Jump to content

Montaigne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jessica Alyssa Cerro (lindur më 14 gusht 1995), e cila interpreton si Montaigne, është një këngëtare-muzikante australiane e muzikës pop. Albumi i saj i parë, Glorious Heights, u publikua në 5 gusht 2016, i cili arriti kulmin në No. 4 në Grafikun e Albumeve ARIA. Në ARIA Music Awards të 2016 ajo fitoi Breakthrough Artist - Release për albumin dhe ishte nominuar për tri kategori të tjera. Në prill të vitit 2016 ajo ishte një vokale me shfaqje në rrugën e Hilltop Hoods, "1955", e cila arriti Nr. 2 në Grafikun e këngëve solo ARIA. Ajo do ta përfaqësojë AustralinëFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën e saj "Don't Break Me".

Montaigne
Instrument(et)Vokal, kitarë akustike, piano
LabeliWonderlick

Cerro lindi në Sidnej më 14 gusht 1995 dhe u rrit në rrethin Hills.[1] Babai i saj Gus ishte një futbollist që luajti në Ligën Kombëtare të Futbollit australian, si dhe për Negeri Sembilan FA dhe Pahang FA në Malajzi.[2] Cerro është shprehur se "prejardhja e saj etnike është një përzierje e argjentinasve, spanjollëve, filipinasve dhe francezëve".[3]

2012–13: Fillimet e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhesika Cerro ishte një finaliste e Shkollës së Mesme Triple J Unearthed në vitin 2012 me këngën e saj indie pop "Anyone But Me" por priti derisa të mbaronte shkollën e mesme për të ndjekur karrierën e saj muzikore. Në nëntor 2012, Cerro nënshkroi një marrëveshje botuese me Albert Music dhe kaloi dy vitet në vijim duke rafinuar aftësitë e saj për shkrimin e këngëve nën drejtimin e Michael Szumowski.[4]

2014–16: Glorious Heights

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Montaigne duke performuar në vitin 2015

2017 - e tanishme: Complex dhe Eurovision

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 maj 2017, Montaigne u shfaq në këngën solo të Akouo -së "Feel That".[5] Në vitin 2018, ajo u shfaq në rrugën e duhur "Freestylers in the World" nga albumi Aunty Donna, The Album.

Më 6 dhjetor 2019, Montaigne, së bashku me kolegun e tij Didirri, u njoftuan si dy nga dhjetë interpretuesit pjesëmarrës për Eurovision - Australia Vendos finalen kombëtare të Australisë, në të cilën fituesi do ta përfaqësonte Australinë në Festivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën "Don't Break Me".[6] Më 8 shkurt 2020, ajo fitoi konkursin dhe do të garojë në Festivalin Evropian të Këngës 2020, që do të mbahet në Roterdam në maj të vitit 2020.[7]

Albume në studio

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Detaje të albumit Pozicionet
AUS [8]
<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Glorious_Heights" rel="mw:ExtLink" title="Glorious Heights" class="cx-link" data-linkid="159">Glorious Heights</a>
 • Data e lëshimit: 5 gusht 2016
 • Label: Wonderlick Entertainment, Sony
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
4
<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Complex_(album)" rel="mw:ExtLink" title="Complex (album)" class="cx-link" data-linkid="170">Complex</a>
 • Data e lëshimit: 30 gusht 2019 [9]
 • Label: Wonderlick Entertainment, Sony
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
19 [10]
Titulli Detajet e EP Pozicionet
AUS [8]
Life of Montaigne
 • Data e lëshimit: 21 nëntor 2014
 • Label: Wonderlick Entertainment, Sony
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
-

Si artist kryesor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lista e tekeve si artist kryesor, me pozicione të zgjedhura grafiku dhe çertifikime
Titulli Viti Pozicionet Certifikatat Albumi
AUS [11]
"I Am Not an End" 2014 - Life of Montaigne
"I'm a Fantastic Wreck" -
"Clip My Wings" 2015 - Glorious Heights
"In the Dark " 2016 -
Because I Love You 98
"For Your Love" 2018 - Complex
"Ready"[13] 2019 -
"Love Might Be Found (Volcano)" [14] -
"The Dying Song"[15] -
"Don't Break Me"[16] 2020 - Australia vendos
"-" tregon lëshimet që nuk figurojnë.

Çmime dhe nominime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2017 "1955" (with Hilltop Hoods & Thom Thum ) Song of the Year[17] Nominated
 1. ^ Mathieson, Craig (20 shtator 2019). "'Why not do something a little wacky': Montaigne on new album Complex". The Sydney Morning Herald. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Rocca, Jane (1 shtator 2016). "What my father taught me". The Sydney Morning Herald. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Montaigne on Instagram: "So my ethnic background is a mixture of Argentinian, Spanish, Filipino and French, and these are my great grandparents from the French side…"". Instagram. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Jessica Cerro Releases 'I'm A Fantastic Wreck'". Alberts Music. Alberts Music. 7 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2016. Marrë më 13 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Feel That (feat. Montaigne) - Single by Akouo". Apple Music. 4 maj 2017. Marrë më 6 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Next two artists announced for 'Eurovision – Australia Decides' 2020". Programs (në anglisht). Marrë më 2019-12-07.
 7. ^ "Montaigne Wins Eurovision: Australia Decides!". Eurovision Union. 8 shkurt 2020. Marrë më 8 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "australian-charts.com - Discography Montaigne". Hung Medien. Marrë më 11 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gallagher, Allison. "Montaigne shares new single 'Ready', reveals album details & national tour dates". Music Feeds. Marrë më 12 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "ARIA Australian Top 50 Albums". Australian Recording Industry Association. 9 shtator 2019. Marrë më 7 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "CHART WATCH #379". auspOp. 30 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2020. Marrë më 30 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "ARIA Charts — Accreditations — 2019 Singles". Australian Recording Industry Association. 30 prill 2018. Marrë më 21 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Montaigne announces new single Ready". Gong Scene. 12 qershor 2019. Marrë më 12 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "First Spin: Montaigne lets fly on the eruptive 'Love Might Be Found (Volcano)'". ABC. 9 gusht 2019. Marrë më 16 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Montaigne on Twitter". Twitter. 12 dhjetor 2019. Marrë më 10 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Montaigne "Don't Break Me" out 31 Jan". Sony Music Fans. janar 2020. Marrë më 24 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Urban Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2017. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2019. Marrë më 16 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Parardhësi 
Kate Miller-Heidke
me "Zero Gravity
Australia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
'