Ingmar Bergman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bergman në 1944.

Ernst Ingmar Bergman (14 korrik 1918, Uppsala, Suedi - 30 korrik 2007, ishulli Fårö, Suedi) ka qenë një kineast, shkrimtar dhe regjisor teatri suedez, njëri prej regjisorëve më të mëdhenj të shekullit të kinematografisë.[1]

  1. ^ Faqja e Ingmar Bergmanit në sitin IMDb.