Jump to content

Tick-Tock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Tick-Tock"
Këngë nga Albina Grčić
Publikimi13 shkurt 2021
ZhanriPop
Gjatësia3:00
TekstshkruesBranimir Mihaljević, Max Cinnamon, Tihana Buklijaš Bakić
ProducerBranimir Mihaljević
"Tick-Tock"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiKroacia
PerformuesAlbina Grčić
GjuhaAnglisht, kroatisht
KompozitorëBranimir Mihaljević
TekstshkruesMax Cinnamon, Tihana Buklijaš Bakić
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 11-ta
Pikët në Gjysëm-Finale110
Paraqitjet tjera
◄ Divlji vjetre (2020)   

"Tick-Tock" është një këngë nga këngëtarja kroate Albina. Kënga e ka përfaqësuar KroacinëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam pasi fitoi garën e para-përzgjedhjes Dora 2021.

Historiku dhe publikimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Tick-Tock" ishte një nga katërmbëdhjetë këngët e porositura nga HRT për Dora 2021, përzgjedhja kombëtare e Kroacisë për Festivalin Evropian të Këngës 2021. Kënga u kompozua nga Branimir Mihaljević me Max Cinnamon duke siguruar tekstin në gjuhën angleze dhe Tihana Buklijaš Bakić duke shkruar tekstin në gjuhën kroate. "Tick-Tock" u shfaq premierë më 13 shkurt 2021, kur u interpretua në Dora 2021, përzgjedhja kombëtare e Kroacisë për Festivalin Evropian të Këngës 2021. Kënga u bë e disponueshme përmes shitësve digjitalë dhe shërbimeve transmetuese në të njëjtën ditë përmes Universal Music Croatia.

Përzgjedhja kombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

HRT lejoi artistët dhe kompozitorët të paraqisnin hyrjet e tyre për Dora 2021 midis 26 tetorit 2020 dhe 10 dhjetorit 2019 për zgjedhjen e hyrjes së tyre në Festivalin Evropian të Këngës 2021.[1] Më 15 dhjetor 2020, Albina u shpall si një nga katërmbëdhjetë pjesëmarrësit në Dora 2021 me këngën "Tick-Tock".[2] Në finale, të mbajtur në 13 Shkurt 2021, ajo fitoi votimin në televotë dhe jurinë, duke u vendosur e para me 198 pikë dhe kështu fitoi të drejtën për ta përfaqësuar Kroacinë në Festivalin Evropian të Këngës 2021.[3]

Lista e këngëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Digital download[4]
# Titulli Gjatësia
1. "Tick-Tock"   3:00
2. "Tick-Tock" (Dora Version) 3:00
3. "Tick-Tock" (Local Version) 3:00
4. "Tick-Tock" (Instrumental Version) 3:00
  1. ^ "Objavljen natječaj za Doru 2021, uvodi se nekoliko promjena" (në kroatisht). Večernji list. 26 tetor 2020. Marrë më 13 shkurt 2021.
  2. ^ "Rezultati natječaja za Doru 2021". HRT (në kroatisht). 15 dhjetor 2020. Marrë më 13 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Davies, Megan (13 shkurt 2021). "Croatia: Albina To Eurovision 2021" (në anglisht). eurovoix. Marrë më 13 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Tick-Tock by Albina on Amazon Music". Amazon Music (në anglisht). 13 shkurt 2021. Marrë më 13 shkurt 2021.