I Don't Feel Hate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"I Don't Feel Hate"
Këngë nga Jendrik Sigwart
Publikimi25 shkurt 2021
Gjatësia2:56
TekstshkruesJendrik SigwartChristoph Oswald
ProducerChristoph Oswald
"I Don't Feel Hate"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiGjermania
PerformuesJendrik Sigwart
GjuhaAnglisht
KompozitorëChristoph Oswald
TekstshkruesJendrik Sigwart, Christoph Oswald
Performanca e Finales
Vendi në FinaleE 25-ta
Pikët në Finale3
Paraqitjet tjera
◄ Violent Thing (2020)   

"I Don't Feel Hate" është një këngë e këngëtarit gjerman Jendrik Sigwart. Kënga e ka përfaqësuar GjermaninëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 shkurt 2021, NDR konfirmoi se Jendrik Sigwart do ta përfaqësojë Gjermaninë në garën 2021.[1]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalen e madhe më 22 maj 2021.[2] Sipas rregullave të Eurovision, të gjithë vendet pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[3] Ndërsa Gjermania është anëtare e "Big Five", kënga automatikisht kaloi në finale, që do të mbahet më 22 maj 2021 në Rotterdam AhoyRotterdam, Holandë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jendrik Sigwart will sing for Germany in 2021". Eurovision.tv (në anglisht). 6 shkurt 2021. Marrë më 6 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  3. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.