Nikozia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nikosia)
Jump to navigation Jump to search
Nikosia
Λευκωσία (Greqisht)
Lefkoşa (Turqisht)
Qytet
Nga e majta lart: horizonti i qytetit të Nikosias, Rruga Ledra gjatë natës, oborri i shtëpive nikosiane, muret veneciane të Nikosias, një derë nikosiane në qytetin e vjetër, Büyük Han, një lagje e qetë në qytetin e vjetër, shtëpitë veneciane, panairi i Krishtlindjeve në Nikosia, Makarios Avenue gjatë natës
Nga e majta lart: horizonti i qytetit të Nikosias, Rruga Ledra gjatë natës, oborri i shtëpive nikosiane, muret veneciane të Nikosias, një derë nikosiane në qytetin e vjetër, Büyük Han, një lagje e qetë në qytetin e vjetër, shtëpitë veneciane, panairi i Krishtlindjeve në Nikosia, Makarios Avenue gjatë natës
Flamuri i Nikosia
Location of Nicosia in Cyprus
Location of Nicosia in Cyprus
Nikozia is located in Earth
Nikozia
Nikozia (Earth)
Coordinates: 35°10′21″N 33°21′54″E / 35.17250°N 33.36500°E / 35.17250; 33.36500Coordinates: 35°10′21″N 33°21′54″E / 35.17250°N 33.36500°E / 35.17250; 33.36500
Pretenduar nga
Administruar nga 
*Jugu
 • Veriu
 • Republika e Qipros
 • Qiproja Veriore (e njohur vetëm nga Turqia)
 • Distrikti qipriotNikosia
  Qeveria
   • Kryetari i komunës së NikosisëConstantinos Yiorkadjis (i pavarur)
   • Kryetari i komunës së Nikosisë turkeMehmet Harmancı (TDP)
  Area
   • Sipërfaqe tokësore51,06 km2 (Stampa:Round sq mi)
  Elevation
  220 m (Stampa:Round ft)
  Popullsia
   (2016)
   • Qytet
  • Jugu: 55.014
  • Veriu: 61.378
   • Sipërfaqja urbane
  • South: 244.200
  • North: 82.539
   Urbani i jugut përfshinë komunat e Nikosias (jugu), Agios Dometios, Egkomi, Strovolos, Aglantzia, Lakatameia, Anthoupolis, Latsia and Yeri. The north's includes North Nicosia, Gönyeli, Gerolakkos dhe Kanli.
  Demonym(s)Nikosian
  Time zoneUTC+2 (EET)
   • Summer (DST)UTC+3 (EEST)
  Kodi postal
  1010–1107
  Area code(s)+357 22
  ISO 3166 codeCY-01
  Faqja zyrtarewww.nicosia.org.cy

  Nikosia (greqisht: Λευκωσία Lefkosia, turqisht: Lefkoşa) është qyteti më i madh, kryeqyteti dhe selia e qeverisë së Qipros. Ndodhet pranë qendrës së fushës Mesaoria, në brigjet e lumit Pedieos.

  Sipas mitologjisë greke, Nikosia ishte një sirenë, një nga bijat e Acheloos dhe Melpomene dhe emri i saj përkthehet si "Shteti i Bardhë" ose qyteti i Zotave të Bardhë.

  Nikosia është kryeqyteti më juglindor i të gjitha shteteve anëtare të BE-së. Ai ka qenë i banuar vazhdimisht për mbi 4500 vjet dhe ka qenë kryeqyteti i Qipros që nga shekulli i 10-të. Komunitetet qipriote greke dhe qipriote turke të Nikosias u ndanë në jug dhe në veri të qytetit përkatësisht në fillim të vitit 1964, pas luftimeve të krizës së Qipros të viteve 1963–64 që shpërtheu në qytet. Kjo ndarje u bë një kufi i militarizuar midis Republikës së Qipros dhe Qipros Veriore pasi Turqia pushtoi ishullin e Qipros në 1974, duke pushtuar veriun e ishullit, duke përfshirë Nikozinë veriore. Sot Nikosia e Veriut është kryeqyteti i Qipros Veriore, një shtet i njohur vetëm nga Turqia, që konsiderohet të jetë territor i pushtuar qipriot nga komuniteti ndërkombëtar.

  Përveç funksioneve të saj legjislative dhe administrative, Nikosia është vendosur si kryeqyteti financiar i ishullit dhe qendra e tij kryesore ndërkombëtare e biznesit.[1] Në vitin 2018, Nikosia ishte qyteti i 32-të më i pasur në botë në fuqinë blerëse relative..[2]

  Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Nikosia ka një klimë të nxehtë gjysmë të thatë (Köppen: BSh) për shkak të totalit të saj të ulët vjetor të reshjeve dhe diapazonit të temperaturave vjetore. Qyteti përjeton verëra të gjata, të nxehta deri të nxehta, të thata dhe dimra të këndshëm, ku shumica e reshjeve ndodhin në dimër. Akumulimi i borës është veçanërisht i rrallë (ngjarjet e fundit kanë ndodhur në vitin 1950, 1974 dhe 1997). Gjatë netëve të dimrit ka herë pas here ngrica të lehta.

  Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kempen, Ronald van; Vermeulen, Marcel; Baan, Ad (2005). Urban Issues and Urban Policies in the New EU Countries (në anglisht). Ashgate. fq. 207. ISBN 978-0-7546-4511-5.
  2. ^ "World's richest cities by purchasing power" (në anglisht). UBS. 2018. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-03. Marrë më 30 maj 2018.