Jump to content

Rotterdam Ahoy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rotterdam Ahoy (e njohur edhe si Ahoy Rotterdam, ose thjesht si Ahoy) është një qendër konventë dhe arenë multi-qëllimore, e vendosur në Roterdam, Holandë. Hapur në vitin 1950, kompleksi përbëhet nga tri vende kryesore: një panair dhe sallë ngjarjesh, një kongres dhe qendër konferencash dhe Ahoy Arena. Ahoy Arena (e njohur si "Sportpaleis" nga 1971 në 2016), u hap më 15 janar 1971 dhe që nga prilli i vitit 2019 ka një kapacitet të ulëseve prej 16,426.

Rotterdam Ahoy në fillim të vitit 2007

Rotterdam Ahoy, në formën e tij aktuale, u ndërtua në 1970. Dizajni i kompleksit fitoi çmime të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare për strukturat e tij të veçanta prej çeliku. Projektimi i vendit të ngjarjes mori frymëzim nga uji, me ndërtesën të shtruar si një anije. Ngjarja e parë që u mbajt atje ishte ekspozita e familjes Femina. Që nga ajo kohë, Ahoy është zgjeruar në një numër rastesh dhe është rinovuar në 1998 në dizajne nga firma arkitektonike Benthem Crouwel, e cila krijoi vendin e sotëm shumëfunksional.

Hyrja e artistëve në arenën kryesore u riemërua "Door Duncan" në vitin 2020, për nder të Duncan Laurence (i cili lindi në Spijkenisse aty pranë) i cili ia solli Holandës fitoren e saj të parë në Festivalin Evropian të Këngës që nga viti 1975.[1]

Ai ka pritur gara sportive të tilla si Rotterdam Open dhe Gjashtë Ditët e Roterdamit çdo vit dhe është një nga vendet për Premier League Darts që nga viti 2016. Ngjarje të tjera ndërkombëtare përfshijnë:

 • 1973 Kampionatet Evropiane të Atletikës në Indi
 • Kampionati Botëror Futsal FIFA 1989
 • Konkursi i Këngës Junior Eurovision 2007
 • Kampionatin Botëror të Xhudos 2009
 • Kampionatet Botërore të Gjimnastikës Artistike 2010
 • Kampionatet Botërore të Pingpongut 2011
 • Kampionatet Botërore UCI BMX 2014
 • Kampionati Evropian i Volejbollit 2015 për Femra
 • Kampionatet Botërore të Patinazhit të Shiritit të Shiritit të Shkurtër 2017
 • Kampionati Evropian i Volejbollit për Burra 2019
 • Shigjetat e Premier League 2020 (2 ditë konkurrimi)

Çmimet Muzikore MTV Europe 1997 dhe 2016 dhe Junior Eurovision Song Contest 2007 u mbajtën gjithashtu në Ahoy Arena. Rotterdam Ahoy pritej të organizonte Festivalin Evropian të Këngës 2020. Do të kishte qenë vendi i dytë për të pritur edicionet e të rinjve dhe të rriturve të konkursit, pas Pallatit të Sporteve, KievUkrainë.[2] Më 18 mars 2020, EBU njoftoi anulimin e konkursit për shkak të pandemisë së COVID-19 pasi qeveria holandeze kërkoi që arena të përdorej si një spital fushor.[3] Gjatë transmetimit të Eurovision: Europe Shine a Light më 16 maj 2020, u njoftua se Rotterdam Ahoy do të presë Festivalin Evropian të Këngës 2021.

 1. ^ "🇳🇱 Rotterdam Ahoy renames a part of the arena in honour of Duncan Laurence" (në anglisht). 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2020. Marrë më 7 tetor 2020.
 2. ^ "ESCXtra" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2019. Marrë më 30 gusht 2019.
 3. ^ "Official EBU statement & FAQ on Eurovision 2020 cancellation". Eurovision.tv (në anglisht). 18 mars 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]