Kulla e Belemit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulla Belém
Emri amëtar
Portugalisht: Torre de Belém
Kulla Shën Vincent
Fasada ikonike e Kullës së Belemit në bregun e lumit Tagus
LlojiFortifikatë
Etimologjiatorre de belém Portugalisht për "Kulla e Betlehemit";
VendndodhjaSanta Maria de Belém,  Portugalia
Qyteti më i afërtLisbona
Koordinatat38°41′29.72″N 09°12′57.55″W / 38.6915889°N 9.2159861°W / 38.6915889; -9.2159861
Lartësia6
Themeluar mërr. 1514
Ndërtuarrr. 1515-1519
ArkitektiFrancisco de Arruda
Stili arkitekturorManueline
PronarRepublika e Portugalisë
Webfaqjawww.torrebelem.pt
Emri zyrtar: Manastiri i Hieronimitëve dhe Kulla e Belemit
LlojiKulturor
Kriteretiii, vi
Përcaktuar1983
Nr. i referencës263
RajoniEvropë dhe Amerikë e Veriut
Shteti palëPortugalia
Kulla e Belemit is located in Earth
Kulla e Belemit (Earth)

Kulla Belém (Portugalisht: Torre de Belém, shqiptimi: [ˈtoʁ(ɨ) dɨ bɨˈlɐ̃ȷ̃]) ose Kulla e Shën Vincentit[1] është një kullë e fortifikuar e vendosur në famullinë civile të Santa Maria de Belém në komunën e Lisbonës, Portugali. Është një vend i Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s (së bashku me Manastirin e Jerónimos)[2] për shkak të rolit të rëndësishëm që luajti në zbulimet detare portugeze në kohën e Epokës së Zbulimet.[3] Kulla u urdhërua nga Mbreti Gjon II që të ishte pjesë e një sistemi mbrojtës në grykën e lumit Tagus dhe një portë ceremoniale në Lisbonë.

Kulla u ndërtua në fillim të shekullit të 16-të dhe është një shembull i shquar i stilit portugez Manueline,[4] por gjithashtu përfshin shenja të stileve të tjera arkitekturore.[5] Struktura është ndërtuar nga guri lioz gëlqeror dhe është e përbërë nga një bastion dhe një lartësi prej 30 metra (98,4 ft), kullë katër-katëshe. Është deklaruar gabimisht se kulla është ndërtuar në mes të Thajit dhe tani është ulur pranë bregut sepse lumi është ridrejtuar pas tërmetit të 1755 të Lisbonës. Në fakt, kulla u ndërtua në një ishull të vogël në lumin Tagus pranë bregut të Lisbonës.[6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla u klasifikua si një Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1983 dhe përfshihet në regjistrin e Shtatë Mrekullive të Portugalisë në vitin 2007.

Në fund të shekullit të 15-të, Mbreti Xhon II kishte projektuar një sistem mbrojtës për grykën e lumit Tago që varej nga fortesat e Cascais dhe São Sebastião (ose Torre Velha) në Caparica në anën jugore të lumit.[5][7] Këto fortesa nuk e mbronin plotësisht grykën e lumit, dhe kërkohej mbrojtje e mëtejshme. Në "Kronikën e Gjonit Joao II", e cila u shfaq në vitin 1545[8] autori Garcia de Resende pohoi opinionin e mbretit se mbrojtjet e Lisbonës ishin të papërshtatshme dhe se ai kishte insistuar në ndërtimin e fortifikimeve përgjatë hyrjes së Lumi Tagus për të plotësuar mbrojtjen ekzistuese.[9] Për këtë qëllim, ai urdhëroi "bërjen e një fortese të fortë", por vdiq përpara se të bëhej projektimi. Mbreti Manuel I i Portugalisë e rishqyrtoi propozimin njëzet vjet më vonë dhe urdhëroi ndërtimin e një fortifikimi ushtarak në anën veriore të Tagus në Belem. Në vitin 1513, Lourenço Fernandes i shkroi një letër miqve të tij duke iu referuar qëllimit të mbretit për të ndërtuar një kullë pranë Restelo Velhos, duke vendosur që ajo të jetë e domosdoshme.

Projekti ka filluar në një basaltic rock outcrop një distancë të shkurtër nga riverbank, duke përdorur disa prej guri janë mbledhur për ndërtimin e Manastirit të Santa Maria de Belém. Kulla është projektuar nga arkitekti ushtarak Francisco de Arruda,[10] i quajtur "Master i veprave të kalasë së Belemit" nga Mbreti Manuel,[11] dhe nga 1516 ai filloi të merrte 763 blloqe dhe 504 gurë për ndërtimin e saj, të dorëzuar nga Diogo Rodrigues, thesar për projektin. Ndërsa ndërtimi përparonte, një anije 1100 tonësh e quajtur "Grande Nau" (Anije e Madhe), e armatosur rëndë, vazhdoi të ruante grykëderdhjen në grykën e Tagusit deri në përfundimin e fortesës.[12][13]

Në vitet 1865-67 një fener u instalua në tarracën juglindore të ndërtesës dhe filloi një shërbim telegrafi, ndërsa aty pranë u ndërtua një fabrikë me gaz, duke prodhuar tym që nxiti shumë protesta.[9] Veprimet e para për të ruajtur dhe rehabilituar kullën filluan në pjesën e fundit të shekullit të 20-të. Së pari, kulla u transferua në Ministrinë e Financave në vitin 1940, e cila ndërmori disa punime të vogla ruajtjeje. [9] Pastaj u hoqën lagjet ushtarake në bjeshkë dhe u ndërtua manastiri i brendshëm. Projektuesi i peizazhit arkitektonik António Viana Barreto filloi një projekt trevjeçar në vitin 1953 për të integruar kullën me bregun vendor. [9] Në vitin 1983, vendi priti ekspozitën e 17-të evropiane për artin, shkencën dhe kulturën, dhe u ndërmorën projekte të ndryshme që përfshinin ndërtesën, mes të cilave mbulonin oborrin me një kupolë plastike transparente. Në të njëjtin vit Kulla Belém u klasifikua nga UNESCO si një Trashëgimisë Botërore.

Në vitet 1990, prona u transferua në Instituto Português do Património Arquitectónico (pararendëse e IGESPAR), e cila filloi një restaurim të plotë të ndërtesës që zgjati nga shkurti 1997 deri në janar 1998; kjo përfshin përforcimin e kullave dhe bastioneve, duke përforcuar mbështetësit e ballkoneve në jug me shufra çeliku, duke restauruar nyjet e topave dhe pastrimin e përgjithshëm strukturor. Statujat e Shën Vincentit të Saragozës dhe Arkangjel Michael gjithashtu iu nënshtruan restaurimit të njëjtë. [14] Në vitin 1999 projekti mori çmimin Europa Nostra për restaurimin e saj të jashtme. [13] Kulla e Belemit u shtua më 7 korrik 2007 në regjistrin e Shtatë Mrekullive të Portugalisë.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lozha e Rilindjes.

Kulla e Belemit ndodhet në bregun verior të lumit Tagus, në famullinë civile të Santa Maria de Belém, komuna e Lisbonës, e arritshme në fundin perëndimor të Avenida de Brasília nga një urë e vogël. Pranë janë Manastiri i Jeronimos në lindje dhe Fort Bom Sucesso (Forte do Bom Sucesso) në perëndim, ndërsa në veri janë rezidenca e guvernatorit të kullës, banesa e vjetër e Guvernatorit për fortesën Bom Successo dhe Kisha e São Jeronimo.

Kulla është e izoluar përgjatë bregut të lumit, midis dokut të Bom Sucesso dhe Pedrouços, në një grykë bazaltike të shkëmbinjve që i përkasin kompleksit vullkanik gjeomorfologjik të Lisboa-Mafra.[15] Megjithëse udhëzues të ndryshëm kanë pohuar se kulla është ndërtuar në mes të Tagusit, dhe tani është ulur pranë bregut pas tërmetit të vitit 1755 që e ka ridrejtuar lumin, ato janë të pasakta. Ministria Portugeze e Kulturës (Ministério da Cultura) dhe Instituti i Trashëgimisë Arkitekturale tregojnë se kulla është ndërtuar në një ishull të vogël pranë bregut të lumit Tagus, përballë bregut të Restelos. Ndërsa zhvillimi zgjeroi bregun në mënyrë progresive, gjithnjë e më shumë brigjet veriore u derdh në jug të lumit Tagus, ku kulla u integrua në bregun e lumit me kalimin e kohës.[16]

Pjesa e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turistët që vizitojnë brendësinë
Salla mbrojtëse e brendshme e bastionit kryesor që tregon vendet ku janë renditur topat.
Një pamje nga lozha e katit të dytë

Brendësia e bastionit, me një shkallë rrethore në fund të veriut, ka dy salla të afërta me tavane të harkuar të mbështetura nga harqet e muratorit, si dhe katër dollapët e magazinimit dhe pajisjet sanitare. Në bunker në katin e poshtëm, dyshemeja është e prirur drejt pjesës së jashtme, ndërsa tavanet mbështeten nga muret dhe shtyllat e harkuar. Sheshi i brinjëve gotik është i dukshëm në këtë sallë,[17] dhomat e kullës [18] dhe kupolat e kullave të vrojtimit në tarracën e bastionit. https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Lisbon_holiday_(18798806522).jpgSipërfaqet periferike në skajet e bunkerit lejojnë që kanalet individuale të zënë hapësirën e tyre, me tavanin e projektuar me disa kupola asimetrike me lartësi të ndryshme. Depot ndihmëse më vonë u përdorën si qeli të burgut.[19]

Pjesa e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plani i ndërtesës përbëhet nga një kullë drejtkëndore dhe një bastion i parregullt gjashtëkëndor, me krahë të zgjatur, që projekton në jug në lumë. Është në thelb një hapësirë vertikale e madhe e artikuluar që mbështetet në një pllakë horizontale guri, dhe e rrethuar me mur. Në këndin verilindor të strukturës, i mbrojtur nga një mur mbrojtës me bartizanë, është një urë lëvizëse për të hyrë në mur, e zbukuruar me motive bimore, e rrethuar me stema mbretërore në kolona të vogla dhe të plotësuar me sfera armillare. Sferat armëmbajtëse Manueline shfaqen në hyrjen e kullës, që simbolizojnë eksplorimet detare të Portugalisë dhe u përdorën në flamurin personal të mbretit Manuel I për të përfaqësuar zbulimet portugeze gjatë sundimit të tij. [6][20][21] Janë gdhendur litarë dekorative, të përdredhur dhe me nyje elegante, të cilat gjithashtu tregojnë historinë detare të Portugalisë dhe janë elemente të përbashkëta të stilit Manueline.[4][6]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Walter Crum Watson (1908). Portuguese architecture. A. Constable & Co. Ltd. fq. 181–182. Marrë më 14 dhjetor 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ UNESCO. "Monastery of the Hieronymites and Tower of Belém in Lisbon". United Nations. Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ International Council on Monuments and Sites (2008). "Monastery of the Hieronymites and Tower of Belém in Lisbon (Portugal)" (PDF). Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Donald F. Lach (1994). Asia in the making of Europe. University of Chicago Press. fq. 57–64. ISBN 0-226-46730-9. Marrë më 14 dhjetor 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Turismo de Portugal (Portugal Tourism). "Torre de Belém". Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2011. Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c IGESPAR – Instituto de Gestão do Património Arquitectónico e Arqueológico (Portuguese Institute of Architectural and Archaeological Heritage) (2006). "World Heritage: Jerónimos and Tower of Belém". Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2010. Marrë më 8 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ IGESPAR - Instituto de Gestão do Património Arquitectónico e Arqueológico, red. (2011). "A Torre de São Vicente XVIII" (në portugalisht). Lisbon, Portugal: IGESPAR. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2016. Marrë më 16 korrik 2011.
 8. ^ Elisabeth Feist Hirsch (31 korrik 1967). Damião de Gois: The Life and Thought of a Portuguese Humanist, 1502-1574. Springer Science & Business Media. fq. 197. ISBN 978-90-247-0195-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d IGESPAR - Instituto de Gestão do Património Arquitectónico e Arqueológico, red. (2011). "Cronologia" (në portugalisht). Lisbon, Portugal: IGESPAR. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2016. Marrë më 16 korrik 2011.
 10. ^ Colum Hourihane (6 dhjetor 2012). The Grove Encyclopedia of Medieval Art and Architecture. Oxford University Press. fq. 277. ISBN 978-0-19-539536-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Justino Mendes de Almeida (1992). De Olisipo a Lisboa: estudos olisiponenses. Edições Cosmos. fq. 45–46. ISBN 978-972-9170-75-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Tower of Belém". World Monuments Fund. Marrë më 7 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b IPPAR – Instituto Português do Património Arquitectónico (Portuguese Institute of Architectural Heritage) (2006). "IPPAR Services: Belém Tower". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2009. Marrë më 9 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Ministry of Culture (2000). "Conservation and Restoration: Restoration works timetable". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2009. Marrë më 14 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ João Pais (6 tetor 2011). The Paleogene and Neogene of Western Iberia (Portugal): A Cenozoic record in the European Atlantic domain. Springer Science & Business Media. fq. 35. ISBN 978-3-642-22401-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Mark Ellingham; John Fisher; Graham Kenyon (2002). The Rough Guide to Portugal (bot. 10th). Rough Guides, Ltd. fq. 97. ISBN 1-85828-877-0. Marrë më 8 dhjetor 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Ministry of Culture (2000). "Bulwark". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2009. Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Ministry of Culture (2000). "Chapel". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2009. Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Ministry of Culture (2000). "Bulwark terrace". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2009. Marrë më 7 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Instituto Camões (2005). "The Star of Cabral". Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 8 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Martins, António. "Bandeiras navais históricas". Bandeiras de Portugal (në portugalisht). Bandeiras do Bacano. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2007. Marrë më 24 shkurt 2007.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Turner, J. (1996), Grove Dictionary of Art, MacMillan Publishers Ltd., ISBN 1-884446-00-0 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Hancock, Matthew (2003), The Rough Guide to Lisbon, London, England: Rough Guides Ltd., ISBN 1-85828-906-8 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Weimer, Alois; Weimer-Langer, Britta (2000), Portugali, Basingstoke, England: GeoCenter International Ltd., ISBN 3-8297-6110-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Holanda, Francisco de (1986) [1571], Da Fábrica que Falece à Cidade de Lisboa (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Resende, Garcia de (1622), Crónica dos Valerosos e Insignes Feitos del Rei D. João II (në portugalisht), Lisbon, Portugali, fq. 115
 • "A Torre de Belém", Serões (në portugalisht), Lisbon, Portugali, 1909, fq. 419–426{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Santos, Reynaldo dos (1922), A Torre de Belém (në portugalisht), Coimbra, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Silva, Augusto Vieira da (1928), "Torre de Belém, Projectos de Remodelação no séc. XVI", Revista de Arqueologia e História (në portugalisht), vëll. 6, Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Sanches, José Dias (1929), Apontamentos e Croquis à Pena Sobre o Mosteiro dos Jerónimos e Torre de Belém (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Sanches, José Dias (1940), Belém e Arredores Através dos Tempos (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Costa, Américo (1932), "Torre de Belém", Dicionário Corográfico de Portugal Continental e Insular, vëll. 3, Lisbon, Portugali {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Nunes, J. de Sousa (1932), A Torre de S. Vicente a Par de Belém (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Nunes, J. de Sousa (1959), A Torre de Belém (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Araújo, Norberto de (1944), Inventário de Lisboa (në portugalisht) (bot. fasc. 1), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Chicó, Mário Tavares (1948), A Arquitectura em Portugal na Época de D. Manuel e nos Princípios do Reinado de D. João III: O Gótico Final Português, o Estilo Manuelino e a Introdução da Arte do Renascimento (në portugalisht), Porto, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Ribeiro, Mário de Sampaio Ribeiro (1954), A Torre e a Fortaleza de Belém, Separata dos Anais (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Ministério das Obras Públicas, red. (1960), Relatório da Actividade do Ministério nos Anos de 1959 (në portugalisht), vëll. 1, Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Gonçalves, A. Nogueira (1964), A Torre Baluarte de Belém, Sep. da Rev. Ocidente (në portugalisht), vëll. 67, Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Nunes, António Lopes Pires (1984), "As Fortalezas de Transição nos Cartógrafos do séc. XVI", Livro do Congresso. Segundo Congresso sobre Monumentos Militares Stampa:Pts (në portugalisht), Lisbon, Portugali, fq. 54–66{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Dias, Pedro (1986), Os Antecedentes da Arquitectura Manuelina in História da Arte em Portugali (në portugalisht), vëll. 5, Lisbon, Portugali, fq. 9–91{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Dias, Pedro (1988), A Arquitectura Manuelina (në portugalisht), Porto, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Néu, João B. M. (1994), Em Volta da Torre de Belém. Evolução da Zona Ocidental de Lisboa (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Moreira, Rafael (1994), "Torre de Belém", O Livro de Lisboa (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • IPPAR, red. (2000), Torre de Belém, Intervenção de Conservação Exterior (në portugalisht), Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 • Aires-barros, Luís (prill 2001), As Rochas dos Monumentos Stampa:Pts: Tipologias e Patologias (në portugalisht), vëll. 2, Lisbon, Portugali{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)