Chantal Janzen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chantal Janzen

Chantal Janzen (lindur më 15 shkurt 1979) është një aktore, këngëtare dhe prezantuese televizive holandeze. Ajo ka marrë pjesë në The Preacher, Full Moon Party dhe Deuce Bigalow: European Gigolo dhe prezantoi Idols. Ajo gjithashtu luajti Belle në versionin muzikor holandez të Beauty and the Beast dhe Jane në versionin holandez muzikor të Tarzan. Ajo këndoi gjithashtu një këngë kundër kancerit, e quajtur "Vecht Mee" (Shqip: Lufto Me Ne) me reperin holandez Yes-R. Prej fundit të vitit 2011, ajo luan si Glinda në prodhimin premierë në Holandë të Wicked .

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janzen lindi në Tegelen. Ajo studioi në Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Ajo u mësua në repertorin klasik-, modern-, xhaz- dhe tapdance, aktrim, këndim dhe mjuzikël. Ajo luajti në disa mjuzikle, duke përfshirë Crazy For You, Kunt u mij de weg naar Hamelen vertellen, mijnheer?, Saturday Night Fever, Beauty and the Beast, Tarzan dhe prodhimi i Petticoat.[1][2][3]

Në vitet nga 2015 deri në 2016, Janzen gjithashtu mund të shihej si prezantuese në Gjermani në The Voice Kids dhe si anëtare e jurisë në Superkids.[4][5]

Në vitin 2019 Janzen ishte një nga anëtarët e "Wall of the World" në shfaqjen televizive amerikane The World's Best.[6] Më 4 dhjetor 2019, u njoftua se ajo do të jetë një nga tre prezantuesit e Festivalit Evropian të Këngës 2020Roterdam së bashku me Edsilia Rombley dhe Jan Smit.[7] [8]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjuziklet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chantal Janzen in musical Wicked". OmroepVenlo.nl (në holandisht). Marrë më 18 shtator 2019.
  2. ^ "Liefde voor het theater lonkt weer bij Chantal Janzen". 1Limburg (në holandisht). 5 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2019. Marrë më 18 shtator 2019.
  3. ^ Bartels, Bianca (10 tetor 2010). "Chantal Janzen stralend middelpunt in 'Petticoat'". Trouw (në holandisht). Marrë më 18 shtator 2019.
  4. ^ "Vuurdoop voor Chantal Janzen bij Duitse Voice Kids". Algemeen Dagblad (në holandisht). Marrë më 18 shtator 2019.
  5. ^ "Chantal Janzen: Die neue Sat.1-Moderatorin aus Holland". Bild (në gjermanisht). Marrë më 18 shtator 2019.
  6. ^ "Chantal Janzen en Angela Groothuizen experts in Amerikaanse talentenjacht". NU. 24 janar 2019. Marrë më 18 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Exclusive: Introducing the Eurovision 2020 presenters!". Eurovision Song Contest. Marrë më 4 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Edsilia Rombley, Chantal Janzen en Jan Smit presenteren Songfestival". nos.nl. 4 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Izraeli Erez Tal, Bar Refaeli, Assi Azar dhe Lucy Ayoub
Prezantuesit e Festivalit Evropian të Këngës
(me Edsilia Rombley dhe Jan Smit)

2020
Pasardhësi 
-