Festivali Evropian i Këngës 2015

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2015
Building Bridges
Datat
Gjysmëfinalja e parë19 maj 2015
Gjysmëfinalja e dytë21 maj 2015
Finalja23 maj 2015
Pritës
VendiWiener Stadthalle
Vjenë, Austri
Prezantues
KryetarKurt Pongratz
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivEdgar Böhm
Transmetuesi pritësÖsterreichischer Rundfunk (ORF)
Akti hapës
Akti interval
 • Gjysmëfinalja e parë: Video: "Pets in Vienna"
 • Gjysmëfinalja e dytë: "Funny moments in the Eurovision voting history"
 • Finalja: Martin Grubinger dhe Ansambli The Percussive Planet
  "You Are Unstoppable" dhe "Firestorm" performuar nga Conchita Wurst
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/vienna-2015
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve40
Shtetet debutueseFlag of Australia Australia
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehenFlag of Ukraina Ukraina
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet/juri jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë
Kënga fituese

Festivali Evropian i Këngës 2015 ishte edicioni i 60-të i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Vjenë, Austri, pas fitores së Conchita Wurstkonkursin e vitit 2014Kopenhagë, Danimarkë me këngën "Rise Like a Phoenix". Ishte hera e dytë që Austria kishte pritur konkursin, pasi e kishte bërë më parë në 1967. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) dhe transmetuesi pritës Österreichischer Rundfunk (ORF), konkursi u mbajt në Wiener Stadthalle dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale më 19 dhe 21 maj, dhe finalja më 23 maj 2015. Tri shfaqjet live u pritën nga Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler dhe Arabella Kiesbauer, ndërsa Conchita Wurst ishte nikoqire e dhomës së gjelbër.

Dyzet vende morën pjesë në konkurs, ku Australia bëri një paraqitje të ftuar. Qipro dhe Serbia u kthyen, pas mungesës së tyre njëvjeçare, ndërsa Republika Çeke u kthye, pas pjesëmarrjes së tyre të fundit më 2009. Ndërkohë, Ukraina njoftoi mospjesëmarrjen e tyre për arsye financiare dhe politike lidhur me krizën e Ukrainës.

Fituesi ishte Suedia me këngën "Heroes", interpretuar nga Måns Zelmerlöw dhe shkruar nga Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb dhe Linnea Deb. Kjo ishte fitorja e gjashtë e Suedisë në këtë konkurs, pas fitoreve të saj më 1974, 1984, 1991, 1999 dhe 2012. Suedia u bë vendi i parë që fitoi garën dy herë në formatin gjysmëfinal, dhe kjo ishte fitorja e dytë e vendit në katër vjet. Kjo shënoi edhe hendekun më të shkurtër midis dy fitoreve për të njëjtin vend që prej fitoreve të Irlandës më 1994 dhe 1996. Rusia, Italia, Belgjika dhe Australia rrumbullakuan pesë të parat. Dy vendet e para të këtij konkursi - Suedia dhe Rusia - ishin të njëjta me dy vendet e para në konkursin e vitit 2012. Kjo ishte hera e parë që kur juritë u rivendosën krahas televizionit më 2009 që fituesi nuk u rendit i pari në televizion; Italia ishte fituese e televizorit, ndërsa Suedia ishte fituese e jurisë. Më tej poshtë tabelës, Mali i Zi arriti rezultatin e tij më të mirë që nga pavarësia e saj, duke përfunduar i trembëdhjeti.

Për herë të parë, katër të parët e konkursit të gjithë shënuan 200 ose më shumë pikë. Kënga e Rusisë "Një milion zëra" u bë kënga e parë jo fituese e Eurovizionit që shënoi mbi 300 pikë. Austria dhe Gjermania u bënë vendet e para që nga 2003 që nuk shënuan pikë në finale. Austria është gjithashtu vendi i parë pritës që ka zero pikë. EBU raportoi se mbi 197 milionë shikues në të gjithë botën e shikuan konkursin, duke mposhtur shifrat e shikimit të 2014 me 2 milionë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiener Stadthalle, Vjenë - vendi pritës i konkursit 2015

Vendtakimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja u zhvillua në Vjenë, Austri, me vendin ku ishte Wiener Stadthalle, pasi Austria fitoi të drejtën për të pritur këtë edicion të Festivalit Evropian të Këngës për fitimin e edicionit të saj të mëparshëm 2014 me këngën "Rise Like a Phoenix" performuar nga Conchita Wurst. Wiener Stadthalle pret turneun vjetor të tenisit Erste Bank Open, së bashku me shumë koncerte dhe ngjarje gjatë gjithë vitit dhe ka një kapacitet prej afro 16,000 pjesëmarrësve.[1]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkursi përbëhej nga dy gjysmëfinale dhe një finale, një format i cili është në përdorim që nga viti 2008. Dhjetë vendet me rezultatet më të larta në secilën gjysmëfinale u kualifikuan në finale ku iu bashkuan vendit pritës Austrisë, pesë vendet kryesore sponsorizuese (të njohura si Big Five): Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, dhe Australia e cila ishte e ftuar këtë vit për të përkujtuar 60 vjetorin e Festivalit.[2]

Prezantuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantuesit e konkursit 2015 (nga e majta) Arabella Kiesbauer, Mirjam Weichselbraun dhe Alice Tumler.

Më 19 dhjetor 2014, ORF njoftoi se Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler dhe Arabella Kiesbauer ishin prezantueset e konkursit të 60-të; ishte treshja e parë vetëm femra në histori që priti konkursin. Fituesja e Festivalit Evropian të Këngës 2014, Conchita Wurst u zgjodh gjithashtu si prezantuese te dhoma e gjelbër.[3]

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Countries in the first semi-final

Më 23 dhjetor 2014, u njoftua se fillimisht tridhjetë e nëntë vende do të merrnin pjesë në Konkursin 2015.[4] Qipro dhe Serbia u kthyen pas një viti mungesë, Republika Çeke u kthye pas një mungese pesëvjeçare, ndërsa Ukraina nuk hyri. Australia bëri debutimin e saj si pjesëmarrës mysafir. Afati i fundit për të aplikuar për pjesëmarrje ishte 15 shtator 2014. Vendet që aplikuan duhej të tërhiqeshin deri më 10 tetor 2014 nga pjesëmarrja pa pasoja financiare.[5]

Ftesa për Australinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 shkurt 2015, EBU njoftoi se për nder të 60 vjetorit të Eurovision, ishte ftuar Australia që të marrë pjesë në finalet e konkursit, të përfaqësuar nga Shërbimi Special i Transmetimit (SBS). SBS ishte një transmetues i një kohe të gjatë i ngjarjes, e cila ka patur një ndjekje të madhe në Australi. Hyrja e Australisë u vendos direkt në finalen e madhe. Edhe pse u konsiderua si një ngjarje e njëfishtë, nëse Australia do të fitonte, SBS do të kishte bashkë-organizuar konkursin e vitit 2016 në një qytet pritës evropian sipas zgjedhjes së tij. EBU mori në konsideratë mundësinë e ftimit të vendeve në mënyrë të ngjashme për të marrë pjesë në edicionet e ardhshme të konkursit. Pjesëmarrja e Australisë solli numrin e finalistëve deri në 27, numri më i madh i hyrjeve në një finale në historinë e konkursit.[6]

Gjysmëfinalja e 1-rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 vende morën pjesë në gjysmëfinalen e parë. Australia,[7] Austria, Franca dhe Spanja votuan në këtë gjysmëfinale.[8] Dhjetë këngët në vendet 1 deri në 10 u kualifikuan për në finale dhe shënohen me ngjyrë portokalli.

Radha[9] Shteti[10] Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Moldavia Moldavia Eduard Romanyuta "I Want Your Love" Anglisht 11 41
02 Flag of Armenia Armenia Genealogy "Face the Shadow" Anglisht 7 77
03 Flag of Belgjika Belgjika Loïc Nottet "Rhythm Inside" Anglisht 2 149
04 Flag of the Netherlands Holanda Trijntje Oosterhuis "Walk Along" Anglisht 14 33
05 Flag of Finlanda Finlanda Pertti Kurikan Nimipäivät "Aina mun pitää" Finlandisht 16 13
06 Flag of Greqia Greqia Maria Elena Kyriakou "One Last Breath" Anglisht 6 81
07 Flag of Estonia Estonia Elina Born & Stig Rästa "Goodbye to Yesterday" Anglisht 3 105
08 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Daniel Kajmakoski "Autumn Leaves" Anglisht 15 28
09 Flag of Serbia Serbia Bojana Stamenov "Beauty Never Lies" Anglisht 9 63
10 Flag of Hungaria Hungaria Boggie "Wars for Nothing" Anglisht 8 67
11 Flag of Bjellorusia Bjellorusia Uzari & Maimuna "Time" Anglisht 12 39
12 Flag of Rusia Rusia Polina Gagarina "A Million Voices" Anglisht 1 182
13 Flag of Danimarka Danimarka Anti Social Media "The Way You Are" Anglisht 13 33
14 Flag of Shqipëria Shqipëria Elhaida Dani "I'm Alive" Anglisht 10 62
15 Flag of Rumania Rumania Voltaj "De la capăt" Rumanisht, anglisht 5 89
16 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Nina Sublatti "Warrior" Anglisht 4 98

Gjysmëfinalja e 2-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

17 vende morën pjesë në këtë gjysmëfinale. Australia, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar votuan në këtë gjysmëfinale. Dhjetë këngët në vendet 1 deri në 10 u kualifikuan për në finale dhe shënohen me ngjyrë portokalli.

Radha Shteti[11] Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Lituania Lituania Monika Linkytė & Vaidas Baumila "This Time" Anglisht 7 67
02 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Molly Sterling "Playing with Numbers" Anglisht 12 35
03 Flag of San Marino San Marino Anita Simoncini & Michele Perniola "Chain of Lights" Anglisht 16 11
04 Flag of Mali i Zi Mali i Zi Knez "Adio" Malazezisht 9 57
05 Flag of Malta Malta Amber "Warrior" Anglisht 11 43
06 Flag of Norvegjia Norvegjia Mørland & Debrah Scarlett "A Monster Like Me" Anglisht 4 123
07 Flag of Portugalia Portugalia Leonor Andrade "Há um mar que nos separa" Portugalisht 14 19
08 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Marta Jandová & Václav Noid Bárta "Hope Never Dies" Anglisht 13 33
09 Flag of Izraeli Izraeli Nadav Guedj "Golden Boy" Anglisht 3 151
10 Flag of Letonia Letonia Aminata "Love Injected" Anglisht 2 155
11 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Elnur Huseynov "Hour of the Wolf" Anglisht 10 53
12 Flag of Islanda Islanda Maria Olafs "Unbroken" Anglisht 15 14
13 Flag of Suedia Suedia Måns Zelmerlöw "Heroes" Anglisht 1 217
14 Flag of Zvicra Zvicra Mélanie René "Time to Shine" Anglisht 17 4
15 Flag of Qiproja Qiproja John Karayiannis "One Thing I Should Have Done" Anglisht 6 87
16 Flag of Sllovenia Sllovenia Maraaya "Here for You" Anglisht 5 92
17 Flag of Polonia Polonia Monika Kuszyńska "In the Name of Love" Anglisht 8 57

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si në konkursin e vitit 2014, fituesi u njoftua sapo ishte matematikisht e pamundur të arrije. Në këtë rast, fituesi ishte përcaktuar me votën e 36-të, e ardhur nga Qipro.

Radha[12] Shteti[13] Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Sllovenia Sllovenia Maraaya "Here for You" Anglisht 14 39
02 Flag of Franca Franca Lisa Angell "N'oubliez pas" Frëngjisht 25 4
03 Flag of Izraeli Izraeli Nadav Guedj "Golden Boy" Anglisht 9 97
04 Flag of Estonia Estonia Elina Born & Stig Rästa "Goodbye to Yesterday" Anglisht 7 106
05 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Electro Velvet "Still in Love with You" Anglisht 24 5
06 Flag of Armenia Armenia Genealogy "Face the Shadow" Anglisht 16 34
07 Flag of Lituania Lituania Monika Linkytė & Vaidas Baumila "This Time" Anglisht 18 30
08 Flag of Serbia Serbia Bojana Stamenov "Beauty Never Lies" Anglisht 10 53
09 Flag of Norvegjia Norvegjia Mørland & Debrah Scarlett "A Monster Like Me" Anglisht 8 102
10 Flag of Suedia Suedia Måns Zelmerlöw "Heroes" Anglisht 1 365
11 Flag of Qiproja Qiproja John Karayiannis "One Thing I Should Have Done" Anglisht 22 11
12 Flag of Australia Australia Guy Sebastian "Tonight Again" Anglisht 5 196
13 Flag of Belgjika Belgjika Loïc Nottet "Rhythm Inside" Anglisht 4 217
14 Flag of Austria Austria The Makemakes "I Am Yours" Anglisht 26 0
15 Flag of Greqia Greqia Maria Elena Kyriakou "One Last Breath" Anglisht 19 23
16 Flag of Mali i Zi Mali i Zi Knez "Adio" Malazezisht 13 44
17 Flag of Gjermania Gjermania Ann Sophie "Black Smoke" Anglisht 27 0
18 Flag of Polonia Polonia Monika Kuszyńska "In the Name of Love" Anglisht 23 10
19 Flag of Letonia Letonia Aminata "Love Injected" Anglisht 6 186
20 Flag of Rumania Rumania Voltaj "De la capăt" Rumanisht, anglisht 15 35
21 Flag of Spanja Spanja Edurne "Amanecer" Spanjisht 21 15
22 Flag of Hungaria Hungaria Boggie "Wars for Nothing" Anglisht 20 19
23 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Nina Sublatti "Warrior" Anglisht 11 51
24 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Elnur Huseynov "Hour of the Wolf" Anglisht 12 49
25 Flag of Rusia Rusia Polina Gagarina "A Million Voices" Anglisht 2 303
26 Flag of Shqipëria Shqipëria Elhaida Dani "I'm Alive" Anglisht 17 34
27 Flag of Italia Italia Il Volo "Grande amore" Italisht 3 292

Tabela e rezultateve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e 1-rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja 1
Vendi Televotimi Pikë Juria Pikë
1 Flag of Rusia Rusia 145 Flag of Rusia Rusia 159
2 Flag of Estonia Estonia 129 Flag of Belgjika Belgjika 139
3 Flag of Belgjika Belgjika 112 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 90
4 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 96 Flag of Greqia Greqia 89
5 Flag of Rumania Rumania 93 Flag of the Netherlands Holanda 70
6 Flag of Armenia Armenia 80 Flag of Hungaria Hungaria 68
7 Flag of Serbia Serbia 78 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 65
8 Flag of Shqipëria Shqipëria 66 Flag of Rumania Rumania 64
9 Flag of Greqia Greqia 59 Flag of Shqipëria Shqipëria 61
10 Flag of Finlanda Finlanda 51 Flag of Estonia Estonia 60
11 Flag of Moldavia Moldavia 48 Flag of Armenia Armenia 54
12 Flag of Hungaria Hungaria 45 Flag of Danimarka Danimarka 51
13 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 32 Flag of Moldavia Moldavia 46
14 Flag of Danimarka Danimarka 23 Flag of Serbia Serbia 43
15 Flag of the Netherlands Holanda 23 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 42
16 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 22 Flag of Finlanda Finlanda 1

Gjysmëfinalja e 2-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja 2
Vendi Televotimi Pikë Juria Pikë
1 Flag of Suedia Suedia 195 Flag of Suedia Suedia 208
2 Flag of Izraeli Izraeli 157 Flag of Letonia Letonia 155
3 Flag of Letonia Letonia 116 Flag of Norvegjia Norvegjia 144
4 Flag of Polonia Polonia 114 Flag of Izraeli Izraeli 114
5 Flag of Norvegjia Norvegjia 104 Flag of Malta Malta 84
6 Flag of Lituania Lituania 98 Flag of Sllovenia Sllovenia 84
7 Flag of Sllovenia Sllovenia 95 Flag of Republika e Irlandës Irlanda 84
8 Flag of Qipro Qipro 80 Flag of Qipro Qipro 76
9 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 58 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 67
10 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 51 Flag of Lituania Lituania 52
11 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 37 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 47
12 Flag of Malta Malta 32 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 34
13 Flag of Portugalia Portugalia 24 Flag of Portugalia Portugalia 23
14 Flag of Islanda Islanda 21 Flag of Zvicra Zvicra 15
15 Flag of San Marino San Marino 16 Flag of Islanda Islanda 15
16 Flag of Republika e Irlandës Irlanda 14 Flag of Polonia Polonia 10
17 Flag of Zvicra Zvicra 6 Flag of San Marino San Marino 6

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është hera e parë që kur juritë u rikthyen krahas televizionit më 2009 që fituesi nuk u vendos në vendin e parë në televizion.[14]

Finalja
Place Televotimi Pikë Juria Pikë
1 Flag of Italia Italia 356 Flag of Suedia Suedia 353
2 Flag of Rusia Rusia 286 Flag of Letonia Letonia 249
3 Flag of Suedia Suedia 272 Flag of Rusia Rusia 234
4 Flag of Belgjika Belgjika 190 Flag of Australia Australia 224
5 Flag of Estonia Estonia 144 Flag of Belgjika Belgjika 186
6 Flag of Australia Australia 124 Flag of Italia Italia 171
7 Flag of Izraeli Izraeli 102 Flag of Norvegjia Norvegjia 163
8 Flag of Shqipëria Shqipëria 93 Flag of Izraeli Izraeli 77
9 Flag of Letonia Letonia 88 Flag of Qiproja Qiproja 63
10 Flag of Serbia Serbia 86 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 62
11 Flag of Armenia Armenia 75 Flag of Estonia Estonia 53
12 Flag of Rumania Rumania 69 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 44
13 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 52 Flag of Austria Austria 40
14 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 48 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 40
15 Flag of Polonia Polonia 47 Flag of Sllovenia Sllovenia 36
16 Flag of Lituania Lituania 44 Flag of Lituania Lituania 31
17 Flag of Norvegjia Norvegjia 37 Flag of Hungaria Hungaria 29
18 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 34 Flag of Greqia Greqia 29
19 Flag of Sllovenia Sllovenia 27 Flag of Franca Franca 24
20 Flag of Spanja Spanja 27 Flag of Gjermania Gjermania 24
21 Flag of Greqia Greqia 24 Flag of Rumania Rumania 21
22 Flag of Hungaria Hungaria 17 Flag of Armenia Armenia 15
23 Flag of Qiproja Qiproja 8 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe 12
24 Flag of Gjermania Gjermania 5 Flag of Serbia Serbia 12
25 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe 4 Flag of Spanja Spanja 6
26 Flag of Franca Franca 3 Flag of Shqipëria Shqipëria 4
27 Flag of Austria Austria 0 Flag of Polonia Polonia 2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Siim, Jarmo (6 gusht 2014). "Get to know the Eurovision 2015 arena" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 23 dhjetor 2014.
 2. ^ "Australia participate in the 60th Eurovision" (në anglisht). Eurovision Song Contest. 10 shkurt 2015. Marrë më 10 shkurt 2015.
 3. ^ Siim, Jarmo (19 dhjetor 2014). "Who gets to host Eurovision in Vienna?" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 19 dhjetor 2014.
 4. ^ Siim, Jarmo (23 dhjetor 2014). "39 countries represented in Vienna" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 23 dhjetor 2014.
 5. ^ "Rules of the 60th Eurovision Song Contest" (PDF) (në anglisht). European Broadcasting Union. 17 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 tetor 2014. Marrë më 17 shtator 2014.
 6. ^ "Eurovision Song Contest invites Australia to join 'world's biggest party'". The Guardian (në anglisht). 10 shkurt 2015. Marrë më 10 shkurt 2015.
 7. ^ "Eurovision Song Contest: Australia to compete in 2015". BBC News (në anglisht). 11 shkurt 2015. Marrë më 15 mars 2015.
 8. ^ M.Escudero, Victor. "Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final?" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 26 janar 2015.
 9. ^ Jiandani, Sanjay (23 mars 2015). "Eurovision 2015: Semi-final Running Order revealed". esctoday.com (në anglisht). ESCToday. Marrë më 23 mars 2015.
 10. ^ "Eurovision Song Contest 2015 First semi-final" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 6 mars 2015.
 11. ^ "Eurovision Song Contest 2015 Second semi-final" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 6 mars 2015.
 12. ^ "Running order for Grand Final revealed!" (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 22 maj 2015.
 13. ^ "Eurovision Song Contest 2015 Grand final" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 6 mars 2015.
 14. ^ "Full Split Results" (në anglisht). Eurovision Song Contest. 24 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2015. Marrë më 24 maj 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]