Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1978

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1978
Datat
Finalja22 Prill 1978
Pritës
VendiPalais des Congrès, Paris, Francë
PrezantuesDenise Fabre
Léon Zitrone
DirigjentFrançois Rauber
KryetarBernard Lion
Mbikëqyrës ekzekutivFrank Naef
Transmetuesi pritësTélévision Française 1 (TF1)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve20
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenDanimarka Danimarka
Turqia Turqia
Shtetet që nuk kthehenMbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia
Votimi
Sistemi i votimitÇdo shtet i jep 12,10, 8-1 pikë 10 këngëve të tij të preferuara
Kënga fitueseFlag of Izraeli Izraeli
"A-Ba-Ni-Bi"

Festivali Evropian i Këngës 1978 ishte edicioni i 23-të i Eurovizionit . Ai u zhvillua në Paris, Francë, pas fitores së vendit në konkursin 1977 me këngën " L'Oiseau et l'Enfant " nga Marie Myriam . Organizuar nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Télévision Française 1 (TF1), konkursi u mbajt në Palais des Congrès më 22 prill 1978 dhe u drejtua nga Bernard Lion. [1] Konkursi u prezantua nga Denise Fabre dhe Léon Zitrone . Kjo ishte hera e parë që më shumë se një person kishte prezantuar konkursin si dhe e para që kishte një prezantues mashkull që nga 1956 .

Njëzet vende morën pjesë, numri më i madh i vendeve konkurruese në historinë e konkursit në atë kohë. Danimarka dhe Turqia u rikthyen të dyja në garë. Danimarka nuk kishte marrë pjesë që nga 1966, 12 vjet më parë.

Fitues i konkursit ishte Izraeli me këngën " A-Ba-Ni-Bi " nga Izhar Cohen & the Alphabeta . Hyrja fituese ishte një këngë dashurie e kënduar në ekuivalentin hebraikUbbi dubbi (titulli është një zgjerim i fjalës hebraike ani אני, që do të thotë "unë"). Kjo ishte fitorja e parë e Izraelit në Eurovizion, dhe ishte gjithashtu kënga e parë fituese që u interpretua në një nga gjuhët semite . Për më tepër, ishte edhe kënga e vetme fituese e dirigjuar nga një grua, Nurit Hirsh . Norvegjia përfundoi e fundit për herë të pestë, duke fituar pikët e para nul pas zbatimit të sistemit të ri të votimit në 1975 .

Palais des Congrès, Paris - vendi pritës i konkursit 1978.

Festivali Evropian i Këngës

Festivali Evropian i Këngës 1978
◄1977        1979►

Ngjarja u zhvillua në Paris, kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Francës, ku vendi pritës ishte Palais des congrès de Paris , i cili është një vend koncertesh, qendër konventash dhe qendër tregtare në rrethin e 17-të të Parisit . E ndërtuar nga arkitekti francez Guillaume Gillet, vendi u inaugurua në vitin 1974.

Vendet pjesëmarrëse

Danimarka u kthye në garë pasi kishte munguar për 12 vjet, ndërsa Turqia e bëri këtë pasi mungoi 2 vjet. [2] Kjo do të thoshte se, për herë të parë, konkursi kishte 20 kombe pjesëmarrëse që konkurronin.

Pjesëmarrësit e Konkursit të Këngës Eurovizion 1978[3][4][5][6]
Shteti Transmetuesi Artisti.ja Kënga Gjuha Këngëshkruesi.et Dirigjenti.ja
Flag of Austria Austria ORF Springtime "Mrs. Caroline Robinson" Gjermanisht[a]
 • Gerhard Markel
 • Walter Markel
 • Norbert Niedermayer
Richard Oesterreicher
Flag of Belgjika Belgjika RTBF Jean Vallée "L'Amour ça fait chanter la vie" Frëngjisht Jean Vallée Jean Musy
Flag of Danimarka Danimarka DR Mabel "Boom Boom" Danisht
Helmer Olesen
Flag of Finlanda Finlanda YLE Seija Simola "Anna rakkaudelle tilaisuus" Finlandisht
Ossi Runne
Flag of Franca Franca TF1 Joël Prévost "Il y aura toujours des violons" Frëngjisht
Alain Goraguer
Flag of Gjermania Gjermania SWF[b] Ireen Sheer "Feuer" Gjermanisht
 • Jean Frankfurter
 • John Möring
Jean Frankfurter
Flag of Greqia Greqia ERT Tania Tsanaklidou "Charlie Chaplin" (Τσάρλυ Τσάπλιν) Greqisht
 • Sakis Tsilikis
 • Yiannis Xanthoulis
Haris Andreadis
Flag of Republika e Irlandës Irlanda RTÉ Colm C. T. Wilkinson "Born to Sing" Anglisht Colm C. T. Wilkinson Noel Kelehan
Flag of Izraeli Izraeli IBA Izhar Cohen and the Alphabeta "A-Ba-Ni-Bi" (א-ב-ני-בי) Hebraisht Nurit Hirsh
Flag of Italia Italia RAI Ricchi e Poveri "Questo amore" Italisht
Nicola Samale
Flag of Luksemburgu Luksemburgu CLT Baccara "Parlez-vous français ?" Frëngjisht
Rolf Soja
Flag of Monako Monako TMC Caline and Olivier Toussaint "Les Jardins de Monaco" Frëngjisht
Yvon Rioland
Flag of the Netherlands Holanda NOS Harmony "'t Is OK" Hollandisht Harry van Hoof
Flag of Norvegjia Norvegjia NRK Jahn Teigen "Mil etter mil" Norvegjisht Kai Eide Carsten Klouman
Flag of Portugalia Portugalia RTP Gemini "Dai li dou" Portugalisht
Thilo Krasmann
Flag of Spanja Spanja TVE José Vélez "Bailemos un vals" Spanjisht[c]
 • Ramón Arcusa
 • Manuel de la Calva
Ramón Arcusa
Flag of Suedia Suedia SR Björn Skifs "Det blir alltid värre framåt natten" Suedisht Peter Himmelstrand Bengt Palmers
Flag of Zvicra Zvicra SRG SSR Carole Vinci "Vivre" Frëngjisht
Daniel Janin
Flag of Turqia Turqia TRT Nilüfer and Nazar "Sevince" Turqisht
Onno Tunç
Flag of the United Kingdom Britania e Madhe BBC Co-Co "The Bad Old Days" Anglisht
Alyn Ainsworth

Artistët që rikthehen

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Artist Country Previous year(s)
Jean Vallée Flag of Belgjika Belgjika 1970
Norbert Niedermeyer (as part of Springtime) Flag of Austria Austria 1972 (si pjesë e Milestones)
Ireen Sheer Flag of Gjermania Gjermania 1974 (për Flag of Luksemburgu Luksemburgun)

Kartolinat u filmuan drejtpërdrejt, ku shfaqeshin artistët që shkonin drejt skenës. Ata merrnin një korridor, pastaj një ashensor. Duke u larguar nga ashensori, ata përshëndeteshin nga pjesëmarrësit e mëparshëm dhe më pas bënin hyrjet e tyre në skenë. Kamera bëri gjithashtu disa foto të audiencës, veçanërisht Jane Birkin dhe Serge Gainsbourg.

Çdo këngë shoqërohej nga një orkestër prej 45 muzikantësh. [8]

Pjesëmarrësi suedez Björn Skifs ishte i pakënaqur me rregullin që çdo shtet duhet të performojë në gjuhën e tij amtare. Ai kishte në plan të këndonte në anglisht, por ndryshoi mendje në momentin e fundit, duke bërë që ta harronte plotësisht tekstin. Prandaj, ai këndoi disa rreshta të parë kuturu përpara se t'i gjente përsëri fjalët.

Fitorja izraelite shkaktoi probleme për disa vende të Afrikës Veriore dhe të Lindjes së Mesme që po e transmetonin konkursin në televizion, edhe pse nuk merrnin pjesë. Sipas autorit dhe komentatorit politik John Kennedy O'Connor në librin e tij The Eurovision Song Contest: The Official History, kur Izraeli u bë fituesi i qartë përgjatë votimit, shumica e stacioneve arabe i dhanë fund transmetimit të konkursit. Televizioni jordanez e përfundoi shfaqjen me një foto të një tufe lulesh në ekran, duke njoftuar më vonë se kandidati belg (i cili përfundoi i dyti) ishte fituesi. [9]

Pasqyrë e konkursit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkursi u mbajt më 22 prill 1978, duke filluar në orën 21:30 CEST (19:30 UTC ). [10]

Frika nga sulmet terroriste si në Lojërat Olimpike Verore 1972 në Mynih dhe nga pushtimet skenike si në vitin 1964 nënkuptuan se masat e sigurisë në dhe rreth Palais des Congrès ishin veçanërisht të rrepta: 200 oficerë policie, disa prej tyre si agjentë të fshehtë, u përpoqën të parandalonin çdo incident të mundshëm. Spektatorët duhej të kalonin nëpër detektorë metalikë pas mbërritjes në Palais des Congrès. [11]

Përveç detyrave të tij si mikpritës së bashku me Denise Fabre, Léon Zitrone shërbeu edhe si komentator për Francën, në një kabinë komentimi në prapaskenë. [12]

Rezultatet e Konkursit të Këngës Eurovizion 1978[13]
R/O Shteti Artisti.ja Kënga Pikët Renditja
1 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Colm C. T. Wilkinson "Born to Sing" 86 5
2 Flag of Norvegjia Norvegjia Jahn Teigen "Mil etter mil" 0 20
3 Flag of Italia Italia Ricchi e Poveri "Questo amore" 53 12
4 Flag of Finlanda Finlanda Seija Simola "Anna rakkaudelle tilaisuus" 2 18
5 Flag of Portugalia Portugalia Gemini "Dai li dou" 5 17
6 Flag of Franca Franca Joël Prévost "Il y aura toujours des violons" 119 3
7 Flag of Spanja Spanja José Vélez "Bailemos un vals" 65 9
8 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Co-Co "The Bad Old Days" 61 11
9 Flag of Zvicra Zvicra Carole Vinci "Vivre" 65 9
10 Flag of Belgjika Belgjika Jean Vallée "L'Amour ça fait chanter la vie" 125 2
11 Flag of the Netherlands Holanda Harmony "'t Is OK" 37 13
12 Flag of Turqia Turqia Nilüfer and Nazar "Sevince" 2 18
13 Flag of Gjermania Gjermania Ireen Sheer "Feuer" 84 6
14 Flag of Monako Monako Caline and Olivier Toussaint "Les Jardins de Monaco" 107 4
15 Flag of Greqia Greqia Tania Tsanaklidou "Charlie Chaplin" 66 8
16 Flag of Danimarka Danimarka Mabel "Boom Boom" 13 16
17 Flag of Luksemburgu Luksemburgu Baccara "Parlez-vous français ?" 73 7
18 Flag of Izraeli Izraeli Izhar Cohen and the Alphabeta "A-Ba-Ni-Bi" 157 1
19 Flag of Austria Austria Springtime "Mrs. Caroline Robinson" 14 15
20 Flag of Suedia Suedia Björn Skifs "Det blir alltid värre framåt natten" 26 14

Rezultatet me hollësi të votimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rezultatet e detajuara të votimitzultatet e detajuara të votimit[14][15]
Irl Nor Ita Fin Por Fra Spa MB Zvi Bel Hol Tur Ger Mon Gre Dan Luk Izr Aus Sue
Irlanda 86 12 3 5 7 10 10 5 10 10 6 8
Norvegjia 0
Italia 53 10 6 1 4 8 6 1 1 1 2 8 2 3
Finlanda 2 2
Portugalia 5 4 1
Franca 119 6 3 10 2 2 5 8 6 8 6 4 10 5 8 8 1 5 12 10
Spanja 65 7 8 2 4 7 4 6 12 2 6 7
Mbretëria e Bashkuar 61 3 6 2 3 2 4 2 6 8 7 3 5 2 5 3
Zvicra 65 5 1 1 7 4 2 7 8 6 2 3 8 1 10
Belgjika 125 12 7 6 6 4 12 2 12 10 5 3 12 12 7 7 4 4
Hollanda 37 5 3 4 1 5 6 12 1
Turqia 2 1 1
Gjermania 84 1 3 12 7 10 3 5 7 8 10 7 1 3 7
Monako 107 4 4 7 8 5 1 10 5 6 10 5 7 4 10 8 1 12
Greqia 66 7 2 5 8 10 7 4 4 4 10 3 2
Danimarka 13 6 1 4 2
Luksemburgu 73 2 12 12 12 7 3 3 2 6 1 7 6
Izraeli 157 8 8 8 10 10 8 6 5 12 12 12 12 12 3 5 6 12 8
Austria 14 3 3 1 2 5
Suedia 26 5 10 4 3 4

Poshtë gjendet një përmbledhje e 12 pikëve të dhëna në finale:

N. Konkurenti Shtetet që i dhanë 12 pikë
6 Flag of Izraeli Izraeli Flag of Belgjika Belgjika, Flag of Gjermania Gjermania, Flag of Luksemburgu Luksemburgu, Flag of the Netherlands Holanda, Flag of Zvicra Zvicra, Flag of Turqia Turqia
5 Flag of Belgjika Belgjika Flag of Franca Franca, Flag of Greqia Greqia, Flag of Republika e Irlandës Irlanda, Flag of Monako Monako, Flag of the United Kingdom Britania e Madhe
3 Flag of Luksemburgu Luksemburgu Flag of Italia Italia, Flag of Portugalia Portugalia, Flag of Spanja Spanja
1 Flag of Franca Franca Flag of Austria Austria
Flag of Gjermania Gjermania Flag of Finlanda Finlanda
Flag of Republika e Irlandës Irlanda Flag of Norvegjia Norvegjia
Flag of Monako Monako Flag of Suedia Suedia
Flag of the Netherlands Holanda Flag of Izraeli Izraeli
Flag of Spanja Spanja Flag of Danimarka Danimarka


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Festivali Evropian i Këngës 1978 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:Eurovizioni

 1. ^ Chaillet, Cathérine; TF1 Service de presse (4 prill 1978). Concours Eurovision de la chanson (në frëngjisht). Paris: TF1. fq. 1–4. OCLC 965372158.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 2. ^ "Paris 1978". Eurovision.tv. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Participants of Paris 1978". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 5 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Roxburgh
 5. ^ "1978 – 23rd edition". diggiloo.net. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2022. Marrë më 5 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Detailed overview: conductors in 1978". And the conductor is... Marrë më 5 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 7. ^ "Alle deutschen ESC-Acts und ihre Titel" [All German ESC acts and their songs]. www.eurovision.de (në gjermanisht). ARD. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2023. Marrë më 12 qershor 2023.
 8. ^ Chaillet, Cathérine; TF1 Service de presse (4 prill 1978). Concours Eurovision de la chanson (në frëngjisht). Paris: TF1. fq. 1–4. OCLC 965372158.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 9. ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest – The Official History. Carlton Books, UK. 2007 ISBN 978-1-84442-994-3
 10. ^ Didi, Franklin (22 prill 1978). "350 millions de téléspectateurs et 200 policiers". Télé 7 Jours (në frëngjisht). Nr. 934. fq. 28–29.
 11. ^ Didi, Franklin (22 prill 1978). "350 millions de téléspectateurs et 200 policiers". Télé 7 Jours (në frëngjisht). Nr. 934. fq. 28–29.
 12. ^ Didi, Franklin (22 prill 1978). "350 millions de téléspectateurs et 200 policiers". Télé 7 Jours (në frëngjisht). Nr. 934. fq. 28–29.
 13. ^ "Final of Paris 1978". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2021. Marrë më 11 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Results of the Final of Paris 1978". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2021. Marrë më 11 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Eurovision Song Contest 1978 – Scoreboard". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 21 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>