Festivali Evropian i Këngës 1996

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1996
Datat
Finalja18 maj 1996
Pritës
VendiOslo Spektrum
Oslo, Norvegji
PrezantuesIngvild Bryn
Morten Harket
KryetarPål Veiglum
Mbikëqyrës ekzekutivChristine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutivOdd Arvid Strømstad
Transmetuesi pritësNorsk rikskringkasting (NRK)
Akti hapës"Heaven's Not For Saints" performuar nga Morten Harket
Akti interval"Beacon Burning", performuar nga Nils Gaup & Runar Borge feat. Aamil Paus
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve23
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Republika e Irlandës Irlanda
"The Voice"

Festivali Evropian i Këngës 1996 ishte edicioni i 41-të i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Oslo, Norvegji, pas fitores së Secret Garden në konkursin e vitit 1995Dublin, Irlandë me këngën "Nocturne".

U mbajt më 18 maj 1996 në Oslo Spektrum. Prezantuesit ishin Morten Harket dhe Ingvild Bryn. Harket, këngëtari kryesor i a-ha, hapi shfaqjen me një performancë të këngës së tij "Heaven's Not for Saints", i cili ishte një hit në Norvegji në atë kohë. Njëzet e tri vende morën pjesë në garë, me Eimear Quinn të Irlandës kurorëzoi fituesin pas votimit përfundimtar, me këngën, "The Voice". Kënga u shkrua nga Brendan Graham, i cili gjithashtu kompozoi fituesin e vitit 1994 "Rock 'n' Roll Kids". Ishte gjithashtu një fitore rekord e shtatë - dhe më e fundit - për Irlandën.

Një raund parakualifikimi vetëm audio jo-televiziv u organizua nga Unioni Evropian i Transmetimeve (EBU), në mënyrë që të rendiste në listën e ngushtë numrin e kombeve pjesëmarrëse që do të konkurronin në finalen televizive nga njëzet e nëntë, në njëzet e tre më të menaxhueshme.[1] Gjermania, Izraeli, Danimarka, Hungaria, Rusia, Maqedonia dhe Rumania nuk arritën të kualifikohen. Maqedonia përfundimisht bëri debutimin e tyre në 1998. Konkursi i vitit 1996 mbetet i vetmi Eurovision pa një hyrje gjermane në Finalen e Madhe të konkursit. 

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oslo Spektrum, Oslo - vendi pritës i konkursit 1996.

Oslo është kryeqyteti dhe qyteti më i populluarNorvegji. Ai përbën një qark dhe një komunë. Për herë të parë, kryeqyteti norvegjez organizoi konkursin. Kjo ishte hera e dytë që ngjarja u vu në skenë në Norvegji, pas konkursit të vitit 1986Bergen. Oslo Spektrum, një arenë shtëpie me shumë qëllime, u zgjodh si vendi pritës. Hapur në dhjetor 1990, ai është i njohur kryesisht për mbajtjen e ngjarjeve të mëdha të tilla si Koncerti vjetor i Çmimit Nobel për Paqen dhe koncertet nga artistë me famë kombëtare dhe ndërkombëtare

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Shteti Artist Këngë Gjuha[2][3] Vendi Pikë
01 Flag of Turqia Turqia Şebnem Paker "Beşinci Mevsim" Turqisht 12 57
02 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Gina G "Ooh Aah... Just a Little Bit" Anglisht 8 77
03 Flag of Spanja Spanja Antonio Carbonell "¡Ay, qué deseo!" Spanjisht 20 17
04 Flag of Portugalia Portugalia Lúcia Moniz "O meu coração não tem cor" Portugalisht 6 92
05 Flag of Qiproja Qiproja Constantinos "Mono gia mas" (Μόνο για μας) Greqisht 9 72
06 Flag of Malta Malta Miriam Christine "In a Woman's Heart" Anglisht 10 68
07 Flag of Kroacia Kroacia Maja Blagdan "Sveta ljubav" Kroatisht 4 98
08 Flag of Austria Austria George Nussbaumer "Weil's dr guat got" Alemniko-gjermanishte e lartë 10 68
09 Flag of Zvicra Zvicra Kathy Leander "Mon cœur l'aime" Frëngjisht 16 22
10 Flag of Greqia Greqia Marianna Efstratiou "Emis forame to himona anixiatika"

(Εμείς φοράμε το χειμώνα ανοιξιάτικα)
Greqisht 14 36
11 Flag of Estonia Estonia Maarja-Liis Ilus & Ivo Linna "Kaelakee hääl" Estonisht 5 94
12 Flag of Norvegjia Norvegjia Elisabeth Andreassen "I evighet" Norvegjisht 2 114
13 Flag of Franca Franca Dan Ar Braz & l'Héritage des Celtes "Diwanit Bugale" Bretonisht 19 18
14 Flag of Sllovenia Sllovenia Regina "Dan najlepših sanj" Sllovenisht 21 16
15 Flag of the Netherlands Holanda Maxine & Franklin Brown "De eerste keer" Holandisht 7 78
16 Flag of Belgjika Belgjika Lisa del Bo "Liefde is een kaartspel" Holandisht 16 22
17 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Eimear Quinn "The Voice" Anglisht 1 162
18 Flag of Finlanda Finlanda Jasmine "Niin kaunis on taivas" Finlandisht 23 9
19 Flag of Islanda Islanda Anna Mjöll "Sjúbídú" Islandisht 13 51
20 Flag of Polonia Polonia Kasia Kowalska "Chcę znać swój grzech..." Polonisht 15 31
21 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Amila Glamočak "Za našu ljubav" Boshnjakisht 22 13
22 Flag of Sllovakia Sllovakia Marcel Palonder "Kým nás máš" Sllovakisht 18 19
23 Flag of Suedia Suedia One More Time "Den vilda" Suedisht 3 100

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision Song Contest 1996". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 18 maj 1996. Marrë më 21 tetor 2014.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1996 Languages" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1996". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]