The Wrong Place

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"The Wrong Place"
Këngë nga Hooverphonic
Publikimi4 mars 2021
TekstshkruesAlex Callier, Charlotte Foret
ProducerAlex Callier
Flag of Belgium (civil).svg "The Wrong Place"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiBelgjika
PerformuesHooverphonic
GjuhaAnglisht
KompozitorëAlex Callier
TekstshkruesAlex Callier, Charlotte Foret
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 9-ta
Pikët në Gjysëm-Finale117
Vendi në FinaleE 19-ta
Pikët në Finale74
Paraqitjet tjera
◄ Release Me (2020)   

"The Wrong Place" është një këngë nga banda belge Hooverphonic. Kënga e ka përfaqësuar BelgjikënFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesit kombëtar Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie (VRT) dhe Radio Télévision Belge de la Communauté Française (RTBF).[1]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 mars 2020, VRT dhe RTBF shpallën bendin belg Hooverphonic si përfaqësuesin e vendit për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[2]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[3] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjithë shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[4] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Belgjika do të performonte në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së parë të konkursit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Meersman, Boris (2021-03-02). "Belgium: Hooverphonic's song, 'The Wrong Place', set for 4 March release!". escYOUnited (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-03-03.
  2. ^ "Hooverphonic will represent Belgium at Eurovision 2021…and with a potentially "up-tempo song"". Wiwibloggs (në anglisht). 20 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.
  4. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.
  5. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.