Vincent Bueno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vincent Bueno (10 dhjetor 1985) është një këngëtar austriako-filipinas, i cili është me qendër në Austri dhe Filipine. Më 12 janar 2008, ai u bë fituesi i programit ORF, Musical! Die Show, një konkurs muzikor televiziv austriak.[1] Ai do ta përfaqësojë AustrinëFestivalin Evropian të Këngës 2020Rotterdam, Holandë me këngën, "Alive".

Vincent Bueno
Instrument(et)vokal, piano, drums, bass kitarë, kitarë
LabeliStar Records

Ai shërbeu gjithashtu si një veprim mbështetës për koncertin e këngëtares filipinase Sarah GeronimoVjenë.[2] Më 18 janar 2008, Bueno u tha mediave në Filipine për planet e tij për të debutuar në Filipine. Ai më pas bëri shfaqjen e tij të parë në Televizionin Filipine më 29 gusht 2010. Ai gjithashtu nënshkroi një kontratë nën Star Records, një kompani ABS-CBN Entertainment Group Company, për të ndjekur karrierën e tij muzikor në Filipine.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bueno filloi vallëzimin në moshën 4 vjeç.[4] Më vonë u diplomua në muzikë dhe arte interpretuese në Konservatorin e Muzikës në Vjenë. Bueno është gjithashtu një kompozitor i muzikës R&B, pasi ka marrë kurse speciale për aktrim, vallëzim dhe këndim. Në moshën 11 vjeç, ai arriti të luante 4 instrumente muzikore: piano, kitarë, bateri dhe kitarë bas. Babai i tij ishte një ish vokal dhe kitarist kryesor i grupit lokal të vitit 1970.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 dhjetor 2019, ORF përzgjodhi brenda tij Vincent për ta përfaqësuar Austrinë në Festivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë. Kënga e tij "Alive" do të zbulohet në një datë të mëvonshme.

Imazhi dhe Arti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet Pozicionet
[5]
Step by Step
 • Lëshuar: 4 Mars 2009
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: HitSquad Records
55
Wieder Leben
 • Lëshuar: 2016
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Bueno Music
-
Invincible
 • Lëshuar: 2018
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Bueno Music
-
"-" tregon një regjistrim që nuk ka renditur ose nuk është lëshuar në atë territor.
Titulli Detajet
The Austrian Idol - Vincent Bueno
 • Lëshuar: 2011
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Prodhimi i filmit ABS-CBN

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"Sex Appeal" 2008 Step by Step
"Party Hard" 2011 The Austrian Idol - Vincent Bueno
"Bida Best Sa Tag-Araw"
(me Angeline Quinto )
2016 Non-album singles
"All We Need Is That Love"
"Sie Ist So" 2017
"Rainbow After the Storm" 2018
"Get Out My Lane" 2019
"Alive" 2020

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "www.pep.ph/guide, Filipino singer Vincent-Bueno sweeps Europe off its feet in Musical!". Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2008. Marrë më 21 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ www.youtube.com, Vincent Bueno sings @ Sarah Geronimo's concert in Vienna
 3. ^ "PEP.ph Vincent Bueno is slated to do an album for Star Records". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 21 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ www.youtube.com, Vincent Bueno
 5. ^ "Discographie Vincent Bueno". austriancharts.at. Marrë më 12 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]