Little Big (grup)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Little Big është një grup "rave" i themeluar në vitin 2013 në Shën Petersburg.[1] Grupi përbëhet nga Ilya Ilich Prusikin, Sergey Gokk Makarov, Sonya Tayurskaya dhe Anton Boo Lissov.[2] Albumi i tyre i parë me metrazh të plotë, Me Rusinë nga Dashuria, u publikua në 17 mars 2014.[3] Grupi ka lëshuar tre albume dhe nëntë teke. Ata do ta përfaqësojnë RusinëFestivalin Evropian të Këngës 2020, që do të mbahet në Roterdam, Holandë.

Little Big
LabeliLittle Big Family

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi bëri debutimin e tij më 1 prill 2013, duke publikuar videon e tyre të parë Every Day I'm Drinking.[4] Ata e bënë paraqitjen e tyre të parë publike më 2 korrik 2013 në klubin A2,[5] hapur për Die Antwoord.[6][7]

Ata kanë shëtitur në Evropë, Rusi dhe Amerikën e Veriut.[8][7][9][10] "Kjo muzikë është vërtet në kërkesë. Ne nuk kemi investuar asnjë qindarkë të vetme, thjesht xhiruar video dhe u bë e njohur në Evropë ", tha Ilya Prusikin në një intervistë për UTV.[11]

Më 19 dhjetor 2015, grupi publikoi albumin e tyre të dytë, Funeral Rave. Ishte e 8-ta në tabelën ruse të iTunes për javën e 52-të të vitit 2015.[12]

Më 21 maj 2016, videot për këngët Give Me Your Money dhe Big Dick morën një çmim në Berlin Music Video Awards 2016.[8] Big Dick fitoi Most Trashy, dhe Give Me Your Money fitoi vendin e tretë për Best Performer.[13] Big Dick, me mbi 60 milion[ shikime, është plot imazhe seksuale.[14]

Stili muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi e quan veten një bashkëpunim arti satirik,[6] i cili mbështetet në muzikën, pamjet vizuale dhe shfaqjen. Little Big tallet me stereotipe të ndryshme kombëtare[10] për Rusinë. Të gjitha videot janë filmuar nga bashkëthemeluesja Alina Pasok. Banda filmon dhe prodhon të gjitha videot e tyre muzikore.[7]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet
With Russia From Love[15]
 • Lëshuar: 15 mars 2014
 • Formati: Shkarkim dixhital, CD
 • Label: Little Big
Funeral Rave
 • Lëshuar: 21 dhjetor 2015
 • Formati: Shkarkim dixhital, CD
 • Label: Little Big
Antipositive, Pt. 1
 • Lëshuar: 8 maj 2018
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: LB Family
Antipositive, Pt. 2
 • Lëshuar: 5 tetor 2018
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Warner Music Rusia

Albume live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Ddetajet
Live in St. Petersburg
 • Lëshuar: 2019
 • Formati: Shkarkim dixhital
Titulli Detajet
Rave On[16]
 • Lëshuar: 2017
 • Formati: Shkarkim dixhital
Skibidi
 • Lëshuar: 2019
 • Formati: Shkarkim dixhital
Go Bananas
 • Lëshuar: 2019
 • Formati: Shkarkim dixhital

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"Everyday I'm Drinking"[17] 2013 With Russia From Love
"We Will Push the Button"
"Russian Hooligans"
"Life in Da Trash"
"With Russia From Love" 2014
"Dead Unicorn"[18] Funeral Rave
"Kind Inside, Hard Outside"[19] 2015
"Give Me Your Money"[20] (paraqet Tommy Cash )
"U Can Take"[21](paraqet Tatarka) 2017 Non-album single
"Lolly Bomb"[22] Antipositive, Pt. 1
"Слэмятся пацаны"[23](me Ruki Vverh!) 2018 Non-album single
"Rave In Peace (Për kujtim të Keith Flint)"[24] 2019
"I'm OK"
"Arriba"

(me Tatarka paraqet Clean Bandit)

"Rock-Paper-Scissors" Go Bananas
"Uno" 2020 Non-album single

Albume live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2019 - «Live in Shën Petersburg»[25]

Pjesëmarrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2014 - Noize MC - «Капитан Америка (Не Марёт трубу)»[26]
 • 2016 - The Hatters - «Russian style»[27]
 • 2018 - The Hatters - «Forever Young Forever Drunk» (feat. Just Femi)[28]
 • 2019 - Animal ДжаZ - «Чувства»[29]
 • 2019 - Злой Малой - «В долгий путь» (1 раунд 17ib)[30]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Official page of the group Little Big on SoundCloud «Little Big - Russian pop group, founded in 2013 in St. Petersburg »
 2. ^ LISSOV VLOG - Backstage LITTLE BIG April 2 STEREO HALL (MSCs) «ANTHONY LISSOV (LISSOFF) Voice of JANE AIR, Clown from LITTLE BIG»
 3. ^ "russian pop – The Weirdest Band in the World". Weirdestbandintheworld.com. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2018. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ LITTLE BIG - Everyday I'm drinking
 5. ^ "Интервью с Little Big". Sobaka.ru. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Die Antwoord vs Little Big". Sobaka.ru. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c Роман Гогов (7 nëntor 2014). "Ильич и Гокк (LITTLE BIG) - Интервью (Тула 31.10.2014)". YouTube. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Interview | Ilya Prusikin: «Little Big - a musical reflection of society» Arkivuar 27 korrik 2016 tek Wayback Machine Rock Cult
 9. ^ "LITTLE BIG TOUR". Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2016. Marrë më 14 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "I Found the Russian Die Antwoord". Noisey.vice.com. 5 dhjetor 2013. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Настоящая Музыка на UTV (19 shkurt 2016). "Настоящая Музыка - Интервью с группой Little Big". YouTube. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Song Firs about autism hit the Russian charts iTunes, Lenta.ru
 13. ^ "Wall". Vk.com. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ / «Big Dick» is the song and super NSFW video of 2016 by Jordan Freiman, Death and Taxes Magazine
 15. ^ With Russia From LoveYouTube
 16. ^ Rave OnYouTube
 17. ^ Everyday I'm drinkingYouTube
 18. ^ Dead UnicornYouTube
 19. ^ Kind Inside, Hard OutsideYouTube
 20. ^ Give Me Your MoneyYouTube
 21. ^ U Can TakeYouTube
 22. ^ LollyBombYouTube
 23. ^ Слэмятся пацаныYouTube
 24. ^ Rave in Peace (In Memory of Keith Flint)YouTube
 25. ^ "Стена". m.vk.com. Marrë më 2019-03-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Noize MC (2014-08-27). "Noize MC — Капитан Америка (Не Берёт Трубу)". Marrë më 2019-03-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Little Big (2016-11-10). "THE HATTERS - RUSSIAN STYLE". Marrë më 2019-02-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ THE HATTERS (2018-01-16). "THE HATTERS - FOREVER YOUNG FOREVER DRUNK (feat. Just Femi)". Marrë më 2019-02-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ animaljazzband (2019-03-21). "Animal ДжаZ — Чувства". Marrë më 2019-03-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "ЗЛОЙ МАЛОЙ - В долгий путь (1 раунд 17ib) / Джарахов" (në rusisht). Marrë më 2019-09-09.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Sergey Lazarev
me "Scream"
Rusia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-