Ben Cristóvão

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ben Cristóvão (lindur më 8 qershor 1987), i njohur gjithashtu si Benny Cristo, është një këngëtar dhe sportist çek me nënën çeke dhe babain angol. Ai ishte një finalist në shfaqjen e talenteve Superstar në 2009. Në vitin 2010, ai lëshoi albumin e tij debutues Definitely Different. Ai është gjithashtu një sportist dhe ka garuar në jiu-jitsu brazilian . Më 10 shtator 2016, ai fitoi një medalje bronzi në një konkurs.[1] Më 20 nëntor 2016, ai ishte një medalist i artë në turneun Madrid Open.

Ai do ta përfaqësonte Republikën ÇekeFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam me këngën "Kemama", por festivali u anulua për shkak të pandemisë së COVID-19. Më 13 maj 2020, ČT konfirmoi se Cristo do ta përfaqësojë Republikën Çeke në konkursin e vitit 2021 me këngën "Omaga".[2]

Ben Cristóvão
Instrument(et)Vokal

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet
Definitely Different
 • Lëshuar: 2010
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Championship Music
Benny Cristo
 • Lëshuar: 2011
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Championship Music
Made in Czeckoslovakia
 • Lëshuar: 13 Mars 2014
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Championship Music
Titulli Detajet
Posledni
 • Lëshuar: 30 Qershor 2017
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Championship Music
Live Ben
 • Lëshuar: 3 maj 2019
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Championship Music
Kontakt
 • Lëshuar: 28 Qershor 2019
 • Formati: Shkarkim dixhital
 • Label: Championship Music

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet Albumi
"Be Mine" 2013
"Těžký váhy" 2014
"Nemůžu si dovolit"
"Utebebejt"
"Žijuproto" 2015
"Ironben"
"Tabu"
"Asio"
(me The Glowsticks)
2016 22
"Pure Girl" 50
"Food Revolution Day"
"Penny"
"TV Shows" 2017
"Padam"
(me Mária Čírová)
2018 24
"Mowgli"
"Smitko"
"Naha" 26
"Rekviem"

(with Nox Septima)
"Stories"
(me Reginald & The Glowsticks)
2019
"Aleiaio" 3
"Kemama" 2020

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Češi se blýskli na mistrovství v jiu jitsu, první zlato má i Ben Cristovao". iSport.cz. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2020. Marrë më 3 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Hey Kemama! Czech Republic confirms Benny Cristo as their entry for Eurovision 2021". Wiwibloggs. 16 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]