Eurovision: Europe Shine a Light

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eurovision: Europe Shine a Light
Pritës
VendiStudio 21, Hilversum, Netherlands
Prezantues
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivSietse Bakker[1]
Transmetuesi pritës
Pjesëmarrës

Eurovision: Europe Shine a Light ishte një program i drejtpërdrejtë televiziv, organizuar nga Unioni Evropian i Transmetimeve (EBU) dhe prodhuar nga transmetuesit holandezë NPO, NOS dhe AVROTROS. Ai zëvendësoi Festivalin Evropian të Këngës 2020, i cili ishte planifikuar të mbahej në Roterdam, Holandë, por u anulua për shkak të pandemisë së COVID-19.[2]

Shfaqja u transmetua drejtpërdrejt nga Hilversum, Holandë më 16 maj 2020 dhe zgjati për afërsisht dy orë.[3][4] Ajo u prit nga Chantal Janzen, Edsilia Rombley dhe Jan Smit, të cilët ishin zgjedhur ta prezantonin Festivalin Evropian të Këngës 2020 përpara anulimit të tij.[5]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa Festivali Evropian i Këngës 2020 nuk mund të zhvillohej për shkak të shpërthimit të sëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) në Evropë, EBU vendosi të organizojë 'Eurovision: Europe Shine a Light' si një alternativë. Emri u frymëzua nga kënga "Love Shine a Light" nga Katrina and the Waves, e cila fitoi Festivalin Evropian të Këngës 1997. Kjo ishte hera e katërt që EBU organizoi një shfaqje speciale në formatin Eurovision, pas shfaqjeve për përvjetorët e 25 -të, 50-të dhe 60 -të. Ashtu si shfaqjet e 25 dhe 60 vjetorit, kjo ishte një shfaqje jokonkurruese.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chantal Janzen, Jan Smit dhe Edsilia Rombley, prezantuesit e programit

Gjatë programit, të 41 këngët që ishin zgjedhur për të marrë pjesë në Eurovision Song Contest 2020 u nderuan në një format jo-konkurrues. Pjesëmarrësit nga e kaluara u ftuan të bënin një paraqitje. Johnny Logan, nikoqirët dhe tifozët e Eurovision që ngarkuan klip për këtë rast kënduan "What's Another Year" të Logan, i cili fitoi garën e këngës Eurovision 1980Hagë.[6] Duke mbyllur shfaqjen, të gjithë artistët (përveç Hooverphonic, që përfaqëson Belgjikën)[7] interpretuan "Love Shine a Light" nga vendet e tyre përkatëse.[8]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 prill 2020, Hilversum u konfirmua si qyteti pritës i ngjarjes dhe Studio 21 në Hilversum Media Park u konfirmua si vendi i shfaqjes. Ishte hera e dytë që Hilversum priti një ngjarje në Eurovision, pasi kishte organizuar më parë Festivalin Evropian të Këngës 1958.[9]

Prezantuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja u drejtua nga tre prezantues: Aktorja dhe drejtuesi i televizionit Chantal Janzen, këngëtar dhe komentator i konkursit Jan Smit, dhe këngëtarja Edsilia Rombley, e cila përfaqësoi Hollandën në konkurset e vitit 1998 dhe 2007 . Ata do të kishin qenë tre nikoqirët e Eurovision Song Contest 2020. Vlogger-i i bukurisë Nikkie de Jager, i njohur gjithashtu si NikkieTutorials, prezantoi përmbajtjen në internet të shfaqjes.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performancat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja paraqiti shfaqje nga artistët e mëposhtëm të Eurovision:[10]

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha Vendi
01  Ireland Johnny Logan "What's Another Year" English Dublin
 Netherlands Chantal Janzen, Edsilia Rombley and Jan Smit Studio 21, Hilversum
Various countries Eurovision Song Contest fans Various locations
02  Sweden Måns Zelmerlöw "Heroes" English London
03  Israel Gali Atari (of Milk and Honey) "Hallelujah" Hebrew, English, Dutch Jerusalem
 Netherlands Finalists of Junior Songfestival 2018 and 2019 Unknown
04  Italy Diodato "Nel blu, dipinto di blu" Italian Milan
05  Serbia Marija Šerifović "Molitva" Serbian Belgrade
06  Netherlands Rotterdam Philharmonic Orchestra "Love Shine a Light" Instrumental Various locations (Europe Shine a Landmark)
07  Germany Michael Schulte "Ein bißchen Frieden" German Peace Palace, The Hague
 Netherlands Ilse DeLange (of The Common Linnets)
08  Israel Netta "Cuckoo" English Tel Aviv
09  Netherlands Duncan Laurence "Someone Else" English Studio 21, Hilversum
10 Të gjitha shtetet pjesëmarrëse Artists of Eurovision 2020 "Love Shine a Light" English Various locations
 United Kingdom Katrina Leskanich (of Katrina and the Waves)

Vitrina e këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja gjithashtu shfaqi artistët dhe këngët që do të ishin interpretuar në Festivalin Evropian të Këngës 2020, duke treguar fragmente të shkurtra të videove muzikore të këngëve ose shfaqjeve skenike, së bashku me video mesazhe nga vetë artistët. Këto ishin si më poshtë:

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha
Seti i parë
01 Flag of Izraeli Izraeli Eden Alene "Feker libi" (ፍቅር ልቤ) English, Amharic, Hebrew, Arabic
02 Flag of Norvegjia Norvegjia Ulrikke "Attention" English
03 Flag of Rusia Rusia Little Big "Uno" English, Spanish
04 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Tornike Kipiani "Take Me as I Am" English
05 Flag of Franca Franca Tom Leeb "Mon alliée (The Best in Me)" French, English
06 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Efendi "Cleopatra" English
07 Flag of Portugalia Portugalia Elisa "Medo de sentir" Portuguese
08 Flag of Lituania Lituania The Roop "On Fire" English
09 Flag of Suedia Suedia The Mamas "Move" English
Seti i dytë
10 Flag of Letonia Letonia Samanta Tīna "Still Breathing" English
11 Flag of Belgjika Belgjika Hooverphonic "Release Me" English
12 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe James Newman "My Last Breath" English
13 Flag of Bjellorusia Bjellorusia VAL "Da vidna" (Да відна) Belarusian
14 Flag of Finlanda Finlanda Aksel "Looking Back" English
15 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Vasil "You" English
16 Flag of Zvicra Zvicra Gjon's Tears "Répondez-moi" French
17 Flag of Serbia Serbia Hurricane "Hasta la vista" Serbian
Seti i tretë
18 Flag of Spanja Spanja Blas Cantó "Universo" Spanish
19 Flag of Shqipëria Shqipëria Arilena Ara "Fall from the Sky" English
20 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Lesley Roy "Story of My Life" English
21 Flag of Sllovenia Sllovenia Ana Soklič "Voda" Slovene
22 Flag of Austria Austria Vincent Bueno "Alive" English
23 Flag of Bullgaria Bullgaria Victoria "Tears Getting Sober" English
24 Flag of San Marino San Marino Senhit "Freaky!" English
25 Flag of Islanda Islanda Daði og Gagnamagnið "Think About Things" English
Seti i katërt
26 Flag of Greqia Greqia Stefania "Supergirl" English
27 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Benny Cristo "Kemama" English
28 Flag of Polonia Polonia Alicja "Empires" English
29 Flag of Moldavia Moldavia Natalia Gordienko "Prison" English
30 Flag of Qiproja Qiproja Sandro "Running" English
31 Flag of Rumania Rumania Roxen "Alcohol You" English
32 Flag of Kroacia Kroacia Damir Kedžo "Divlji vjetre" Croatian
33 Flag of Gjermania Gjermania Ben Dolic "Violent Thing" English
Seti i pestë
34 Flag of Malta Malta Destiny "All of My Love" English
35 Flag of Estonia Estonia Uku Suviste "What Love Is" English
36 Flag of Australia Australia Montaigne "Don't Break Me" English
37 Flag of Ukraina Ukraina Go_A "Solovey" (Соловей) Ukrainian
38 Flag of Danimarka Danimarka Ben & Tan "Yes" English
39 Flag of Italia Italia Diodato "Fai rumore" Italian
40 Flag of Armenia Armenia Athena Manoukian "Chains on You" English
41 Flag of the Netherlands Holanda Jeangu Macrooy "Grow" English

Paraqitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumente të ndryshme në shtetet që ishin vendosur të konkurronin u ndriçuan si pjesë e një segmenti të shfaqjes me emrin Europe Shine a Monument.[11] Monumentet e mëposhtme u paraqitën në program:

Rendi Shteti Monumenti Qyteti
01 Flag of Ukraina Ukraina Kiev TV Center Kiev
02 Flag of Greqia Greqia Acropolis Athens
03 Flag of Bullgaria Bullgaria Ivan Vazov National Theatre Sofia
04 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Rock of Cashel Cashel
05 Flag of Danimarka Danimarka The Little Mermaid Copenhagen
06 Flag of Portugalia Portugalia Belém Tower Lisbon
07 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Archaeological Museum of North Macedonia Skopje
08 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Baku Crystal Hall (venue of the 2012 contest) Baku
09 Flag of Australia Australia Sydney Opera House Sydney
10 Flag of Lituania Lituania Lithuanian National Opera and Ballet Theatre Vilnius
11 Flag of Islanda Islanda Harpa Reykjavík
12 Flag of Italia Italia Piazza del Campidoglio Rome
13 Flag of Belgjika Belgjika Atomium Brussels
14 Flag of Norvegjia Norvegjia Oslo Opera House Oslo
15 Flag of Shqipëria Shqipëria Skanderbeg Monument Tirana
16 Flag of Malta Malta Esplora Interactive Science Centre Kalkara
17 Flag of Serbia Serbia Stari dvor Belgrade
18 Flag of Letonia Letonia National Library of Latvia Riga
19 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe London Eye London
20 Flag of Qiproja Qiproja Presidential Palace Nicosia
21 Flag of Spanja Spanja Teatro Real (venue of the 1969 contest) Madrid
22 Flag of Kroacia Kroacia Croatian National Theatre Zagreb
23 Flag of Austria Austria Wiener Riesenrad Vienna
24 Flag of San Marino San Marino Statua della Libertà and Palazzo Pubblico San Marino
25 Flag of Franca Franca Eiffel Tower Paris
26 Flag of Rusia Rusia Spasskaya Tower and Saint Basil's Cathedral Moscow
27 Flag of Suedia Suedia Globen (venue of the 2000 and 2016 contest) Stockholm
28 Flag of Polonia Polonia Royal Castle in Warsaw Warsaw
29 Flag of Sllovenia Sllovenia Ljubljana Castle Ljubljana
30 Flag of Izraeli Izraeli Tower of David Jerusalem
31 Flag of Zvicra Zvicra Matterhorn Valais
32 Flag of Rumania Rumania Piața Unirii Bucharest
33 Flag of Armenia Armenia Yerevan TV Tower Yerevan
34 Flag of Gjermania Gjermania Elbphilharmonie Hamburg
35 Flag of Bjellorusia Bjellorusia National Library of Belarus Minsk
36 Flag of Estonia Estonia Tallinn Song Festival Grounds Tallinn
37 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Bridge of Peace Tbilisi
38 Flag of the Netherlands Holanda Erasmusbrug Rotterdam

Republika Çeke, Finlanda dhe Moldavia ishin të vetmet shtete që nuk kishin një pikë referimi të paraqitur.

Transmetuesit dhe komentuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja u zhvillua në 16 maj 2020 në 21:00 CEST. Vendet e mëposhtme transmetojnë shfaqjen drejtpërdrejt:

Shteti Transmetuesi Kanali Komentator Ref.
Flag of Shqipëria Shqipëria RTSH RTSH 1, RTSH Muzikë Andri Xhahu [12][13]
Flag of Armenia Armenia AMPTV (1TV) David Tserunyan and Emma Hakobyan [14]
Flag of Australia Australia SBS SBS Joel Creasey and Myf Warhurst
Flag of Austria Austria ORF ORF 1 Andi Knoll
Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani İctimai Television (İTV) Murad Arif
Flag of Bjellorusia Bjellorusia BTRC Belarus 1, Belarus 24 Evgeny Perlin [15]
Flag of Belgjika Belgjika RTBF La Une French: Jean-Louis Lahaye and Maureen Louys [16]
VRT Eén Dutch: Peter Van de Veire [17]
Flag of Bullgaria Bullgaria BNT BNT 1, BNT 4 Elena Rosberg and Petko Kralev
Flag of Kroacia Kroacia HRT HRT 1 Duško Čurlić
Flag of Qiproja Qiproja CyBC RIK 1, RIK Sat Andreas Iakovidis [18]
Flag of the Czech Republic Republika Çeke ČT ČT art Jan Maxián [19][20]
Flag of Danimarka Danimarka DR DR1 Ole Tøpholm [21]
Flag of Estonia Estonia ERR ETV Estonian: Marko Reikop [22][23]
ETV+ Russian: Yuliya Kalenda and Aleksandr Khobotov
Flag of Finlanda Finlanda Yle Yle TV2 Finnish: Mikko Silvennoinen and Krista Siegfrids

Swedish: Eva Frantz and Johan Lindroos
[24]
Flag of Franca Franca France Télévisions France 2 Stéphane Bern [25][26]
Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia GPB 1TV Demetre Ergemlidze [27]
Flag of Gjermania Gjermania ARD/NDR Das Erste Michael Schulte and Peter Urban [28][29]
Flag of Greqia Greqia ERT ERT1 Maria Kozakou [30][31]
Flag of Islanda Islanda RÚV RÚV 1 Felix Bergsson
Flag of Republika e Irlandës Irlanda RTÉ RTÉ One Marty Whelan
Flag of Izraeli Izraeli IPBC (Kan) Kan 11 No commentary [32]
Flag of Italia Italia RAI Rai 1 (adapted and delayed) Flavio Insinna and Federico Russo [33][34]
Rai 4, Rai Radio 2 (live) Gino Castaldo and Ema Stokholma
Flag of Letonia Letonia LTV LTV1 Toms Grēviņš [35]
Flag of Lituania Lituania LRT LRT televizija Ramūnas Zilnys [36]
Flag of Malta Malta PBS TVM No commentary
Flag of Moldavia Moldavia TRM Moldova 1 Daniela Crudu
Flag of the Netherlands Holanda AVROTROS NPO 1 Cornald Maas [37]
Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut MRT MRT 1 Aleksandra Jovanovska [38]
Flag of Norvegjia Norvegjia NRK NRK1 No commentary
Flag of Polonia Polonia TVP TVP1, TVP Polonia Artur Orzech [39][40]
Flag of Portugalia Portugalia RTP RTP1, RTP Internacional Nuno Galopim [41]
Flag of Rumania Rumania TVR TVR1, TVRi Bogdan Stănescu [42]
Flag of Rusia Rusia Channel One (C1R) Yuriy Aksyuta and Yana Churikova [43]
Flag of San Marino San Marino SMRTV San Marino RTV Flavio Insinna and Federico Russo [44]
Flag of Serbia Serbia RTS RTS1, RTS Svet Duška Vučinić [45]
Flag of Sllovenia Sllovenia RTVSLO TV Slovenija 1 Andrej Hofer [46]
Flag of Spanja Spanja RTVE La 1, TVE Internacional Tony Aguilar and Eva Mora [47][48]
Flag of Suedia Suedia SVT SVT1 No commentary [49]
Flag of Zvicra Zvicra SRG SSR RSI La 2 Italian: Clarissa Tami and Sebalter [50][51]
RTS 1 French: Yoann Provenzano and Jean-Marc Richard
SRF 1 German: Sven Epiney [52]
Flag of Ukraina Ukraina STB Timur Miroshnychenko [53]
UA:PBC UA:First [54][55]
UA:Radio Promin Oleksandra Franko and Les Myrnyi [56][57]
Flag of the United Kingdom Britania e Madhe BBC BBC One Graham Norton [58]
Shtetet jo-pjesëmarrëse
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnia-Herzegovina BHRT BHT 1 Maja Miralem
Flag of Kazakistani Kazakistani Khabar Agency Khabar TV Nursultan Qurman and Mahabbat Esen
Flag of Kosova Kosova RTK RTK 1 Unknown
Flag of Mali i Zi Mali i Zi RTCG RTCG 1, Radio 98

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Geen Songfestival, maar wel een alternatief: Europe Shine a Light". NPO Radio 2 (në holandisht). 31 mars 2020. Marrë më 10 prill 2020.
 2. ^ "Europe shined its light". eurovision.tv (në anglisht). 2020-05-16. Marrë më 2020-05-25.
 3. ^ Granger, Anthony (1 prill 2020). "Eurovision: Europe Shine a Light To Be Broadcast Live From Hilversum". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 1 prill 2020.
 4. ^ "Eurovision: Europe Shine A Light will bring audiences together on 16 May". Eurovision.tv (në anglisht). 31 mars 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 5. ^ "European Broadcasting Union Announces 'Eurovision: Europe Shine a Light'". Eurovoix (në anglishte britanike). 31 mars 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 6. ^ "Oproep: Eurovision sing-a-long met Johnny Logan's 'What's Another Year'". Songfestival.nl (në holandisht). 8 prill 2020. Marrë më 10 prill 2020.
 7. ^ "Alex Callier explains why Hooverphonic sat out of the "Love Shine a Light" segment". wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2020-05-17. Marrë më 2020-05-25.
 8. ^ Muldoon, Padraig (7 prill 2020). "2020 Acts To Sing "Love Shine A Light" At Eurovision: Europe Shine A Light". Wiwibloggs (në anglisht). Marrë më 10 prill 2020.
 9. ^ "Hilversum 1958". Eurovision.tv (në anglisht).
 10. ^ "Guest performers announced for "Eurovision: Europe Shine A Light"" (në anglisht). 6 maj 2020.
 11. ^ Granger, Anthony (26 prill 2020). "Landmarks To Be Illuminated For Eurovision: Europe Shine a Light". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 26 prill 2020.
 12. ^ ""Europe Shine A Light" Më 16 maj, ora 21:00 në RTSH1- HD". RTSH. 18 prill 2020. Marrë më 25 prill 2020.[lidhje e vdekur]
 13. ^ "Eurovision 2020 special public broadcasting plans". Eurovision.tv (në anglisht). 5 maj 2020. Marrë më 8 maj 2020.
 14. ^ "Here's where to watch Eurovision: Europe Shine A Light". Eurovision.tv (në anglisht). 16 prill 2020. Marrë më 16 prill 2020.
 15. ^ "Евровидение: Europe Shine a Light". BTRC (në bjellorusisht). 13 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 21 prill 2020.
 16. ^ Bertinchamps, Pierre (16 prill 2020). "La RTBF diffusera aussi "Eurovision : Europe Shine A Light" le 16 mai". Télépro (në frëngjisht). Marrë më 16 prill 2020.
 17. ^ Boon, Katrien (3 prill 2020). "Blokken-kandidaten spelen vanuit "hun kot": Eén past programmatie aan door corona". VRT (në holandisht). Marrë më 3 prill 2020.
 18. ^ Farren, Neil (5 maj 2020). "Cyprus: CyBC Reveals Eurovision 2020 Week Broadcast Plans". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 5 maj 2020.
 19. ^ Kobilík, Petr (3 prill 2020). "Eurovision: Europe Shine A Light na ČT art". eurocontest.cz (në çekisht). Marrë më 3 prill 2020.
 20. ^ Granger, Anthony (3 maj 2020). "Czech Republic: Jan Maxián to Commentate on Eurovision: Europe Shine a Light". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 3 maj 2020.
 21. ^ Madsbøll Christensen Kasper, Mejdahl Christian (3 prill 2020). "Først blev Eurovision aflyst. Nu kommer der alligevel et show". DR (në danisht). Marrë më 3 prill 2020.
 22. ^ Maripuu, Victoria (2 prill 2020). "Eurovisiooni finaali asendav erisaade jõuab ka ETV ekraanile". ERR (në estonisht). Marrë më 2 prill 2020.
 23. ^ Granger, Anthony (5 maj 2020). "Estonia: Eurovision Stars To Recollect Their Experiences in 12 punkti! Eurovisiooni hitid". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 5 maj 2020.
 24. ^ Vedenpää, Ville (1 prill 2020). "Euroviisuille korvaava tv-show – myös muuta viisusisältöä luvassa pitkin kevättä". Yle Uutiset (në finlandisht). Marrë më 1 prill 2020.
 25. ^ Granger, Anthony (1 prill 2020). "France: France Télévisions Confirms Eurovision: Europe Shine A Light Broadcast". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 1 prill 2020.
 26. ^ Guadalupe, Florian (26 prill 2020). "Confinement : Stéphane Bern détaille la soirée qui remplacera l'Eurovision sur France 2". PureMédias (në frëngjisht). Marrë më 26 prill 2020.
 27. ^ "2020 წლის ევროვიზიის ნაცვლად დაგეგმილი შოუ - "ევროპა აანთე შუქი" - პირველი არხის ეთერში 16 მაისს, 23:00 საათზე დაიწყება". GPB (në gjeorgjisht). 15 maj 2020. Marrë më 10 korrik 2020.
 28. ^ Lückerath, Thomas (31 mars 2020). "Thomas Schreiber übt scharfe Kritik an ESC-Entscheidungen". DWDL.de (në gjermanisht). Marrë më 1 prill 2020.
 29. ^ Granger, Anthony (26 prill 2020). "Germany: Organises Two Shows To Determine The Nations Eurovision 2020 Winner". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 26 prill 2020.
 30. ^ Pappas, Konstantinos (16 prill 2020). "ΕΛΛΑΔΑ: Η ΕΡΤ θα μεταδώσει το "Europe shine a light"!". OGAE Greece (në greqisht). Marrë më 16 prill 2020.
 31. ^ Pappas, Konstantinos (7 maj 2020). "EUROVISION 2020: Το "Europe Shine a Light" στην ΕΡΤ στις 16 Μαΐου!". OGAE Greece (në greqisht). Marrë më 7 maj 2020.
 32. ^ "Israel: KAN unveils its Eurovision schedule for May". esctoday (në anglisht). 7 maj 2020. Marrë më 7 maj 2020.
 33. ^ Scarpone, Cristian (10 prill 2020). "Eurovision, Europe Shine a Light: il 16 maggio alle 20.35 su Rai1, Radio2 e RaiPlay". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 10 prill 2020.
 34. ^ Trasatti, Ruben (4 maj 2020). "Eurovision: Europe Shine a Light, anche su Rai 4 con il commento di Ema Stokholma e Gino Castaldo". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 4 maj 2020.[lidhje e vdekur]
 35. ^ "Eurovision songs will still be heard in Latvia". lsm.lv (në anglisht). 6 maj 2020. Marrë më 7 maj 2020.
 36. ^ Granger, Anthony (5 maj 2020). "Lithuania: LRT Reveals Eurovision Broadcast Plans Including The Roop Concert". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 5 maj 2020.
 37. ^ Tomas, Irma (1 prill 2020). "AVROTROS presenteert compleet Songfestivalprogramma in mei". Televizier (në holandisht). Marrë më 1 prill 2020.
 38. ^ Granger, Anthony (12 maj 2020). "North Macedonia: Vasil Reveals How "You" Would Have Been Presented in Rotterdam". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 12 maj 2020.
 39. ^ Granger, Anthony (15 prill 2020). "Poland: TVP Confirms Broadcast of Eurovision: Europe Shine a Light". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 15 prill 2020.
 40. ^ Rozrywka, Tele (16 prill 2020). "TVP1 wyemituje koncert "Eurowizja: Światło dla Europy"". TELE Rozrywka (në polonisht). Marrë më 25 prill 2020.
 41. ^ Kanas, André (13 prill 2020). "RTP confirma transmissão de "Eurovision: Europe Shine A Light"". Quinto Canal (në portugalishte evropiane). Marrë më 19 prill 2020.
 42. ^ "Program TV" (në rumanisht). 16 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2020. Marrë më 4 maj 2020.
 43. ^ Arefyev, Egor (14 maj 2020). "Финал "Евровидения-2020" пройдет онлайн и в сжатом формате". KP (në rusisht). Marrë më 15 maj 2020.
 44. ^ Scarpone, Cristian (14 maj 2020). "Eurovision, Europe Shine a Light: San Marino RTV trasmetterà lo show di Rai1". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 14 maj 2020.
 45. ^ Serbia, RTS, Radio-televizija Srbije, Radio Television of. "Eurovision: Europe Shine a Light" (në serbisht). Marrë më 11 maj 2020. {{cite news}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 46. ^ Granger, Anthony (11 prill 2020). "Slovenia: RTVSLO Reveals Alternative Eurovision Broadcast Plans". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 11 prill 2020.
 47. ^ "Blas Cantó participará en el homenaje a Eurovisión 2020: "Eurovisión: Europa Shine a Light"". RTVE.es (në spanjishte evropiane). 1 prill 2020. Marrë më 1 prill 2020.
 48. ^ "Tony Aguilar y Eva Mora comentarán el programa especial de Eurovisión, 'Europe shine a light'". RTVE.es (në spanjishte evropiane). 8 maj 2020. Marrë më 8 maj 2020.
 49. ^ Dahlander, Gustav (3 prill 2020). "Klart för Eurovision-vecka i SVT". Melodifestivalen: Expertbloggen (në suedisht). SVT. Marrë më 3 prill 2020.
 50. ^ "TV-Programm 16.5.2020". Schweizer Radio und Fernsehen (në gjermanishte zvicerane (dialekti i Alpeve)). Marrë më 25 prill 2020.
 51. ^ Granger, Anthony (3 maj 2020). "Switzerland: Jean-Marc Richard & Yoann Provenzano to Commentate on Eurovision: Europe Shine a Light". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 3 maj 2020.
 52. ^ "Eurovision: Europe Shine A Light". medien.srf.ch (në gjermanisht). Marrë më 25 prill 2020.
 53. ^ "Як Go_A готуються до онлайн-концерту Євробачення". stb.ua (në ukrainisht). 4 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2021. Marrë më 9 janar 2021.
 54. ^ Granger, Anthony (1 prill 2020). "Ukraine: UA:Pershyi To Broadcast Eurovision: Europe Shine a Light". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 1 prill 2020.
 55. ^ "Онлайн-концерт Євробачення покажуть ще більше країн". Suspilne (në ukrainisht). 17 prill 2020. Marrë më 5 maj 2020.
 56. ^ "Суспільне планує трансляцію концерту Євробачення". Suspilne (në ukrainisht). 7 prill 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 57. ^ "Трансляція". Українське радіо (në ukrainisht). UA:PBC. Marrë më 15 maj 2020.
 58. ^ "May means Eurovision on the BBC". bbc.co.uk (në anglisht). 1 maj 2020. Marrë më 5 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]