Bergmanit në sitin IMDb.
  2. ^ "Bergman Ingmar: Biografi, Karrierë, Jetë Personale". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)