Jump to content

Gjon's Tears

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjon's Tears
Gjon's Tears në koncert, BCF Arena Fribourg
Gjon's Tears në koncert, BCF Arena Fribourg
Background information
Emri i lindjesGjon Muharremaj
Lindi (1998-06-29) 29 qershor 1998 (25 vjeç)
Broc, Friburg, Zvicër
 • Këngëtar
 • tekstshkrues
Vitet aktik2011–sot

Gjon Muharremaj (lindur më 29 qershor 1998), i njohur profesionalisht si Gjon's Tears, është një këngëtar dhe tekstshkrues zviceran me prejardhje kosovare-shqiptare.[1] Ai do ta përfaqësonte ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahej në Roterdam, Holandë me këngën "Répondez-moi",[2] por festivali u anulua për shkak të COVID-19.[3] Ai megjithatë u zgjodh përsëri brenda shtetit si përfaqësuesi i Zvicrës për garën 2021 me këngën e tij "Tout l'univers". Ai përfundoi në vendin e 3-të me 432 pikë, pozicionimi më i mirë për Zvicrën që nga viti 1993.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muharremaj ka lindur në Broc, Fribourg, Zvicër nga një baba shqiptar i Kosovës nga Gjinoci, pjesë e komunës së Suharekës[4] në Kosovë, dhe një nënë shqiptare nga Tirana, Shqipëri.[5][6][7][8] Ai e mori emrin e tij të skenës pasi e përloti gjyshin e tij kur interpretoi "Can't Help Falling in Love" të Elvis Presley-t. Në vitin 2011, në moshën 12 vjeç, Muharremaj garoi në sezonin e parë të talent show-t Albanians Got Talent, duke u vendosur i treti në finale.[9] Një vit më vonë, ai arriti në gjysmëfinalen e Die grössten Schweizer Talente.[10] Në vitin 2019, ai mbajti audicione për sezonin e tetë të konkursit francez të këndimit The Voice: la plus belle voix dhe arriti në gjysmëfinale.[11]

2020: Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 mars 2020, u njoftua se transmetuesi zviceran SRG SSR kishte zgjedhur Muharremajn për ta përfaqësuar ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë me këngën "Répondez-moi". Pas anulimit të tij për shkak të pandemisë së koronavirusit, SRG SSR njoftoi më 20 mars 2020 se ai do ta përfaqësonte ZvicrënFestivalin Evropian të Këngës 2021 me një këngë të re. Kënga e tij në 2021, "Tout l'univers" u publikua më 10 mars 2021.[12][13] Në finale, ai fitoi votat e jurisë dhe u vendos i 6-ti në televotim. U vendos i 3-ti në përgjithësi, pas Francës dhe fitueses, Italisë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve me pozitat e tyre
Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ZVI

[14]

SHQI

[15]

BEL

[16]

FIN

[17]

GJER

[18]

IRL

[19]

HOL

[20]

NOR

[21]

SUE

[22]

MB

[23]

"Babi" 2018 1 Non-album singles
"Back in Light"
"Répondez-moi" 2020 42
"Tout l'univers" 2021 1 50 5 86 52

[24]

16 36 21 93
"Silhouette" 2022 5 Do të njoftohet
"—" tregon një këngë që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Si artist i përfshirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
SHQI[25]
"Dance Me"

(Arilena Ara përfshirë Gjon's Tears)

2021 10 Pop Art The Album
"—" tregon një këngë që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Nominuar për Puna Rezultati Ref.
2021 MTV Europe Music Awards Best Swiss Act Vetë ai Fitues/e [26]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Gjon's Tears". Tekste Shqip. Marrë më 4 mars 2020.
 2. ^ Ferrato, Luca (4 mars 2020). "Eurovision 2020: Gjon's Tears rappresenterà la Svizzera con "Répondez moi"" [Eurovision 2020: Gjon's Tears do ta përfaqësojë Zvicrën me "Répondez moi"]. OGAE Italy (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 3. ^ "Switzerland picks Gjon's Tears with French 'Repondez-moi' for Rotterdam" [Zvicra zgjedh Gjon's Tears me 'Repondez-moi' në frëngjisht për në Roterdam]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 4 mars 2020. Marrë më 4 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ ""Fol Shqip Show - Gjon Muharremaj"". "Radiotelevizioni21". Marrë më 28 maj 2021.
 5. ^ "Suisse-Kosovo 2/5 - Comme un oiseau" (në frëngjisht). RTS. Marrë më 15 nëntor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Gjon's Tears Biografia". TeksteShqip. Marrë më 4 mars 2021.
 7. ^ "Gjon's Tears #Bio". Top Channel. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 4 mars 2021.
 8. ^ "Le Fribourgeois Gjon's Tears représentera la Suisse à l'Eurovision". La Liberté (në frëngjisht). 4 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 9. ^ "Gjon Muharremaj, shqiptari që befasoi jurinë e "The Voice" në Francë me zërin e tij". telegrafi.com. 22 maj 2019. Marrë më 4 mars 2020.
 10. ^ "Das ist unser ESC-Kandidat: Gjon's Tears" [Ky është kandidati ynë për në FEK: Gjon's Tears]. Schweizer Radio und Fernsehen (në gjermanisht). 4 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 11. ^ Farren, Neil (4 mars 2020). "Switzerland: Gjon's Tears to Eurovision 2020" [Zvicra: Gjon's Tears në Eurovision 2020] (në anglisht). Eurovoix.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 12. ^ "Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled" [Eurovision 2020 në Roterdam është anuluar] (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 18 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 4 mars 2021.
 13. ^ Jansen, Esma (20 mars 2020). "Cry no more! Gjon's Tears confirmed as Switzerland's Eurovision 2021 act" [Mos qaj më! Gjon's Tears u konfirmua si akti i Zvicrës në Eurovision 2021] (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2021. Marrë më 4 mars 2021.
 14. ^ "Discographie[[:Stampa:Spaced ndash]]Gjon's Tears". Swiss Hitparade. Marrë më 16 mars 2020. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Note: "The Top List" are the charts conducted by Top Channel since December 2015.
 16. ^ "Discografie Gjon's Tears" (në holandisht). Ultratop. Marrë më 31 maj 2021.
 17. ^ "Discography Gjon's Tears". finnishcharts.com. Marrë më 31 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Discographie Gjon's Tears". offiziellecharts.de (në gjermanisht). Marrë më 29 maj 2021.
 19. ^ "Discography Gjon's Tears". irish-charts.com. Marrë më 29 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Discografie Gjon's Tears". dutchcharts.nl. Marrë më 29 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "VG-lista – Topp 20 Single 2021-21". VG-lista. Marrë më 28 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Veckolista Singlar, vecka 21". Sverigetopplistan. Marrë më 28 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Gjon's Tears | full Official Chart History". Official Charts Company. Marrë më 29 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "IRMA – Irish Charts". Irish Recorded Music Association. Marrë më 29 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ For peak positions in Albania:
 26. ^ Muldoon, Padraig (21 tetor 2021). "MTV Europe Music Awards 2021: Italy's Måneskin receive three nominations". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Luca Hänni
me "She Got Me"
Zvicra në Festivalin Evropian të Këngës
2020 (anuluar)
Pasardhësi 
'Vetë ai'
me "Tout l'Univers"
Parardhësi 
'Vetë ai'
me "Répondez-moi"
Zvicra në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
Marius Bear
me "Boys Do Cry"