Fud Leclerc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fud Leclerc
Fud Leclerc tek Festivali Evropian i Këngës 1958
U lind në
Fernand Urbain Dominic Leclerc

1924
Vdiq(2010-09-20)20 shtator 2010 (age 85–86)
KombësiaBelg
Profesionikëngëtar

Ferdinand Urbain Dominic Leclerc ( shqiptimi frëngjisht: [fyd ləklɛʁ], 1924 – 20 shtator 2010) ishte një këngëtar belg, i cili ishte gjithashtu pianisti i Juliette Gréco . Leclerc kishte një karrierë si pianist, fizarmonikë, kompozitor dhe këngëtar përpara se të tërhiqej për të udhëtuar nëpër botë. Me kthimin e tij në Belgjikë ai filloi një karrierë të re si kontraktues ndërtimi. Kohët e fundit, Leclerc u ftua në finalen kombëtare belge të Eurovision 2005 nga rrjeti televiziv belg RTBF si vip i ftuar.

Leclerc përfaqësoi Belgjikën në Festivalin Evropian të Këngës katër herë:

viti Kënga e realizuar
1956 " Messieurs les noyés de la Seine " (Burrat e mbytur të Senës), muzika nga Jean Miret dhe Jacques Say, teksti nga Robert Montal, vendosja dhe partitura e panjohur
1958 " Ma petite chatte " (Macka ime e vogël), muzika dhe teksti nga André Dohet, vendi i 5-të (nga 10), 8 pikë
1960 " Mon amour pour toi " (Dashuria ime për ty), muzika nga Jacques Say, teksti nga Robert Montal, vendi i 6-të (nga 13), 9 pikë
1962 " Ton nom " (Emri yt), muzika nga Eric Channe, teksti nga Tony Golan, barazohet për vendin e fundit (nga 16), 0 pikë

Kënga e Leclerc e interpretuar në Konkursin e vitit 1962 është e njohur si kënga e parë (bashkë me një tjetër) në Konkurs që shënoi zero pikë.

Në kohën e vdekjes së tij, Leclerc ishte në pension dhe jetonte në Bruksel .