Jump to content

Love Shine a Light

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Love Shine a Light"
Këngë nga Katrina and the Waves
Publikimi1997
Regjistrimi2020
ZhanriPop rock
TekstshkruesKimberley Rew
Kronologjia e këngëve
"Walking on Sunshine"
(1997)
"Love Shine a Light"
(1997)
"Walk on Water"
(1997)
Norvegjia "Love Shine a Light"
Festivali Evropian i Këngës 1997
ShtetiMbretëria e Bashkuar
PerformuesKatrina and the Waves
GjuhaAnglisht
KompozitorëKimberley Rew
TekstshkruesKimberley Rew
Performanca e Finales
Vendi në Finale1
Pikët në Finale227
Paraqitjet tjera
◄ Ooh Aah... Just a Little Bit (1996)   
Where Are You? (1998) ►

"Love Shine a Light" ishte kënga fituese e Festivalit Evropian të Këngës 1997, i realizuar nga Katrina and the Waves si pjesëmarrëse në Eurovizionin e vitit 1997 nga Britania e Madhe dhe tekja kryesore nga albumi Walk on Water. Është suksesi më i madh i grupit që nga "Walking on Sunshine" 12 vjet më parë.

Finalja e Eurovizionit 1997

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mbrëmjen e finales së Eurovizionit 1997 - mbajtur më 3 maj 1997 në Point Theater, Dublin - "Love Shine a Light" u performua e 24-ta në një fushë prej 25 këngësh që paraprihet nga hyrja kroate: "Probudi me", me hyrjen islandeze: "Minn hinsti dans", duke ndjekur numrin e fundit konkurrues të Eurovision 1997.

Në vitin 2005, Leskanich bashkë-realizoi Congratulations: 50 Years of the Eurovision Song Contest së bashku me Renārs Kaupers dhe këndoi këngën e saj fituese në sekuencën fillestare të shfaqjes me mbajtësit e flamurit të të gjitha kombeve që morën pjesë ndonjëherë në Eurovision. Shfaqja përkujtimore e përvjetorit u mbajt në Forum, në Kopenhagë, më 22 tetor 2005. Transmetues ishte Danmarks Radio (DR).

Më 15 dhjetor 2019, ajo performoi këngën gjatë Het Grote Songfestivalfeest, një program koncerti televiziv i drejtpërdrejtë holandez, ku luanin artistë të Festivalit Evropian të Këngës, si një paraprirje e Festivalit Evropian të Këngës 2020 që ishte planifikuar të mbahej në Roterdam, Holandë në maj 2020.

Më 16 maj 2020, kënga u performua nga të gjithë garuesit e Festivalit Evropian të Këngës 2020, me Leskanich zërin përfundimtar, gjatë Pandemisë së COVID-19 duke vazhduar gjatë kohës në të cilën u desh të zhvillohej konkursi i këngës.[1]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]