Gjon's Tears

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjon's Tears

Gjon Muharremaj (lindur më 29 qershor 1998), i njohur profesionalisht si Gjon's Tears, është një këngëtar dhe tekstshkrues zviceran me prejardhje kosovare-shqiptare.[1] Ai do ta përfaqësonte ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahej në Roterdam, Holandë me këngën "Répondez-moi",[2] por festivali u anulua për shkak të COVID-19.[3] Ai megjithatë u zgjodh përsëri brenda shtetit si përfaqësuesi i Zvicrës për garën 2021 me këngën e tij "Tout l'univers". Ai përfundoi në vendin e 3-të me 432 pikë, pozicionimi më i mirë për Zvicrën që nga viti 1993.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, në moshën 12 vjeç, Muharremaj garoi në sezonin e parë të talent show-t Albanians Got Talent, duke u vendosur i treti në finale.[4] Një vit më vonë, ai arriti në gjysmëfinalen e Die grössten Schweizer Talente.[5] Në vitin 2019, ai mbajti audicione për sezonin e tetë të konkursit francez të këndimit The Voice: la plus belle voix dhe arriti në gjysmëfinale.[6]

2020: Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 mars 2020, u njoftua se transmetuesi zviceran SRG SSR kishte zgjedhur Muharremajn për ta përfaqësuar ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë me këngën "Répondez-moi". Pas anulimit të tij për shkak të pandemisë së koronavirusit, SRG SSR njoftoi më 20 mars 2020 se ai do ta përfaqësonte ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2021 me një këngë të re. Kënga e tij në 2021, "Tout l'univers" u publikua më 10 mars 2021.[7][8] Në finale, ai fitoi votat e jurisë dhe u vendos i 6-ti në televotim. U vendos i 3-ti në përgjithësi, pas Francës dhe fitueses, Italisë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muharremaj lindi në Broc, Rrethi i Gruyère nga një baba shqiptar i Kosovës dhe një nënë shqiptare nga Tirana.[9]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
SWI[10] ALB[11]
"Babi" 2018 1 Pa album
"Back in Light"
"Répondez-moi" 2020 100
"Tout l'univers" 2021
"—" tregon një këngë që nuk ka arritur të vendoset ose nuk është publikuar në atë territor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Gjon's Tears". Tekste Shqip. Marrë më 4 mars 2020.
 2. ^ Ferrato, Luca (4 mars 2020). "Eurovision 2020: Gjon's Tears rappresenterà la Svizzera con "Répondez moi"" [Eurovision 2020: Gjon's Tears do ta përfaqësojë Zvicrën me "Répondez moi"]. OGAE Italy (në italisht). Marrë më 5 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Switzerland picks Gjon's Tears with French 'Repondez-moi' for Rotterdam" [Zvicra zgjedh Gjon's Tears me 'Repondez-moi' në frëngjisht për në Roterdam]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 4 mars 2020. Marrë më 4 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "Gjon Muharremaj, shqiptari që befasoi jurinë e "The Voice" në Francë me zërin e tij". telegrafi.com. 22 maj 2019. Marrë më 4 mars 2020.
 5. ^ "Das ist unser ESC-Kandidat: Gjon's Tears" [Ky është kandidati ynë për në FEK: Gjon's Tears]. Schweizer Radio und Fernsehen (në gjermanisht). 4 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ Farren, Neil (4 mars 2020). "Switzerland: Gjon's Tears to Eurovision 2020" [Zvicra: Gjon's Tears në Eurovision 2020] (në anglisht). Eurovoix.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ "Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled" [Eurovision 2020 në Roterdam është anuluar] (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 18 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 4 mars 2021.
 8. ^ Jansen, Esma (20 mars 2020). "Cry no more! Gjon's Tears confirmed as Switzerland's Eurovision 2021 act" [Mos qaj më! Gjon's Tears u konfirmua si akti i Zvicrës në Eurovision 2021] (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2021. Marrë më 4 mars 2021.
 9. ^ "Le Fribourgeois Gjon's Tears représentera la Suisse à l'Eurovision" [Gjon's Tears nga Friburgu do ta përfaqësojë Zvicrën në Festivalin Evropian të Këngës]. La Liberté (në frëngjisht). 4 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 10. ^ "Discographie Gjon's Tears" [Diskografia e Gjon's Tears]. hitparade.ch (në gjermanisht). Marrë më 16 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 11. ^ Shënim: "Top Lista" janë grafikët e realizuar nga Top Channel që nga dhjetori 2015.
Parardhësi 
Luca Hänni
me "She Got Me"
Zvicra në Festivalin Evropian të Këngës
2020 (anuluar)
2021
Pasardhësi 
-