Jump to content

Manizha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manizha

Manizha Dalerovna Sangin (e lindur si Khamrayeva; rusisht: Манижа Далеровна Сангин (Хамраева); Taxhikisht: Манижа Далеровна Ҳамроева; e lindur më 8 korrik 1991), e njohur profesionalisht thjesht si Manizha, është një këngëtare dhe kompozitore ruso-taxhike. Duke filluar karrierën e saj në 2003 si një këngëtare fëmijë, Manizha vazhdoi të performonte me grupet muzikore Ru.Kola, Assai dhe Krip De Shin, para se të ndiqte më pas një karrierë solo. Ajo do ta përfaqësojë Rusinë[1]Festivalin Evropian të Këngës 2021 me këngën "Russian Woman (Russkaya zhenshchina)".[2][3]

Albumet e studios

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Detajet
Manuscript
 • Lëshuar: 17 Shkurt 2017
 • Etiketa: Pavarur
 • Formati: Shkarkim dixhital
ЯIAM
 • Lëshuar: 23 Mars 2018
 • Etiketa: Pavarur
 • Formati: Shkarkim dixhital

Shfaqje të zgjatura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Detajet
Womanizha
 • Lëshuar: 26 Prill 2019
 • Etiketa: Pavarur
 • Formati: Shkarkim dixhital
Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
RUS
"I Love Too Much" 2016 Non-album singles
"Little Lady"
"Sleepy Song"

(with Dima Ustinov)
"Ustal" 2017 ЯIAM (Deluxe Edition)
"Hear What I Feel" Non-album singles
"The Emerald"
"Lyubil kak mog" 2018
"Mne legko"
"Black Swan"

(with Anya Chipovskaya)
"Zavtrak" 2019
"Seychas dvazhly ne sluchitsya"
"Nedoslavyanka"
"Vanya"
"Chelovek2020" 2020
"Nachalo"
"Na put voina vstayu" Mulan (Official Motion Picture Soundtrack – Russian Dub)
"Gorod Solntsa" Non-album singles
"Pro tebya" 2021
"Akkulista"

(featuring Everthe8)
"Russian Woman"
"—" denotes a recording that did not chart or was not released.
 1. ^ Granger, Anthony (8 mars 2021). "Russia: Manizha, Therr Maitz and 2Mashi Competing in National Selection". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 8 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Farren, Neil (8 mars 2021). "Russia: Manizha to Eurovision 2021". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 8 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Manizha's 'Russian Woman' wins on International Women's Day" (në anglisht). European Broadcasting Union. 8 mars 2021. Marrë më 8 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Little Big
me "Uno"
Rusia në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
Nuk dihet