Bullgaria në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bullgaria
Flag
Televizioni transmetuesTelevizioni Kombëtar Bullgar (BNT)
Eventi përzgjedhës
Finale kombëtare
  • 2005–2012
  • 2013 (kënga)
Përzgjedhje e brendshme
  • 2013 (artisti)
  • 2016–2018
  • 2020–2021
Paraqitjet
Paraqitjet12 (4 finale)
Paraqitja e parë2005
Rezultatet më të miraVendi i 2-të: 2017
Link
Faqja zyrtare: Bullgaria në Eurovizion

Bullgaria ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 12 herë që kur bëri debutimin e saj në konkursin e vitit 2005Kiev. Rezultati më i mirë i vendit është një përfundim i vendit të dytë për Kristian Kostov dhe kënga "Beautiful Mess" në konkursin e 2017 gjithashtu në Kiev.

Bullgaria nuk ka arritur të kualifikohet në finale në tetë nga dymbëdhjetë paraqitje në garë, më ngushtë në 2012, kur Sofi Marinova humbi në vendin e 10-të kualifikues nga gjysmëfinalja e dytë në një barazim me Norvegjinë. Sidoqoftë, në tre nga katër rastet që kanë arritur në finale, ata kanë përfunduar në pesë të parët: duke u vendosur i pesti me Elitsa & Stoyan2007, i katërti me Poli Genova2016 dhe i dyti me Kristian Kostov2017. Bullgaria arriti në finale për herë të katërt në vitin 2018, me super grupin Equinox që renditet i 14-ti.

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1 Fitues
2 Vendi i dytë
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Gjuha Titulli Finalja Pikë Gjysmëfinalja Pikë
Kaffe Anglisht "Lorraine" Nuk u kualifikua 19 49
Mariana Popova Anglisht "Let Me Cry" 17 36
Elitsa & Stoyan Bullgarisht "Water" 5 157 6 146
Deep Zone & Balthazar Anglisht "DJ, Take Me Away" Nuk u kualifikua 11 56
Krassimir Avramov Anglisht "Illusion" 16 7
Miro Bullgarisht, anglisht "Angel si ti" (Ангел си ти) 15 19
Poli Genova Bullgarisht "Na inat" (На инат) 12 48
Sofi Marinova Bullgarisht "Love Unlimited" 11 45
Elitsa & Stoyan Bullgarisht "Samo shampioni" (Само шампиони) 12 45
Poli Genova Anglisht, bullgarisht "If Love Was a Crime" 4 307 5 220
Kristian Kostov Anglisht "Beautiful Mess" 2 615 1 403
Equinox Anglisht "Bones" 14 166 7 177
Victoria Anglisht "Tears Getting Sober" Konkursi u anulua X
Victoria Anglisht

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Marcel Bezençon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kategoria Kënga Kompozitor(ë)
teksti (l) / muzika (m)
Performues Rezultati final Pikë Qyteti pritës Ref.
2018 Composer Award "Bones" Borislav Milanov, Trey Campbell, Joacim Persson, Dag Lundberg (m & l) Equinox 14 166 Lisbon

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Here are the winners of the Marcel Bezençon Awards 2018!". eurovision.tv (në anglisht). 12 maj 2018. Marrë më 8 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]