Diodato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antonio Diodato (lindur më 30 gusht 1981), i njohur thjesht si Diodato, është një këngëtar dhe tekstshkrues italian.[1] Ai fitoi edicionin e 70-të të Festivalit të Muzikës Sanremo me këngën "Fai rumore" dhe do ta përfaqësojë ItalinëFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë.

Diodato

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka lëshuar dy albume në studio, E forse sono pazzo (LeNarcisse/Goodfellas)[2] dhe A ritrovar bellezza (LeNarcisse/RCA/SonyMusic).[3] Në vitin 2014 ai mori pjesë në Festivalin e Muzikës Sanremo dhe fitoi Çmimin MTV për Best New Generation, Çmimin The Deezer Band Of The Year dhe Çmimin Fabrizio de André.[4] Ai fitoi Festivalin e Muzikës Sanremo 2020 me këngën "Fai rumore" dhe do ta përfaqësojë gjithashtu ItalinëFestivalin Evropian të Këngës 2020.[5][6]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet Pozicioni
[7]
E forse sono pazzo
 • Lëshuar: prill 2013
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Le Narcisse
-
A ritrovar belleza
 • Lëshuar: 29 tetor 2014
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Le Narcisse
-
Cosa siamo diventati
 • Lëshuar: 27 janar 2017
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Carosello Records
48
Che vita meravigliosa
 • Lëshuar: 14 shkurt 2020
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Carosello Records
-

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet Albumi
[8]
"Amore che vieni amore che vai" 2013 - - E forse sono pazzo
"Ubriaco" 2014 - -
" Babilonia " 69 -
" Se solo avessi un altro " - -
"I miei demoni" - -
"Eternità" - - A ritrovar bellezza
" Mi si scioglie la bocca " 2016 - - Cosa siamo diventati
"Di questa felicità" 2017 - - S'ka
"Cretino che sei" - -
" Adesso "

(me Roy Paci)

2018 28 -
"Essere semplice" - -
"Il commerciante" 2019 - - Che vita meravigliosa
"Non ti amo più" - -
"Che vita meravigliosa" 51 -
"Fai rumore" 2020 1 [9] 36

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Marrësi Rezultati
2014 Awards MTV Italian Music [10] Gjenerata më e mirë e re vetë Fitues/e
2020 David di Donatello [11] Kënga më e mirë origjinale "Che vita meravigliosa" Në pritje

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "diodatomusic.it | Sito ufficiale di Diodato". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ s.r.l, Rockol com. "√ Recensioni | Dischi | Diodato - E FORSE SONO PAZZO su Rockol". Rockol. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "A Ritrovar Bellezza, le canzoni degli anni Sessanta secondo Diodato". Radio Italia. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Big Time http://www.bigtimeweb.it/diodato
 5. ^ "Sanremo 2020: Ecco chi sono i 22 Big in gara della 70esima edizione del Festival". Coming Soon. 31 dhjetor 2019. Marrë më 5 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Italy: Diodato wins Sanremo 2020!". Eurovision.tv (në anglisht). 9 shkurt 2020. Marrë më 9 shkurt 2020.
 7. ^ "Discographie Diodato (Albums)". italiancharts.com. Marrë më 20 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Diodato". hitparade.ch. Marrë më 17 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Top Singoli – Classifica settimanale WK 7" (në italisht). Federazione Industria Musicale Italiana. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 15 shkurt 2020.
 10. ^ Cecilio Uzzo (22 qershor 2014). "MTV Awards 2014, il trionfo di Marco Mengoni". Vanity Fair (në italisht). Marrë më 19 shkurt 2020.
 11. ^ "David di Donatello: Diodato e Thom Yorke candidati nella categoria Migliore canzone originale" (në italisht). Rockol.it. 18 shkurt 2020. Marrë më 19 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
[[|Mahmood]]
Sanremo Music Festival winner
2020
Pasardhësi 
-
Parardhësi 
Mahmood
me këngën "Soldi"
Italia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-