Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1956

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


'
Finalja 24 maj 1956
Prezantues (it) Lohengrin Filipello
Drejtues Fernando Paggi
Televizioni Transmetues Flamuri SRG SSR idée suisse
Vendi Teatro Kursaal
Lugano, Zvicër
Kënga fituese Zvicra Zvicra
"Refrain"
Numri i pjesmarrësve 14
Vdendet debitues Belgjika Belgjika
 Franca
Gjermania Gjermania
Italia Italia
Luksemburgu Luksemburgu
Holanda Holanda
Zvicra Zvicra
Akti ndërkohorë Les Joyeux Rossignols & Les Trois Ménestrels


Festivali Evropian i Këngës 1956 ishte festivali i parë i Eurovizionit i cili u mbajt në LuganoZvricrës. Eurovizioni 1956 u dëgjua nga radio por edhe u transmetua nga kamerat në televizion për disa evropian të cilit posedonin televizionin.

Gjithsej në Festivalin Evropian të Këngës 1956 konfirmuan pjesëmarrjen shtatë shtete.

Çdo shtet zgjodhi dy këngë. Fituesja e Festivalit të Parë të Eurovizionit ishte Lys Assia, këngëtare Zvicerane me këngën Refrain (Refren). Komentatori i vetëm në Festivalin e Parë të Eurovizionit ishte italiani Franco Marazzi. Vitin e parë të Eurovizionit u caktua vetëm fituesi, pa pikë dhe vende tjera.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Shteti Artisti Kënga
Përkthimi
Vendi
01 Holanda Holanda
Holandeze
Jetty Paerl "De vogels van Holland"
Zogjtë e Holandës
-
02 Zvicra Zvicra
Gjermane
Lys Assia "Das alte Karussell"
Karoseli i Vjetër
-
03 Belgjika Belgjika
Frenge
Fud Leclerc "Messieurs les noyés de la Seine"
Xhentëlmeni i Seinit
-
04 Gjermania Gjermania
Gjermane
Walter Andreas Schwarz "Im Wartesaal zum großen Glück"
Në fatin e Dhomës së Pritjes
-
05  Franca
Frenge
Mathé Altéry "Le temps perdu"
Koha e Humbur
-
06 Luksemburgu Luksemburgu
Frenge
Michèle Arnaud "Ne crois pas"
Mos Beso
-
07 Italia Italia
Italiane
Franca Raimondi "Aprite le finestre"
Hapi Dritaret
-
08 Holanda Holanda
Holandeze
Corry Brokken "Voorgoed voorbij"
Përgjithmonë
-
09 Zvicra Zvicra
Frenge
Lys Assia "Refrain"
Refreni
1
10 Belgjika Belgjika
Frenge
Mony Marc "Le plus beau jour de ma vie"
Dita më e Bukur e jetës sime
-
11 Gjermania Gjermania
Gjermane
Freddy Quinn "So geht das jede Nacht"
Ja Pse është Natë
-
12  Franca
Frenge
Dany Dauberson "Il est là"
Ja Ku është
-
13 Luksemburgu Luksemburgu
Frenge
Michèle Arnaud "Les amants de minuit"
Të Dashuruarit e Mes Natës
-
14 Italia Italia
Italine
Tonina Torrielli "Amami se vuoi"
Më duaj nëse Do
-

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eurovision Song Contest 1956 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:Eurovizioni