Athena Manoukian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Athena Manoukian (lindur më 22 maj 1994) është një këngëtare dhe autore këngësh greko-armene.[1] Ajo do ta përfaqësojë ArmeninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën "Chains on You".

Athena Manoukian

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përvoja e parë e Manoukian në industrinë e muzikës ishte në vitin 2007, kur ajo mori pjesë dhe fitoi çmimin e parë në një konkurs talenti të quajtur "This Is What's Missing", një prodhim ndërkombëtar i shfaqjeve televizive të Alpha Television Network Greece.[2]

Një vit më vonë, në vitin 2008, ajo mori pjesë në përzgjedhjen kombëtare të Greqisë për Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2008 me këngën "To Fili Tis Aphroditis", ku u rendit e shtata.[2][3]

Në vitin 2017, Manoukian depërtoi në industrinë e muzikës si krijuese e këngëve dhe shkruajti muzikën dhe tekstet për "Palia Mou Agapi", interpretuar nga Helena Paparizou, fituese e Festivalit Evropian të Këngës 2005. Manoukian mori një Disc Platinum, pasi kënga arriti në një mijë shitje.

Në 2018, Manoukian mbajti audicionin në versionin në Mbretërinë e Bashkuar të The X Factor.[4]

Ajo gjithashtu ishte duke u diskutuar për të përfaqësuar Armeninë në Festivalin Evropian të Këngës, veçanërisht në 2015 dhe 2016. Ajo diskutoi një dëshirë për të garuar në Eurovision qoftë për Armeninë, Greqinë ose Qipron[5]. Ajo fitoi Depi Evratesil 2020, sezonin e tretë të seleksionimit kombëtar armen dhe do ta përfaqësojë ArmeninëFestivalin Evropian të Këngës 2020Rotterdam, Holandë me këngën Chains on You.[6][7]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor
Titulli Viti Albumi
"I Surrender"[8][9] 2012 Non-album singles
"Na Les Pos M'Agapas"[10]
(paraqet S i N)
"XO"[11] 2014
"Chains on You" 2020
Si artist i paraqitur
Titulli Viti Albumi
"Party Like a Freak"[8][12]
(DJ Kas me Athena Manoukian)
2011 Non-album single

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Qyteti Rezultati
2015 Armenian Pulse Music Awards Kënga më e mirë në anglisht (XO) Jerevani, Armenia Fitues/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Athena Manoukian - "I have strong Armenian roots of which I'm very proud"". Arm Fashion. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2015. Marrë më 5 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "About Athena Manoukian". Marrë më 5 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "ARMENIA 2015: ATHENA MANOUKIAN TO VIENNA?" (në anglisht). Wiwi Bloggs. Marrë më 5 shkurt 2015.
 4. ^ Gallagher, Robyn. "Greek JESC 2008 national finalist Athena Manoukian stuns judges at X Factor UK audition". Wiwibloggs (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 18 shkurt 2020.
 5. ^ Purcell, Owen. "EXCLUSIVE: Athena Manoukian talks new music, Eurovision 2020 and reflects on her X Factor experience". ESCtakeover (në anglisht). ESCtakeover. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2019. Marrë më 15 tetor 2019.
 6. ^ "Participants of Depi Evratesil 2020 announced". eurovision.am (në anglisht). Eurovision Armenia. Marrë më 28 janar 2020.
 7. ^ "🇦🇲 Athena Manoukian has won Depi Evratesil!" (në anglisht). 15 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 15 shkurt 2020.
 8. ^ a b "Athena Manoukian". iTunes. Marrë më 5 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Athena Manoukian I Surrender". Youtube. Marrë më 1 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Athena Manoukian Na Les Pos Magapas". Youtube. Marrë më 1 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Athena Manoukian XO". Youtube. Marrë më 1 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Athena Manoukian Party Like Freak". Marrë më 1 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

paraprihet   nga
Srbuk
me "Walking Out"
Armenia në Eurovizion
2020

Pasohet nga

-