Australia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Australia
Flag
Televizioni transmetuesSBS
Eventi përzgjedhës
Finale kombëtare
 • Eurovision – Australia Decides
 • 2019–2020
Zgjedhje e brendshme
 • 2015–2018
 • 2021
Paraqitjet
Paraqitjet5 (5 finale)
Paraqitja e parë2015
Rezultatet më të miraVendi i 2-të: 2016
Link
Faqja zyrtare: Australia në Eurovizion

Australia ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës pesë herë që nga debutimi i tyre në 2015 dhe ka qenë në dhjetëshen e parë katër herë. Ata janë vendi i dytë jashtë rajonit të Euroazisë me Marokun që garon në garën e vitit 1980. Rezultati më i mirë i vendit në konkurs është një përfundim i vendit të dytë për Dami Im2016. Australia gjithashtu përfundoi në dhjetëshen e parë në tre paraqitjet e saj të tjera në garë, me Guy Sebastian që përfundoi i pesti në 2015, dhe të dy Isaiah Firebrace dhe Kate Miller-Heidke përfunduan të nëntat në 2017 dhe 2019.

Fillimisht, pjesëmarrja e Australisë në konkursin 2015 ishte vendosur të ishte një ngjarje e vetme, plani ishte që të performohej përsëri vitin tjetër nëse ata kishin fituar, por u konfirmua në nëntor 2015 nga SVT që ata do të merrnin pjesë në konkursin 2016.[1] Pjesëmarrja e Australisë në konkurs është konfirmuar nga Bashkimi Evropian i Transmetimit dhe Shërbimi Special i Transmetimit (SBS) deri në vitin 2023.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1983–2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetuesi Australian Shërbimi Special i Transmetimit (SBS) transmetoi për herë të parë Konkursin e Këngës Eurovision në 1983 dhe ka vazhduar ta bëjë atë çdo vit që nga ajo kohë. Konkursi ka tërhequr një audiencë të fortë shikimi në Australi, kryesisht sepse një pjesë e konsiderueshme e popullsisë ka paraardhës në Evropë (në veçanti në Mbretërinë e Bashkuar). Transmetimet e hershme të Konkursit në Australi ose nuk përmbanin asnjë koment ose përdornin komentet e Mbretëria e Bashkuar siç transmetohet nga BBC. Në 2001, aktorja dhe komadiania e humorit Mary Coustas dha komente për Konkursin duke interpretuar si personazhi i saj komik Effie.[3]2003 dhe 2004, prezantuesi i SBS Des Mangan dha komente për audiencën australiane. Nga viti 2009, Julia Zemiro dhe Sam Pang u caktuan si komentatorë të konkursit nga SBS.[4][5] 2017 pa SBS të zëvendësonte komentuesit me komedianin Joel Creasey dhe personalitetin e TV dhe radios Myf Warhurst. Përveç transmetimit të konkursit, SBS ka transmetuar edhe programet e 50 dhe 60 vjetorit.

2015 – sot: Pjesëmarrja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shërbimi Special i Transmetimit (SBS) bëri debutimin e vendit në Konkursin 2015 me këngën "Tonight Again" një këngë e shkruar dhe interpretuar nga Guy Sebastian. Megjithëse Australia është jashtë Zonës Evropiane të Transmetimit dhe transmetuesi austriak ORF vendosën të lejojnë një hyrje australiane për të përkujtuar Konkursin e 60-të. Rrethanat e veçanta rreth hyrjes në Australi dhe "për të mos zvogëluar shanset" e pjesëmarrësve në gjysmë-finale bënë që organizatorët të lejojnë Australinë të konkurrojë drejtpërdrejt në finalen e madhe pa para-kualifikim.[6] Në rast se Australia duhet të fitojë Konkursin e Këngës Eurovision, EBU kishte konfirmuar se në përputhje me rregullat, Australia nuk do të organizonte ngjarjen në hemisferën jugore dhe në vend të kësaj do të bashkë-organizonte konkursin brenda një vendi në EBU.[7] Më tej në deklaratën e EBU-së u konfirmua se Gjermania dhe transmetuesi i tyre Norddeutscher Rundfunk (NDR) do të jetë zgjedhja e parë.

Edhe pse pjesëmarrja e Australisë në 2015 u njoftua si një ngjarje e vetme, u konfirmua më 17 nëntor 2015 që Australia do të merrte pjesë në konkursin 2016. Ndryshe nga 2015, Australia nuk mori kualifikim automatik.[8] Më 7 tetor 2015, u njoftua se Australia do të bënte debutimin e saj në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2015 pasi SBS u ftua të performonte në konkurs.[9] Kandidatja australiane për garën e vitit 2016 ishte Dami Im me këngën e saj "Sound of Silence" e cila fitoi gjysmëfinalen e dytë para se të përfundonte e dyta pas Ukrainës.[10]

SBS njoftoi se do të presë Eurovision - Australia Vendos - Gold Coast 2020 për të zgjedhur përfaqësuesin e tyre për konkursin 2020. Ngjarja u mbajt në Gold Coast nga 7–8 Shkurt.[11] Pjesëmarrja e Australisë në konkurs është konfirmuar nga Unioni Evropian i Transmetimeve dhe SBS deri në vitin 2023.

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Gjuha Titulli Finale Pikë Gjysmëfinale Pikë
Guy Sebastian Anglisht "Tonight Again"
5
196
Finalist automatik
Dami Im Anglisht "Sound of Silence"
2
511
1
330
Isaiah Anglisht "Don't Come Easy"
9
173
6
160
Jessica Mauboy Anglisht "We Got Love"
20
99
4
212
Kate Miller-Heidke Anglisht "Zero Gravity"
9
284
1
261
Montaigne Anglisht "Don't Break Me" Konkursi u anulua
Montaigne Anglisht "Technicolour"
Sheldon Riley
Voyager

Çmime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Marcel Bezençon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kënga Kompozitor(ë)
Lyrics (l) / Music (m)
Performues Finale Pikë Qyteti nikoqir Ref.
2016 Composer Award "Sound of Silence" Anthony Egizii, David Musumeci Dami Im 2 511 Stokholm [12]
2019 Artistic Award "Zero Gravity" Kate Miller-Heidke, Keir Nuttall, Julian Hamilton Kate Miller-Heidke 9 285 Tel Aviv [13]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Australien är klar för Eurovision Song Contest 2016 i Stockholm" (në suedisht). Sveriges Television. Marrë më 17 nëntor 2015.
 2. ^ "Australia secures a spot in Eurovision until 2023". Aussievision | Eurovision from Down Under (në anglisht). Marrë më 2019-02-12.
 3. ^ Wright, Sharleen (26 janar 2011). "The special relationship: Australia and its love of Eurovision". escinsight.com (në anglisht). Marrë më 4 dhjetor 2019.
 4. ^ Nicholson, Sarah (2008-05-21). "Top of the Euro pops". Courier Mail (në anglisht). news.com.au. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2008. Marrë më 2008-05-26.
 5. ^ Knox, David (2009-04-16). "Airdate: Eurovision 2009". TV Tonight (në anglisht). Marrë më 2009-04-16.
 6. ^ "Australia participate in the 60th Eurovision". Eurovision.tv (në anglisht). EBU. 10 shkurt 2015. Marrë më 11 shkurt 2015.
 7. ^ Granger, Anthony (13 maj 2017). "What happens if Australia wins the Eurovision Song Contest?". eurovoix.com (në anglisht). Eurovoix. Marrë më 13 maj 2017.
 8. ^ "Australia To Return To The Eurovision Song Contest" (në anglisht). EBU. Marrë më 17 nëntor 2015.
 9. ^ Fisher, Luke James (7 tetor 2015). "Australia joins to make it 'Super 17' at Junior Eurovision in Sofia!". junioreurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 7 tetor 2015.
 10. ^ Roxburgh, Gordon (14 maj 2016). "Ukraine wins 2016 Eurovision Song Contest". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 14 maj 2016.
 11. ^ "Eurovision Australia Decides - dates announced". Aussievision (në anglisht).
 12. ^ "Winners of the Marcel Bezençon Awards 2016". Eurovision TV (në anglisht). 15 maj 2016. Marrë më 23 maj 2019.
 13. ^ "Here are the winners of the 2019 Marcel Bezençcon Awards". Eurovision TV (në anglisht). 18 maj 2019. Marrë më 23 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]