Jump to content

Amnesia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Amnesia"
Këngë nga Roxen
Publikimi4 mars 2021
TekstshkruesAdelina Stinga, Victor Bourosu
ProducerAdelina Stinga, Victor Bourosu
Rumania Rumania "Amnesia"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiRumania
PerformuesRoxen
GjuhaAnglisht
KompozitorëAdelina Stinga, Victor Bourosu
TekstshkruesAdelina Stinga, Victor Bourosu
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 12-ta
Pikët në Gjysëm-Finale85
Paraqitjet tjera
◄ Alcohol You (2020)   

"Amnesia" është një këngë e këngëtares rumune Roxen. Kënga e ka përfaqësuar RumaninëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesi kombëtar Televizioni Rumun (TVR).[1]

Festivali Evropian i Këngës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 mars 2020, TVR shpalli këngëtaren rumune Roxen si përfaqësuesen e vendit për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[2]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[3] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjithë shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[4] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Rumania do të performonte në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së parë të konkursit.[5]

  1. ^ "🇷🇴 Roxen releases "Amnesia" for Eurovision 2021" (në anglisht). ESCXtra. 2021-03-04. Marrë më 2021-03-04.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Luukela, Sami (31 mars 2020). "Roxen to represent Romania at Eurovision 2021" (në anglisht). ESCXtra. Marrë më 31 mars 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.
  4. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.
  5. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.