Festivali Evropian i Këngës 1990

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1990
Datat
Finalja5 maj 1990
Pritës
VendiVatroslav Lisinski Concert Hall
Zagreb, SR Kroacia, SFR Jugosllavia
PrezantuesHelga Vlahović Brnobić
Oliver Mlakar
DirigjentIgor Kuljerić
Mbikëqyrës ekzekutivFrank Naef
Producent ekzekutivGoran Radman
Transmetuesi pritësYugoslav Radio Television (JRT) / Radiotelevision Zagreb (RTZ)
Akti hapësA short film "Zagreb: City of Music"
Akti intervalYugoslav Changes – a film about tourism in the country.
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve22
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenAsnjë
Shtetet që nuk kthehenAsnjë
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Italia Italia
"Insieme: 1992"

Festivali Evropian i Këngës 1990 ishte edicioni i 35-të i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ajo u mbajt në Zagreb, Kroaci, Jugosllavi më 5 maj 1990. Prezantues ishin Helga Vlahović Brnobić dhe Oliver Mlakar.[1]

Ishte gara e parë e Eurovizionit e mbajtur në Ballkan, në një shtet socialist, në një vend që flet gjuhë sllave dhe në anëtar të Lëvizjes Jo-Lidhëse.

Toto Cutugno ishte fituesi i këtij konkursi me përbërjen e tij "Insieme: 1992". Kjo ishte fitorja e dytë për Italinë, e para ishte "Non ho l'età", e realizuar nga Gigliola Cinquetti1964. Cutugno ishte në moshën 46 vjeç dhe 302 ditë në kohën e fitores së tij, duke e bërë atë fituesin më të vjetër të konkursit deri më tani, i pari që ishte në moshën dyzet e tyre që nga viti 1958. Ai mbajti rekordin deri në vitin 2001.

Tekstet e disa shënimeve festuan revolucionin dhe demokratizimin që kishte ndodhur në Evropën Qendrore dhe Lindore në muajt e mëparshëm, duke u përqëndruar veçanërisht në rënien e Murit të Berlinit në Nëntor 1989, të tilla si në hyrjet Norvegjeze dhe Austriake. Sidoqoftë, kënga fituese ishte një evokim edhe më i gjerë i unitetit evropian, në pritje të përfundimit të tregut të vetëm evropian, që do të vinte në fund të vitit 1992.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla e Koncerteve Vatroslav Lisinski, Zagreb - vendi pritës i konkursit 1990.

Zagrebi, kryeqyteti i Kroacisë, ishte qyteti i dytë më i madh në Jugosllavi. Salla e Koncerteve Vatroslav Lisinski u zgjodh për të pritur konkursin. Salla e koncerteve dhe qendra e kongreseve mban emrin e Vatroslav Lisinski, një kompozitor kroat i shekullit të 19-të. Ndërtesa ka një sallë të madhe me 1,841 vende dhe një sallë të vogël me 305 vende.[2]

Në mënyrë që të organizojë konkursin e vitit 1990, vendi iu nënshtrua rinovimit të parë të madh në 1989.[3] Në vitin 1992, mbulesa e çatisë prej bakri të sallës u zëvendësua plotësisht. Puna e mëtejshme e rindërtimit dhe rivendosjes u bë në 1999 dhe 2009.[4][5]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha[6][7] Vendi Pikë
01 Flag of Spanja Spanja Azúcar Moreno "Bandido" Spanish 5 96
02 Flag of Greqia Greqia Christos Callow & Wave "Horis skopo" (Χωρίς σκοπό) Greek 19 11
03 Flag of Belgjika Belgjika Philippe Lafontaine "Macédomienne" French 12 46
04 Flag of Turqia Turqia Kayahan "Gözlerinin Hapsindeyim" Turkish 17 21
05 Flag of the Netherlands Holanda Maywood "Ik wil alles met je delen" Dutch 15 25
06 Flag of Luksemburgu Luksemburgu Céline Carzo "Quand je te rêve" French 13 38
07 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Emma "Give a Little Love Back to the World" English 6 87
08 Flag of Islanda Islanda Stjórnin "Eitt lag enn" Icelandic 4 124
09 Flag of Norvegjia Norvegjia Ketil Stokkan "Brandenburger Tor" Norwegian 21 8
10 Flag of Izraeli Izraeli Rita "Shara Barkhovot" (שרה ברחובות) Hebrew 18 16
11 Flag of Danimarka Danimarka Lonnie Devantier "Hallo Hallo" Danish 8 64
12 Flag of Zvicra Zvicra Egon Egemann "Musik klingt in die Welt hinaus" German 11 51
13 Flag of Gjermania Gjermania Chris Kempers & Daniel Kovac "Frei zu leben" German 9 60
14 Flag of Franca Franca Joëlle Ursull "White and Black Blues" French 2 132
15 Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Tajči "Hajde da ludujemo" (Хајде да лудујемо) Serbo-Croatian 7 81
16 Flag of Portugalia Portugalia Nucha "Há sempre alguém" Portuguese 20 9
17 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Liam Reilly "Somewhere in Europe" English 2 132
18 Flag of Suedia Suedia Edin-Ådahl "Som en vind" Swedish 16 24
19 Flag of Italia Italia Toto Cutugno "Insieme: 1992" Italian 1 149
20 Flag of Austria Austria Simone "Keine Mauern mehr" German[a] 10 58
21 Flag of Qiproja Qiproja Haris Anastasiou "Milas poli" (Μιλάς πολύ) Greek 14 36
22 Flag of Finlanda Finlanda Beat "Fri?" Swedish 21 8

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision Song Contest 1990". EBU. Arkivuar nga origjinali më 2008-06-13. Marrë më 2008-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vatroslav Lisinski Concert Hall Celebrates 35 Years". Zagreb Tourist Board. Marrë më 2008-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Concert Hall 'Vatroslav Lisinski' Zagreb". Investinženjering. Arkivuar nga origjinali më 2007-10-29. Marrë më 2008-03-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Concert and Congress Hall Vatroslav Lisinski". Zagreb Convention Bureau. Marrë më 2008-03-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Lisinski AZtheBest otvara se 16. listopada". Radio101.hr (në kroatisht). Radio 101. 14 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 2009-10-20.
  6. ^ "Eurovision Song Contest 1990". The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Eurovision Song Contest 1990". 4Lyrics.eu. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2020. Marrë më 16 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>