Jump to content

Radio Télévision Suisse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RTS

  Radio Télévision Suisse ( RTS ) është një organizatë transmetuese publike zvicerane . Pjesë e SRG SSR , RTS merret me prodhimin dhe transmetimin e programeve radiotelevizivefrëngjisht për Zvicrën. Ajo u krijua më 1 janar 2010 nga një bashkim i Radio suisse romande dhe Télévision suisse romande .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programi i parë i mbrëmjes që u transmetua me ngjyra në Télévision suisse romande u transmetua në vitin 1968.

Stacioni është akuzuar për raste të shumta të ngacmimeve seksuale në vitet e fundit, duke përfshirë personazhin e lajmeve Darius Rochebin . [1] [2]

E ardhmja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla e Radio Télévision Suisse në Gjenevë

Ndërsa mbante selinë e saj në Gjenevë, Radio Télévision Suisse e zhvendosi selinë e saj radiofonike me bazë në Lozanë në një ndërtesë të re në kampusin e Lozanës në vitin 2020. [3] [4]

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio Suisse Romande (RSR) është zona e RTS e ngarkuar me prodhimin dhe transmetimin e programeve radiofonike në frëngjisht për Zvicrën:

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Télévision Suisse Romande (TSR) është zona e RTS e ngarkuar me prodhimin dhe shpërndarjen e programeve televizive në frëngjisht për Zvicrën:

  • RTS 1
  • RTS 2
  • Informacion RTS
  1. ^ Swiss public broadcaster examines cases of sexual harassment
  2. ^ "Public broadcaster shaken by sexual harassment probe". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ (in frëngjisht) Nicolas Dufour, "La RTS a des vues sur le campus lausannois", Le Temps, 15 June 2013, accessed 29 June 2013.
  4. ^ (in frëngjisht) "Vers un transfert des activités de la RTS à Lausanne sur le site de l'EPFL", RTS, 17 December 2013, accessed 17 December 2013.