The Roop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Roop janë një grup muzikor pop rock, nga Vilniusi. I formuar në vitin 2014, grupi përbëhet nga Vaidotas Valiukevičius, Robertas Baranauskas dhe Mantas Banišauskas. Grupi ka lëshuar dy albume - To Whom It May Concern më 2015 dhe Ghosts më 2017 - si dhe shfaqjen Yes, I Do më 2018.[1] Ata do ta përfaqësonin LituaninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën e tyre "On Fire" pas fitores në zgjedhjen kombëtare të vendit të tyre, por festivali u anulua. Roop iu garantua një pozicion në finalen e përzgjedhjes kombëtare të vendit të tyre me këngën e tyre "Discoteque", e cila përfundoi fituese, duke i lejuar ata të përfaqësojnë LituaninëFestivalin Evropian të Këngës 2021.

The Roop
LabeliMusica Publica

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Roop u përpoq të garonte dy herë në Festivali Evropian i Këngës. Ata morën pjesë në përzgjedhjen kombëtare të Lituanisë në vitin 2018 me këngën "Yes, I Do". Në finale, ata morën 16,491 vota (renditja e dytë më e lartë) nga publiku dhe u renditën e treta në përgjithësi.[2] Rruga u kthye për edicionin 2020, Pabandom iš naujo! 2020, në finalen e së cilës fitoi si vota publike (me 50,139 vota) ashtu edhe vota e jurisë. Prandaj, The Roop do ta përfaqësojë Lituaninë në Festivalin Evropian të Këngës 2020 në maj të po këtij viti.[3][4]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet Pozicionet
LT
To Whom it May Concern
 • Lëshuar: 30 nëntor 2015
 • Format: Disku kompakt, shkarkimi dixhital, transmetimi
78[5]
Ghosts
 • Lëshuar: 16 tetor 2017
 • Format: Disku kompakt, shkarkimi dixhital, transmetimi
34
Titulli Detajet
Yes, I Do
 • Lëshuar: 25 maj 2018
 • Formati: Disku kompakt, shkarkimi dixhital, transmetimi

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet Albumi
LT
"Hello" 2016 - Ghosts
"Dream On" 2017 -
"Keista Draugystė" -
"Yes, I Do" 2018 49[5] Yes, I Do
"Silly Me" 2019 - Non-album singles
"Dance with Your Hands" -
"On Fire" 2020 1
"Discoteque" 2021 1 Pa album
"-" tregon një regjistrim që nuk ka chart ose nuk është lëshuar.

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna e nominuar Rezultati
2015 MAMA Video më e mirë muzikore "Not Too Late" Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Farren, Neil (21 shkurt 2020). "Lithuania: Who Are The Roop?". Eurovoix. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ LaFelur, Louise (11 mars 2018). "Lithuania has decided: It's Ieva Zasimauskaitė!". Eurovision.tv. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2018. Marrë më 19 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Gallagher, Robyn (19 shkurt 2020). "Lithuania: THE ROOP's grand final televote figures are revised... increasing their landslide victory". Wiwibloggs. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Rasmus (15 shkurt 2020). "Lithuania has decided: The Roop to Eurovision 2020 after winning Pabandom iš Naujo". Eurovisionworld. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "2020 8-os savaitės klausomiausi (TOP 100)" (në lituanisht). AGATA. 25 shkurt 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Jurijus Veklenko
me "Run with the Lions"
Lituania në Festivalin Evropian të Këngës
2020 (anuluar)
2021
Pasardhësi 
-