Conchita Wurst

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Conchita 2014

Conchita Wurst (gjithashtu i njohur vetëm si Conchita) është një artist austriak i muzikës pop dhe drag queen[shënim] i portretizuar nga Thomas "Tom" Neuwirth (i lindur më 6 nëntor 1988). Wurst erdhi në vëmendjen ndërkombëtare pasi fitoi Festivalin Evropian të Këngës 2014 si hyrëse e Austrisë me këngën "Ngrihu si një Phoenix". Neuwirth përdor përemra mashkullore kur i referohet vetes por përemrave femërore për të përshkruar Wurst.

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - Unbreakable
  • 2012 - That's What I Am
  • 2014 - Rise Like a Phoenix

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

^ drag queen - një burrë që vesh rrobat e grave, zakonisht për qëllime argëtimi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.