Festivali Evropian i Këngës 1997

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1997
Datat
Finalja3 maj 1997
Pritës
VendiPoint Theatre,
Dublin, Irlandë
Prezantues
DirigjentFrank McNamara
KryetarIan McGarry
Mbikëqyrës ekzekutivMarie-Claire Vionnet
Producent ekzekutivNoel Curran
Transmetuesi pritësRaidió Teilifís Éireann (RTÉ)
Akti hapësMesazhe uruese nga ish-performues të Festivalit
Akti interval"Let The Message Run Free" performuar nga Boyzone
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve25
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë
Kënga fituese

Festivali Evropian i Këngës 1997, ishte edicioni i 42-të i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Dublin, Irlandë, pas fitores së Eimear Quinnkonkursin e 1996Oslo, Norvegji, me këngën "The Voice". Kjo ishte hera e shtatë që Irlanda organizoi ngjarjen dhe e katërta në pesë vjet.

Konkursi u mbajt në Teatrin Point më 3 maj 1997. Carrie Crowley dhe anëtari i Boyzone Ronan Keating ishin prezantuesit e shfaqjes.[1] Njëzet e pesë shtete morën pjesë në Konkursin e vitit 1997, në të cilin u kthye Italia pas një mungese trevjeçare - pjesëmarrja e fundit ishte në 1993,[2] bashkë me të edhe Danimarka, Gjermania, Hungaria dhe Rusia, të cilët morën pjesë për herë të fundit në 1995, pavarësisht se kishin marrë pjesë në raundin para-kualifikues jo-televiziv të vitit 1996 në të cilin ata nuk arritën të kualifikoheshin dhe për këtë arsye munguan.[3] Belgjika, Finlanda dhe Sllovakia u zhvendosën.

Mbretëria e Bashkuar fitoi konkursin, falë Katrina and the Waves, të udhëhequr nga amerikania Katrina Leskanich, duke e bërë për herë të dytë që Britanikët fituan Eurovision në tokën Irlandeze (pas 1981). Mbetet gjithashtu hera e fundit që Mbretëria e Bashkuar fitoi konkursin (deri më 2020).

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri Point, Dublin - vendi pritës i konkursit 1997.

Irlanda priti garën për herë të katërt në pesë vjet pasi fitoi garën e 1996Oslo. Dublini u zgjodh të ishte qyteti pritës, duke e bërë për herë të gjashtë që Konkursi i Këngës Eurovision të vihej në skenë në kryeqytetin irlandez. Vendi i konkursit ishte Teatri Point, i vendosur në Quay Wall North të Lumit Liffey, midis Dublin Docklands. Teatri më parë organizoi konkurset e 1994 dhe 1995. Teatri Point është vendi i vetëm që ka pritur finalen tri herë.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha[4][5] Vendi Pikë
01 Flag of Qiproja Qiproja Hara & Andreas Konstantinou "Mana mou" (Μάνα μου) Greqisht 5 98
02 Flag of Turqia Turqia Şebnem Paker & Grup Ethnic "Dinle" Turqisht 3 121
03 Flag of Norvegjia Norvegjia Tor Endresen "San Francisco" Norvegjisht 24 0
04 Flag of Austria Austria Bettina Soriat "One Step" Gjermanisht 21 12
05 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Marc Roberts "Mysterious Woman" Anglisht 2 157
06 Flag of Sllovenia Sllovenia Tanja Ribič "Zbudi se" Sllovenisht 10 60
07 Flag of Zvicra Zvicra Barbara Berta "Dentro di me" Italisht 22 5
08 Flag of the Netherlands Holanda Mrs. Einstein "Niemand heeft nog tijd" Holandisht 22 5
09 Flag of Italia Italia Jalisse "Fiumi di parole" Italisht 4 114
10 Flag of Spanja Spanja Marcos Llunas "Sin rencor" Spanjisht 6 96
11 Flag of Gjermania Gjermania Bianca Shomburg "Zeit" Gjermanisht 18 22
12 Flag of Polonia Polonia Anna Maria Jopek "Ale jestem" Polonisht 11 54
13 Flag of Estonia Estonia Maarja-Liis Ilus "Keelatud maa" Estonisht 8 82
14 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Alma Čardžić "Goodbye" Boshnjakisht 18 22
15 Flag of Portugalia Portugalia Célia Lawson "Antes do adeus" Portugalisht 24 0
16 Flag of Suedia Suedia Blond "Bara hon älskar mig" Suedisht 14 36
17 Flag of Greqia Greqia Marianna Zorba "Horepse" (Χόρεψε) Greqisht 12 39
18 Flag of Malta Malta Debbie Scerri "Let Me Fly" Anglisht 9 66
19 Flag of Hungaria Hungaria V.I.P. "Miért kell, hogy elmenj?" Hungarisht 12 39
20 Flag of Rusia Rusia Alla Pugacheva "Primadonna" (Примадонна) Rusisht 15 33
21 Flag of Danimarka Danimarka Kølig Kaj "Stemmen i mit liv" Danisht 16 25
22 Flag of Franca Franca Fanny "Sentiments songes" Frëngjisht 7 95
23 Flag of Kroacia Kroacia E.N.I. "Probudi me" Kroatisht 17 24
24 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Katrina and the Waves "Love Shine a Light" Anglisht 1 227
25 Flag of Islanda Islanda Paul Oscar "Minn hinsti dans" Islandisht 20 18

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision Song Contest 1997". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 3 maj 1997. Marrë më 21 tetor 2014.
  2. ^ "Italy 1993". esc-history.com (në anglisht). ESC History. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2021. Marrë më 21 tetor 2014.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1996". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 18 maj 1996. Marrë më 21 tetor 2014.
  4. ^ "Eurovision Song Contest 1997" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.
  5. ^ "Eurovision Song Contest 1997". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2013. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]