Jump to content

Albina Grčić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Albina Grčić
Instrument(et)
  • Vokale
LabeliUniversal Music Croatia

Albina Grčić (lindur më 6 shkurt 1999), e njohur profesionalisht nga mononimi Albina, është një këngëtare kroate. Ajo filloi karrierën e saj pasi mori pjesë në sezonin tretë të The Voice Hrvatska ku përfundoi e treta. Ajo do ta përfaqësojë Kroacinë në Festivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjëherë pasi doli e treta në The Voice, Grčić nënshkroi një marrëveshje rekordi me Universal Music Croatia.[2] Më 16 tetor 2020, kënga e saj debutuese, "Imuna na strah", u publikua.[3] Në dhjetor 2020, Grčić u shpall si një nga 14 finalistët për Dora 2021, konkursin kombëtar në Kroaci për të zgjedhur hyrjen e vendit në Festivalin Evropian të Këngës 2021.[4] Ajo interpretoi këngën "Tick-Tock", e cila u shkrua nga Branimir Mihaljević, Max Cinnamon dhe Tihana Buklijaš Bakić.[5] Në Dora 2021 ajo fitoi jurinë dhe televotën me një total prej 198 pikësh dhe është vendosur ta përfaqësojë Kroacinë në Festivalin Evropian të Këngës 2021.[6]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
CRO[7]
"Imuna na strah" 2020 11 Pa album
"Tick-Tock" 2021 -
"-" tregon një regjistrim që nuk është bërë në tabelë ose nuk janë lëshuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vesković, Đorđe (25 dhjetor 2020). "Upoznajte učesnike Dore 2021: Mlade nade (1. deo)" (në serbisht). evrovizija.rs. Marrë më 6 shkurt 2021.
  2. ^ Rožman, Klara (26 shkurt 2020). "Što rade finaliste The Voicea nakon što su se ugasile kamere?" (në kroatisht). Jutarnji list. Marrë më 28 dhjetor 2020.
  3. ^ Mataja Raos, Sanja (26 tetor 2020). "Albina objavila debitanski singl "Imuna na strah"" (në kroatisht). Narodni radio. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2021. Marrë më 28 dhjetor 2020.
  4. ^ Farren, Neil (15 dhjetor 2020). "Croatia: Dora 2021 Finalists Revealed" (në anglisht). eurovoix. Marrë më 18 dhjetor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ Komunikacije HRT-a (15 dhjetor 2020). "Rezultati natječaja za Doru 2021" (në kroatisht). Hrvatska radiotelevizija. Marrë më 18 dhjetor 2020.
  6. ^ Davies, Megan (13 shkurt 2021). "Croatia: Albina To Eurovision 2021" (në anglisht). eurovoix. Marrë më 13 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ Peak positions in Croatia:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arritjet
Parardhësi 
Damir Kedžo
me "Divlji vjetre"
Kroacia në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
'